25 En İyi Ubuntu Komutları ve Kısayolları

“Linux gibi bir sistem kurmak için yalnızca iyi bir kodlayıcı olmak zorunda değil, bunun yanı sıra kurnaz bir piç de olmanız gerekir” dedi Said Linus Torvalds. Ubuntu, üretken bir şeyler yapmanıza yardım eden ve ilaveten size çoğu Kodlama Yazısı öğreten bir işletim sistemidir. Ancak, Yeni Başlayanlar tarafınca basitçe anlaşılması basit değildir. Görevinizi kolaylaştırmak için, 2019 yılının maksimum kullanılan 25 En İyi Ubuntu Komutları ve Kısayolları nı ekledik.

En İyi Ubuntu Komutları: Bilgisayar sahibi kişilerin çoğu, içerisinde Windows işletim sistemini kullanır! İşletim sistemi, etkileşimde bulunmamızı ve bilgisayara komutlar vermemizi elde eden bir programdır. İşletim sistemi olmadan, bilgisayarda rastgele bir prosedür gerçekleştirilemez.

Windows hayattaki tek işletim sistemi değil! Ancak, kullanıcı dostu kullanıcı arayüzü vasıtası ile en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Windows dışında MacOS, Android, Ubuntu, vb. Gibi muhtelif işletim sistemleri vardır.

Neler Okuyacaksınız? →

Ubuntu Nedir?


Bu, Debian’a dayanan bir Linux dağıtımıdır. İlk olarak 2004 yılında piyasaya sürüldü ve hala dünyanın dört bir tarafındaki insanoğlu tarafınca kullanılıyor! Ubuntu’nun varsayılan kurulumu LibreOffice, Firefox, Thunderbird, Transmission vb. Gibi öteki çoğu yazılımla beraber gelir. Ayrıca, Sudoku ve satranç gibi daha önceden yüklenmiş birkaç oyun vardır.

Windows işletim sisteminden farklı olarak , bu işletim sistemi aşağı yukarı her rolü yerine getirmenize destek olabilecek bir takım kuvvetli komut satırına sahiptir. Ubuntu’da komut satırlarını kullanmak, grafik arayüzünü kullanmaktan daha hızlıdır!

Böylece, burada yeni başlayanlar için en kullanımı kolay Ubuntu komut satırlarından bazılarıyla birlikteyiz!

Yeni Başlayanlar İçin 25 En İyi Ubuntu Komutları ve Kısayolları


Nasıl indeks oluşturulur?

Bu, ‘ mkdir ‘ komutunu kullanarak yapabileceğiniz asli şeylerden biridir . Bu dizini kurmak istediğiniz yeri belirtebilirsiniz.

Bir dizinin içeriğini iyi mi görebilirim?

Ubuntu’da bir dizinin bütün içeriğini listelemek için ‘ ls ‘ komutunu kullanabilirsiniz.

Not: Mevcut çabalama dizininin içeriğini görüntüler.

Bir dosyayı iyi mi tekrar adlandırabilir / kopyalayabilir / silebilirim?

Bir dosyayı tekrar adlandırmak için mv komutunu kullanın . Örneğin, log.txt dosyasını new_log.txt olarak tekrar adlandırmak için şu komutu çalıştırın: mv log.txt new_log.txt.

Bu komutu, bir dosyayı bir konumdan diğerine taşımak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, log.txt dosyasını / home / klasörüne taşımak için ‘mv log.txt / home / folder’ komutunu çalıştırın.

Bir dosyayı bir dizinden diğerine kopyalamak için ‘ cp ‘ komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin, cp log.txt / home / folder / home / folder dizininde bir log.txt kopyası oluşturacaktır .

Bir dosyayı kaldırmak için ‘ rm ‘ komutunu kullanabilirsiniz. Bu komutta, bir dosya adı argüman olarak girmeniz beklenir. Örneğin, geçerli dizinde mevcutsa, rm log.txt metin dosyasını kaldıracak, rm /home/folder/test/log.txt ise test dizininde bulunan metin dosyasını kaldıracaktır.

Bir dizini kaldırmak için, rr komutuyla -r komut satırı seçeneğini kullanın. Örneğin, rm -r / home / folder / test / tüm alt dizinleri ve dosyaları ile test dizinini silecektir.

Bir dosya iyi mi aranır?

Bir dosyayı aramak için ‘ find ‘ komutunu kullanabilirsiniz. Bu komutla beraber indeks yolunu ve dosya ismini girmeniz gerekir. Dizini belirtmezseniz, mevcut çabalama dizininde dosyanızı arar komutunu bulun.

SuperUserDo (sudo).

Bu komut sudo , SuperUserDo için bir kısaltmadır. Kökten izin gerektiren komutları yazarken kullanmanız gerekecek (bir kök kullanıcısı değilseniz). Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, bu komutu root izniyle çalıştırmak istediğiniz komuttan ilkin yapmanız yeterlidir.

Bilgisayarı kapat (Poweroff).

Bu komut, bilgisayarınızı Ubuntu terminalini kullanarak kapatmanızı gösterir. Bu komutu, bilgisayarınızı kapatmanın geleneksel yönteminin yerine kullanabilirsiniz.

Disk alanınızı iyi mi denetim edebilirsiniz?

Depolama, bilgisayarın mühim bir özelliği olduğundan, birinin disk alanını izlemesi gerekir. Disk alanınızla alakalı bütün detayları almak için ‘ df ‘ komutunu kullanabilirsiniz.

Komut satırlarının yanı sıra, Ubuntu’da bulunan klavye kısayollarını da grafik arayüzünden kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Ubuntu Terminal Klavye Kısayolları

Ctrl + Shift + T- Geçerli terminaldeki yeni sekmeyi aç.

Ctrl + ÜstKrkt + W- Geçerli sekmeyi kapatın.

Ctrl + R- Yazdıklarınızla eşleşen komutları bulmak için geçmişinizi aramanızı sağlar.

Ctrl + C- Geçerli prosedürü durdur.

Ctrl + Z- Mevcut işlemi, SIGSTOP sinyalini göndererek askıya alın.

Ctrl + Shift + C- Vurgulanan komutu panoya kopyalayın.

Shift + Insert- Pano içeriğini yapıştırın.

Yukarı / Aşağı Ok tuşları- Komut geçmişinizi kaydırmak için kullanılır, aynı komutu birden oldukça kez kısa sürede uygulamanıza imkân sağlar

SEKME Birini yazdığınız komutu tamamlamak için kullanabilirsiniz. Birden fazla seçenek varsa, bütün ihtimaller içerisinde tamamlamaları kaydırmak için birkaç defa basabilirsiniz.

En Yararlı Ubuntu Bilmeniz Gereken Komutlar

Sr. No.Ubuntu Komutu Özelliği
1SudoHerhangi bir komutu süper kullanıcı olarak çalıştırmak için (root)
2passwdŞifreyi değiştirebilmek için
3sudo -uBir komutu öteki bir kullanıcı olarak çalıştırmak için
4gksudoGrafiksel sudo uygulaması
5sudo visudoSudo izinlerini değiştirebilmek için sudoers dosyasını tanzim etmek için
6apt-get -f installBozuk paketi düzelt
7apt-cache showpkgPaket bilgisini göster
8apt-cache searchBelirli bir paketi aramak için
9apt-get autoremoveBir paketi kaldırmak için
10fsckDosya sistemindeki tutarsızlığı denetlemek için destek program. Örneğin. fsck / dev / sdb
11Ctrl+Alt+backspaceAsılıysa X-sunucusunu tekrar başlat
12/etc/x11/xorg.confX11 yapılandırma dosyası

Sonuç:

Bunlar yeni başlayanlar için Ubuntu’daki en kullanışlı komutlar ve kısayollardı! Grafiksel kullanıcı arayüzü kullanmadan muayyen görevleri yürütmek için bu komutları / kısayolları kullanabilirsiniz. Bu komutlara / kısayollara aşina olduktan sonra, sıklıkla görevleri bu Ubuntu komutları / kısayollarıyla kolayca yürütebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için bu kadar faydalı bir Ubuntu komutu / kısayolunu kaçırdıysak, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin. Şerefe !🙂