Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

Yaratıcı ve dikkat cazibeli olmamız gerekirken insanların bir çok egoları, önyargıları, duyguları sebebiyle tembel olma, düşünmeme eğilimi gösterirler. Beynimizi kullanmamız gerektiğinde birçoğumuz kendimizi otomatik pilota bağlarcasına, düşünmeyi engelleriz.

Düşünmek hem zihnimizi hem de bedenimizi kuvvetli tutmamızı sağlar. Profesör bunun yanı sıra yazar olan Edward Hess’e göre insan beyni bedenin enerjisinin yüzde 20’sini harcar ve bu yüzden insanoğlu bilincinde olmadan daha azca enerji harcamak için düşünmemeyi tercih eder, profesör Hess’ in tabiriyle kendilerini otomatik pilota bağlarlar. Oysa ki ufak adımlarla daha süratli ve daha zekice düşünebilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

İşte o adımlar:

Zihnimizi Geliştirecek Akıllı Davranışlar

Varsayımlarınızı sorgulayın

Tembel düşünürler, etrafında olup biteni sorgulamadan kendileri için dünya görüşü olarak benimserler. Doğruları sorgulamadan bu tekniği seçenler düşünmekten çekinir ve azca enerji harcamış olurlar.

Eğer varsayımlarınızı sorgularsanız, zihinsel olarak kendinizi geliştirir ve bunun kararında daha azca hata yaparsınız. Yeni düşüncelere aleni ve basitçe yeni fikirler üretecek hale gelirsiniz.

İnsanları Yargılamayın

İş hayatında ve hususi hayatımızda sıklıkla yapıyor olduğumuz bir öteki tembel düşünme formu da insanları yargılamak. Onları yargılıyor, onları beğenmiyor ve onlara karşı fena düşünceler oluşturuyoruz içimizde. Bu tür otomatik yargılar; kızgınlığa ve hayatınızda barikatlar oluşturmanıza niçin olur. Tam tersi olarak insanları yargılamaz oldukları gibi kabul ederseniz insanlarla müspet diyaloglar sağlayıp hoş ortaklıklar geliştirebilirsiniz.

Sakin Olduğunuz Zamanlarda Karar Verin

İş dünyasında agresif bir halde ya da insanlara reaksiyon olması için verilern kararlar genelde fena sonuçlar doğurur. Sakin bir sürece girene kadar beklemenin, kararların daha sıhhatli alınacağını ve daha müspet sonuçlanacağını söyleyebiliriz. Bu dönemde muhtelif analizler yapmış olup muayyen bir plan doğrultusunda karar almak akıllı bir adım olacaktır.

Empati Kurun

Olaylara yalnızca kendi tarafınızdan bakmak mutlaka tembel düşünme şekillerinden birisi. İnsanlara ve vakalara kendi gözünüzle bakmış olduğunuzda yalnızca kendiniz için yararlarını ve zararlarını göz önünde bulundurursunuz.

Olaylar kararında insanların ne durumda olabileceğinizi düşünün, kendinizi onların yerine koyun. Böylece hayal gücünüz gelişir ve zihinsel olarak daha kuvvetli olursunuz. Empati kurarak başkalarıyla beraber çalışmak iletişiminizi güçlendirir ve ahenk içerisinde çalışmanızı sağlar.

Daha Dikkatli Dinleyin

Konuşma sırasında düzgüsel bir insanoğlunun ağzından bir dakika içerisinde 100 ila 150 kelime çıkar. Beynimiz ise dakikada 600 kelime düşünüp anlayabilir. Aradaki bu kelime farkını kapatabilmek için biz de karşımızdaki şahıs konuşurken bir şeyler düşünmeye başlarız ve genelde karşıdaki kişiyi dinleyemeyiz.

Burada yapılacak akıllı hareket, bazı zamanlar beynimizin hızını engelleyerek karşımızdakini dikkatle dinlemek. Hiç kuşkunuz olmasın, etken dinleyici olmak beynimizin daha büyük ölçüde çalışmasını sağlar.İş arkadaşlarınızın, çalışanlarınızın ne söylediğini önemseyerek onları dinlemeye çalışmalısınız.

Beyni Daha İyi Ve Verimli Çalıştırmanın Yolları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.