12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları

Şansınız var, ya şimdi Microsoft Word‘ü kullanıyorsunuz ya da ileride kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Windows için en tanınmış kelime işlemcisidir, bu yüzden üstünlük sağlamak için bazı faydalı Microsoft Word ipuçlarını öğrenmek, verimliliğinizi arttırmanıza ve işinizi hızlandırmanıza destek olabilir.

Microsoft Word için yeni olup olmadığına bakılmaksızın ya da senelerce kullanmış olursanız, aşağıda belirtilen ipuçlarından en azından bazılarının sizin için faydalı olacağını umuyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları

12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları

Biçimlendirmeden Yapıştır (Paste Without Formatting)

Başka bir yerden bir şey kopyalamanız gerekiyorsa, fakat makale tipinin şu anda Word belgenizde kullandığınız yazıdan değişmesini istemiyorsanız, düzgüsel bir halde kopyalayın, sonrasında Ctrl + ÜstKrktr + V tuşlarına basın. Bunu yapmak, içeriğin yapıştırılmasını sağlar, fakat metin rengi, boyutu ve makale tipi gibi rastgele bir biçimlendirme dahil edilmeyecektir.

Biçimlendirmeyi Temizle (Clear Formatting)

Belgenizin muayyen bir bölümünün biçimlendirmesini temizlemek isterseniz, o alanı vurgulayın ve Biçimlendirmeyi Sil simgesini tıklayın. Simge, A harfinin yanısıra ufak bir silgi gibi görünecektir.

Belgenizdeki her şeydeki biçimlendirmeyi temizlemek isterseniz, belgedeki her şeyi vurgulamak için Ctrl + A tuşlarına basın ve sonrasında pak biçimlendirme simgesini tıklayın.

Bir Metni Hızlı Bir Şekilde Vurgula (Highlight an Area Of Text Quickly)

Microsoft Word’de bir metin alanını vurgulamak için tıklatıp sürüklemek yerine, metin imlecini vurgulamak istediğiniz alanın başlangıcına yerleştirmek için bir kez tıklayabilirsiniz, vardiya tutun, sonrasında alanın sonunu tıklayın. vurgulamak isterim.

Birden Fazla Hatayı Hızlı Bir Şekilde Değiştirin (Quickly Replace Multiple Mistakes)

Microsoft Word’de bir metin alanını vurgulamak için tıklatıp sürüklemek yerine, metin imlecini vurgulamak istediğiniz alanın başlangıcına yerleştirmek için bir kez tıklayabilirsiniz, vardiya tutun, sonrasında alanın sonunu tıklayın. vurgulamak isterim.

Birden Fazla Hatayı Hızlı Bir Şekilde Değiştirin (Quickly Replace Multiple Mistakes)

Uzun bir belgeyi yeni bitirdiniz mi ve yalnızca bir kelime için ufak bir hata yaptığınızı ayrım ettiniz, örneğin, arazi işareti yerine, arazi işareti yazıyorsunuz? Bunu bulup değiştirerek birkaç saniye içerisinde düzeltebilirsiniz.

Öncelikle Ctrl + F tuşlarına basın ve bul ve değiştir aracı açılacaktır. Ardından, Değiştir‘e tıklayın, sonrasında değiştirmek istediğiniz kelimeyi ya da ifadeyi girin. Ardından, değiştirilmesini istediğiniz içerisinde ne olduğu yazın.

Hızla Kopyala Ve Listeler Yarat (Quickly Copy And Create Lists)

Diyelim ki bir belgeyi gözden geçirmeli ve muayyen kelimeleri / cümleleri seçmeli ve onlardan bir sıralama oluşturmalısınız.

Her bir öğeyi bir sözcük gördüğünüzde listeye yazarak ileri geri gitmek yerine her sözcüğü vurgulayıp CTRL + F3 tuşlarına basabilirsiniz. Her sözcüğü / deyimi bulana kadar bunu birden çok kez yapabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, oluşturulacak listeden istediğiniz dokümana gidin ve kopyaladığınız bütün vurgulanan alanları yapıştırmak için Ctrl + SHIFT + F3 tuşlarına basın. Bu hususiyet Word’de Spike olarak bilinir.

Son bir adım olarak, daha çok sıralı bir listeye kelimeleri / cümleleri döndürmek için içerisinde ne olduğu vurgulayabilir ve vasıta çubuğundaki madde işaretleri ya da numaralandırma araçlarını kullanabilirsiniz.

Araç Çubuğu Şeritini Kaldırma (Remove the Toolbar Ribbon)

Dikkat distribütör olmayan bir makale yazmak istiyorsanız, Ctrl + F1 tuşlarına basarak belgenizin üst kısmındaki vasıta çubuğu şeridini kaldırabilirsiniz. Herhangi bir noktada geri gerekiyorsa, yeniden görüntüye getirmek için Ctrl + F1 tuşlarına yeniden basabilirsiniz.

Tek Tuşla Kelimeleri Silme (Delete Words With One Key Press)

Büyük bir metin parçasını silmeye mi ihtiyacınız var? Backspace çubuğunu matbu tutmak yerine, CTRL tutabilir ve sonrasında BACKSPACE butonuna basabilirsiniz.

Bunu yapmak, yalnızca bir karakter yerine, backspace butonuna her basışınızda bir sözcük siler. Metin hızlarını şimşek hızında silmek için geri tuşu ve ctrl tuşunu matbu tutun.

“Ne yapmak istediğini söyle” yi kullan (Use ‘Tell Me What You Want to Do’)

Microsoft Word’de bir fonksiyon bulmaya çalışıyorsanız, fakat menülerde gezinmeye çalışıyorsanız ya da kısayolu hatırlayamıyorsanız, vasıta çubuğu şeridinin üst kısmındaki what Ne yapmamı söyle ’kısayolunu tıklayın.

Buradan, gerçekleştirmek istediğiniz eylemi yazabilir ve istifade etmek için içeriğe dayalı yanıtlar alırsınız. Örneğin, table bir tablo oluştur ’yazarak, Word belgenizin içerisinden bir tablo kurmak için birtakım seçenekler sunacaktır.

Bu araç, çoğu eski Word kullanıcısı olan kullananların bile bilmedikleri bir şeydir, fakat bu olağanüstü derecede faydalıdır.

Hızla Bir Kelime Arama (Quickly Lookup a Word)

Bir Word belgesini düzenliyor fakat içeriğe ihtiyaç duyuyorsanız Akıllı Arama aracını kullanabilirsiniz. Sadece bir kelimeyi vurgulayın, sağ tıklayın ve Akıllı Arama’yı tıklayın.

Bunu yapmak, sözcükle alakalı detayları içeren ufak bir açık oturum açacaktır. Tarayıcınıza taşınmayı ve bir arama gerçekleştirmeyi kaydeder, fakat bunu yapmak kadar güçlüdür.

Yazım Denetimi ve Dilbilgisi Denetimi’ni dönem dışı bırak (Disable Spelling and Grammar Check)

Öncelikle, imla yanlışı içeren bir kelimeyi sağ tıklayabildiğiniz ve Dictionary Sözlüğe Ekle ’seçeneğini tıklayabileceğiniz yaygın bir bilgidir. Kısaltmalar ya da kurgusal kelimeler kullanıyorsanız bu yararlıdır. Ayrıca bu rahatsız edici kırmızı ve yeşil çizgileri kaldırmak için imla kontrolü ve dilbilgisini tamamiyle kapatabilirsiniz.

Yalnızca bir belge için Word’de imla kontrolü ve gramer denetimini dönem dışı bırakmak için Dosya’yı ve Seçenekler’i, sonrasında da Yazım’ı tıklatın. Daha sonrasında yazdığınız belgede imla ve gramer hatalarını gizlemek için iki opsiyonu işaretlemeniz gerekir.

Kendi Otomatik Düzeltme Ayarlarınızı Oluşturun (Create Your Own AutoCorrect Settings)

Sadece doğru yazamadığın birtakım sözlerin var mı? Ya da çok sık yazdığın uzun kelimeler ya da cümleler var mı? Hayatınızı daha basit hale getirmek için hususi Otomatik Düzeltme ayarlarını kullanabilirsiniz.

Dosya ve Seçenekler ‘i tıklayın, sonrasında Yazım’a tıklayın. Bundan sonra, Otomatik Düzeltme Seçenekleri’ni tıklayın. Ardından, kendi hususi kelimelerinizi ve sonrasında değişiklik yapmak istediğiniz düzeltmeyi ekleyebilirsiniz. Özel Otomatik Düzeltme, verimliliğinizi çoğaltmak için kusursuz bir yol olabilir.

Yaygın şahsi imla hatalarını ayarlamak için yalnızca bunu kullanmakla kalmaz, bunun yanı sıra süratli kısaltmalar yapmak için zamandan kazanmak için uzun kelimelere ya da kelime öbeklerine dönüştürebilirsiniz.

Kolay Görüntüleme İçin Sayfa Rengi Değiştirme (Change the Page Color For Easy Viewing)

Bir metin belgesinin renginin parlak beyaz olması için evrensel standart haline gelmiştir. Bazen, bu gözlerinizde olabildiğince zorlaşabilir. Sayfa rengini daha koyu sarı tonları olan sepya olarak değiştirebilmek için ne yapmamı açıklayın ’kutusunu tıklayın, sonrasında sayfa rengini değiştirin’ yazın.

Sonuçlarda, Sayfa Rengi’ni tıklayın ve gözlerde çok daha basit olan Sepya dahil olmak suretiyle bir takım seçeneğiniz olacaktır.

Özet

Bu makalede bahsetmiş olduğumuz Microsoft Word ipuçlarından rastgele birini biliyor muydunuz? Eğer değilse, hangileri sizin için en faydalı olacağını düşünüyorsunuz? Bize bildirin ve aşağıdaki Microsoft Word ipuçlarını aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirsiniz. Keyfini çıkarın!