BIOS’u Varsayılan Ayarlara Sıfırlama

Kullanıcıların bütün seçeneklerini tükettikleri ve bilgisayarlarını düzeltmek için BIOS’u varsayılan ayarlara sıfırlamak için başvurdukları zamanlar vardır.

BIOS, fena meydana getirilen bir güncelleme sebebiyle ya da fena niyetli program sebebiyle bozulabilir. Bilgisayarınızı sıfırlamanız gerektiğinde BIOS’u iyi mi sıfırlayacağınızı öğrenmek önemlidir.

Neler Okuyacaksınız? →

BIOS Nedir?

BIOS, Temel Giriş Çıkış Sistemi anlamına gelir. Her anakart BIOS ile beraber gelir. Bu yazılım, kullananların bilgisayarı gidermesini olası kılar.

Genellikle bilgisayar teknisyenleri, önyükleme sırasını değişiklik yapmak ya da klavye kontrolünü yapılandırmak suretiyle ayarlamalar yapmak için BIOS ayarlarına gider. Aynı zamanda durağan(durgun) disk, CPU ve RAM gibi kurulu donanımların bir listesini sağlar.

Hangi işletim sistemini kullandığınız mühim değil. Linux ya da Windows kullanıyor olsanız da, neredeyse her anakart bir adet geldiğinden BIOS ayarlarına erişebileceksiniz.

BIOS’u Varsayılan Ayarlara Sıfırlama

UEFI Nedir?

UEFI, ana kartınızla beraber gelen bir tür donanım yazılımıdır. Bu, sisteminizi Windows gibi işletim sisteminizi başlatmaya hazırlar. UEFI, BIOS ismi verilen eski bir donanım yazılımının daha modern bir sürümüdür.

Daha yeni bilgisayarlar BIOS’u UEFI ya da Unified Extensible Firmware Interface ile değiştirmiştir. UEFI daha hızlıdır ve BIOS’a kıyasla daha gelişmiş emniyet özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, her iki terim de bir çok kullanıcı tarafınca birbirinin yerine kullanılır.

UEFI ile alakalı daha çok malumat edinmek için UEFI Nedir ve sizi iyi mi güvende tutar makalemizi okuyabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar BIOS vs Masaüstü BIOS: Bir ayrım var mı?

Dizüstü bilgisayarınızdan ya da masaüstünüzden BIOS’a erişiyor olsanız da prosedür aynı olmalıdır. Ancak kullananların BIOS’larından tamamiyle kilitlendiği durumlar bulunduğunu unutmayın. Bu, bilgisayarınızın mahfazasının açılmasını gerektirir; bu da garantinizi geçersiz kılar. Bu gibi durumlarda, ustalaşmış teknisyenlere bırakmak en iyisidir.

Windows 7, Windows 8 ya da WIndows 10 kullanıyor olmanız farketmez. Tüm modern anakartlarda dahili BIOS vardır.

BIOS’a Nasıl Girilir ya da Bios’a Erişme Nasıldır?

BIOS ‘unuza iyi mi erişeceğiniz ana kartınıza bağlı olacaktır. Gerçek bir standart set yoktur, bu yüzden üreticiler değişik anahtarlar atayabilir. Ancak ne marka kazanırsanız kazanın, BIOS ayarlarınıza girmek PC’nizin tekrar başlatılması ile başlar.

Bilgisayar yüklenirken, art arda sizi BIOS’a götürmüş olan tuşa basın. Yükleme monitörü birtakım durumlarda hangi tuşa basılacağına dair ipuçları bırakır. Çoğu makinede, F2 anahtarı olur, ama birtakım dizüstü bilgisayarlar bunun yerine DEL kullanır. Yeterince defa alakalı düğmeye basın, bilgisayar BIOS ayarlarınızı yükleyecektir.

Windows 10 kullanıcıları, Shift + Restart yöntemini kullanarak da BIOS’a erişebilir. Gidin başlayın > Güç. Shift tuşunu matbu tutarken, Restart tuşuna basın. Bu, muhtelif problem yok etme alternatifleriyle mavi bir pencere açacaktır.

Buradan, Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > UEFI Firmware Ayarları kısmına gidin. Devam etmek için Yeniden Başlat butonuna basın.

Bilgisayar tekrar başlatılacak ama sizi giriş ekranına getirmek yerine BIOS’un sonuna girecek.

BIOS’u Varsayılan Ayarlara Sıfırlama

BIOS’a girdikten sonra, Varsayılan Seçenekleri Yükle komut istemini getirmek için F9tuşuna basın. Varsayılan ayarları geri yüklemek için Evet seçeneğine tıklamanız kafi olacaktır.

BIOS’u Güvenlik sekmesinden de sıfırlayabilirsiniz. Farklı anakartlar değişik menü seçeneklerine haiz ama BIOS’unuzu sıfırlayacak bir adet olacak.

İşiniz bittiğinde Kaydet ve Çıkmayı unutmayın.

Bios parolanızı unuttu iseniz “BIOS Şifre Kurtarma Çözümleri” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

BIOS’u varsayılan ayarlara sıfırlama ile alakalı değişik bir görüşünüz var ise bize yorum bölümünde bildirebilir ya da bu yazıyı toplumsal medya da paylaşabilirsiniz.