Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır?

resim21575279
resim21575279

Büyük Microsoft Word belgeleri kuruluş gerektirir ve bunu yapmanın bir yolu içindekiler tablosu kullanmaktır. Peki Word’de içindekiler tablosu iyi mi yapılır? Word içindekiler oluşturma prosedürü için bütün adımlar aşağıda sıralanmıştır.

Word belgelerinin bir sayfasının harbiden fazla izleyeceği yolu göstermeye ihtiyacı yoktur – bir okuyucunun bu boyuttaki belgeleri tanzim etmek için fazla bir şeye ihtiyacı yoktur. Ancak daha büyük belgeler için, okumayı kolaylaştırmak için belgenizi bölümlere ayırmak daha iyi olabilir.

Daha büyük Word belgelerini düzenlemenin mükemmel bir yolu içindekiler tablosu oluşturmaktır. Bunu belgenize başlıklar ve alt başlıklar ilave ederek yapabilirsiniz. Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için bu tekniği iyi mi kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Neler Okuyacaksınız? →

Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word’de içindekiler tablosu oluşturmak için kafi metne haiz bir belgeye ihtiyacınız vardır. Elbette tek bir sayfa kullanarak içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz, fakat fazla bir anlamı olmaz.

Ancak belgeniz yeteri kadar büyükse, antet stillerini kullanarak Microsoft Word’de içindekiler tablosu yapabilirsiniz.

Word’de içindekiler Tablosu Nasıl Yapılır | Word’de içindekiler Tablosu Oluşturma

Word, Başlık 1 adlı antet stilleri ve uygulanan Başlık 5 ile biten metinleri kullanarak bölümlerin başlıklarını kendiliğinden tanımlar. Ancak bir çok durumda Başlık 2-4 stillerini kullanmak istersiniz.

Bunu yapmak için Word’deki başlıklarınız için metni seçin, ardından şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesini tıklatın.

Giriş sekmesinden Stiller bölümünün altındaki Başlık Stili seçeneklerinden birini tıklayın.

Bunu alakalı bölümlere ayırmak için belgeniz süresince yapın. Başlık 1 genellikle belgenizin başlığı için kullanılırken Başlık 2 ana bölümler için kullanılır. Daha sonra 3-5 Başlıkları kullanarak bu bölümleri daha da bölebilirsiniz.

Belgenizi başlıklarınızı kullanarak böldükten sonrasında içindekiler tablonuzu ön izleyebilirsiniz. Önce görüntülemek için Gezinti Bölmesini etkinleştirmeniz gerekir.

Bunu yapmak için şerit çubuğundaki Görünüm sekmesini tıklayın. Buradan, Göster bölümünde Gezinti Bölmesi seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın.

Gezinme Bölmesi’nde altında gözüken başlığı içerisine organize belge bölünmüş, solda görünür Başlıklar sekmesi.

Bu, içindekiler tablonuzun ancak bir önizlemesidir, fakat direkt olarak içindekiler tablosu ilave etmeden ilkin başlıklarınızı yapılandırmanıza izin vermelidir.

Ayrıca Excel ile alakalı Mutlaka Bilinmesi Gereken 7 Excel Özelliği için yazımızı okuyabilirsiniz.

Word’e İçindekiler Tablosu Ekleme Oluşturma

Word belgenize reel bir içindekiler tablosu eklemek için yanıp sönen imlecinizi belgenizde makul bir konuma getirin.

Hazır olduğunuzda, şerit çubuğundaki Referanslar ya da Başvurular sekmesini tıklayın. Buradan, İçindekiler düğmesini tıklayın.

Bu, Word içindekiler oluşturma prosedürü için muhtelif yoldam seçeneklerini getirecektir. Seçildiğinde belgeye eklenecek olan içindekiler tablosu kurmak için bu stillerden birini seçebilirsiniz.

Bu stili kullanarak içindekiler tablosu eklemek için açılır menüdeki mevcut seçeneklerden birine basın.

İçindekiler bu aşamada belgenize eklenir.

Metni seçerek ve şerit çubuğundaki Ana Sayfa sekmesinin altındaki biçimlendirme seçeneklerini kullanarak içindekiler stilinizi daha çok değiştirebilirsiniz.

Belgenizde değişim yapmış olursanız ve içindekileri daha sonrasında güncellemeniz gerekiyorsa, şerit çubuğundaki Başvurular sekmesine basın.

Buradan, İçindekiler bölümündeki Tabloyu güncelle düğmesini tıklayın.

Microsoft Word, ancak sayfa numaralarını güncellemek ve başlıkları olduğu gibi bırakmak ya da bütün içindekileri güncellemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Yalnızca sayfa numaralarını güncelle ya da Tüm tabloyu güncelle seçeneklerinden birini seçin, sonrasında tablonuzu güncellemek için Tamam butonuna basın.

12 Yararlı Microsoft Word İpuçları ve Püf Noktaları ile alakalı malumat almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Daha Büyük Word Belgeleri Oluşturma

Word içindekiler oluşturma işlemi için içindekiler tablosu eklemek, okuyucuyu ezmeden daha büyük sözcük belgeleri oluşturmanın ancak bir yoludur. Belgelerinizi biçimlendirmenize yardımcı olması için Word’deki yapı taşlarını kullanarak başlayabilirsiniz, bilhassa de aynı stilde tutarlı bir halde yazıyorsunuz.

Microsoft Word’de daha büyük belgeler kurmak ve tanzim etmek için ipuçlarınız nelerdir? Yorumlar bölümünde bizlere bildirin.