Dünyanın En Pahalı Telefonu – 2022

resim51735756
resim51735756

Dünyanın en pahalı telefonu denildiğinde aklınıza ilk gelen modeller amiral gemileri olabilir. iPhone 14 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra gibi akıllı telefonlar olabildiğince pahalı olsalar da listemizde yer almıyorlar. Bunun başlıca nedeni, listemizdeki cihazların öncelik verdiği mevzunun donanım olmaması.

İçeriğimizde yer edinen cihazlar yüksek süratli işlemcileri ya da fevkalade performans yayınlayan ekranları vasıtası ile listemizde yer almıyor. Bu cihazların fevkalade pahalılığı kendisini maksimum dış tasarımında gösteriyor. Oldukça pahalı ve kıymetli mücevherlerle süslü bu cihazlar parasını harbiden hakkediyor mu? Eğer üzerindeki altınları, elmasları ve aynısı süslerden bahsedersek, birebir aynı ücret olmasa bile çok yakın bir fiyatla karşılaşacağımızı belirtelim. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda dünyanın en pahalı cep telefonu modelleri!

İçindekiler

Vertu Signature Cobra

Vertu Signature Cobra

Listemize Vertu Signature Cobra modeliyle başlıyoruz. Bu telefonun tutarı 310.000 dolar. Türk lirası olarak ise 2.500.000 TL’nin üzerinde bir tutara satın alınabiliyor. Peki, Vertu Signature Cobra niçin bu kadar pahalı?

2017 senesinde Vertu’nun yalnızca Çin’de satışa sunmuş olduğu Signature Cobra, premium seviyesinde bir cep telefonu olarak geçiyor. Vertu, telefonlarını kıymetli mücevherlerle süsleyerek yeni tasarımlar yaratan bir marka olarak biliniyor. 2017 senesinde satışa sundukları Signature Cobra modelini de 439 adet yakutla süslediler. Bunun haricinde telefonun ön ve arka kısımlarında saf altın kullanıldı.

Tasarım anlamında olabildiğince heybetli olan Signature Cobra, donanım kısmında ise doğal ki aktüel telefonlar kadar kuvvetli değil. Ancak yalnızca 8 adet üretilen telefon, satışa çıkmış olduğu sene olabildiğince alaka gördü.

Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6

Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6

Dünyanın en pahalı telefonu sıralamasında iPhone 6 olması kulağa birazcık enteresan geliyor olabilir. Ancak Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, sıradan iPhone 6’lara göre olabildiğince farklı.

24 ayar altından meydana getirilen telefonun arkasında kocaman bir pembe elmas bulunuyor. Bunun haricinde platin kaplı telefonun yazılımı da sahibine hususi olarak ayarlandı. Telefona hususi olarak ayarlanan program birçok hack işlemleri için korumalı olarak tasarlandı.

Asya’nın en varlıklı iş adamının eşi Nita Ambani’nin haiz olduğu Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, üretilmesinin üstünden çok vakit geçmesine karşın hâlâ dünyanın en pahalı telefonu unvanını koruyor. Telefonun fiyatı ise tam 48.5 milyon dolar.

Amosu Call of Diamond iPhone 6

iPhone 6 Amosu Call of Diamond

Listemize gene özelleştirilmiş bir iPhone 6 ile devam ediyoruz. 2014 senesinde üretilen Amosu Call of Diamond iPhone 6, 2.7 milyon dolar fiyatıyla satışa sunuldu.

18 karat altın ile kaplanan telefonda 6.127 adet elmas bulunuyor. Bunun haricinde Apple logosunda ise 6.000 adet pırlanta bulunuyor. Telefon, tasarımı haricinde standart iPhone 6 modelleri ile tamamiyle aynı özelliklere sahip. Donanımsal olarak hiç bir ekstra özelliği olmayan bir telefonun bu kadar pahalı olması mantıksız geliyor olabilir. Ancak bu, telefonun satışa çıkmış olduğu sene dünya çapında alaka görmesine mani olmadı.

Black Diamond iPhone 5

Black Diamond iPhone 5

2013 senesinde üretilen Black Diamond iPhone 5, 15.3 milyon dolar fiyatıyla Çinli bir iş adamına satıldı. Telefon, listedeki öteki telefonlar gibi tasarımı haricinde standart iPhone 5’ler ile tamamiyle aynı özelliklere sahip. Cihazın donanımsal olarak bir farkı olmasa da hususi tasarımı telefonu benzersiz kılıyor. 135 gram altın kullanılarak meydana getirilen telefonda 600 adet elmas yer alıyor. 9 haftada üretilen telefonun bir kısmında ise siyah elmas kullanılıyor.

Telefonun tasarımcısı ise bir çok hususi dizayn telefonlarda olduğu gibi Stuart Hughes. Özel olarak üretilen bu tasarımdan dünya çapında yalnızca bir adet mevcut.

Gresso Luxor Las Vegas Jackpot

Gresso Luxor Las Vegas Jackpot

Listedeki bir öteki telefon ise 2005 senesinde Gresso tarafınca geliştirilen Gresso Luxor Las Vegas Jackpot. Bu telefonun listedeki öteki telefonlardan farkı çok ağır altın ya da pırlantalarla kaplanmamış olması oluyor. Gresso Luxor Las Vegas Jackpot, öteki telefonlardan kapak kısmında kullanılan ahşap ile ayrılıyor.

Telefonda 200 senelik bir Afrika ağacından üretilen ahşaplar kullanılıyor. Bu ahşap, hayattaki en pahalı ahşap olma özelliğine sahip. Telefonu pahalı yapan tek şey doğal ki bir ağaç kullanılması değil. Telefonun tuş ekibi hususi üretim safirlerle kaplı. Bunun haricinde telefonun tasarımında 180 gram altın ve siyah elmas yer alıyor.

1 milyon dolar satış fiyatına haiz olan telefon, uzun bir müddet daha dünyanın en pahalı telefonları sıralamasında kendisine yer bulacak gibi duruyor.

Diamond Crypto Akıllı Telefon

Diamond Crypto Akıllı Telefon

Diamond Crypto akıllı telefon, bir zamanların en pahalı telefonuydu. Ancak 2014 senesinde Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6’nın üretilmesiyle beraber bu unvanını kaptırmış oldu. Peter Aloisson tarafınca tasarlanıp JSC Ancort tarafınca üretilen telefonda çok kıymetli mücevherler kullanılıyor.

Telefonun çoğunluğunda sağlam platin kullanılırken amblem ve ana monitör düğmesinde pembe altın yer alıyor. Bunun haricinde telefonda 28 pırlanta ve 10 tanesi seyrek olmak suretiyle toplam 50 elmas var. Telefonun yanlarında ise hususi üretilen ahşaplar yer alıyor.

Diamond Crypto, listedeki bir çok telefon gibi hususi bir yazılıma sahip. Telefonun hususi yazılımı, telefonunun sahibinin bütün bilgilerinin gizli saklı kalmasını sağlıyor. Özel olarak üretilen Diamond Crypto’nun fiyatı ise 1.3 milyon dolar.

Goldvish Le Million

Goldvish Le Million

Listemizdeki bir öteki telefon ise Goldvish Le Million oluyor. Telefon satışa sunulmuş olduğu sene Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Bir zamanların en pahalı ve hususi telefonu olan Le Million da seneler içinde tahtını bırakmak zorunda kaldı.

Telefon meşhur mücevher tasarımcısı Emmanuel Gueit tarafınca tasarlandı. Yalnızca 3 adet üretilen telefonda 120 ayar elmas kullanılıyor. Bunun haricinde 18 ayar beyaz altınla kaplanan telefon enteresan tasarımıyla olabildiğince dikkat çekiyor. Telefonu öteki cihazlardan en mühim nokta ise doğal ki her insanın alamıyor olması oluyor.

Goldvish Le Million, 1 milyon dolara satılıyor. Ancak siz bu kadar paraya haiz olsanız bile isteğinize göre telefonu satın alamıyorsunuz. Goldvish, telefonun üretimi için hususi bir müracaat yapılmasını istek ediyor.

iPhone 3G Kral Düğmesi

iPhone 3G Kings Button

Dünyanın en pahalı telefonları listesindeki bir öteki telefon gene hususi bir üretim olan iPhone oluyor. Orijinal ismi “iPhone 3G Kings Button” olan telefonun üretim yılı 2009. Bu telefon da öteki iPhone telefonlar gibi donanımsal olarak klasik iPhone modellerinden pek ayrımsız değil. Ancak dizayn konusu ile ilgili hem hususi üretim telefonlardan hem de düzgüsel iPhone modellerinden olabildiğince farklı.

Telefon, Peter Alisson tarafınca tasarlanmış. Telefonun tasarımında 18 ayar sarı, beyaz ve pembe altın kullanılıyor. Fakat telefonu bu kadar kıymetli yapan tek şey bu altınlar değil. Telefonun kenarı ve ana düğmesi hususi pırlanta ve elmaslar mevcut.

Kimilerine göre çok hoş bir tasarımı olan bazılarına göre ise fazla abartılı olan iPhone 3 Kings Button, 2.5 milyon dolar fiyatıyla satışa sunuldu.

Supreme iPhone 3GS

Supreme iPhone 3GS dünyanın en pahalı telefonu

Stuart Hughes tarafınca geliştirilen hususi modelde gene kullanılan telefon olarak karşımıza bir iPhone modeli çıkıyor. 2009 senesinde satışa sunulan telefon, dizayn anlamında öteki hususi dizayn iPhone modellerine çok benziyor.

Çoğu hususi tasarımda olduğu gibi Supreme iPhone 3GS de donanım olarak standart iPhone 3GS parçalarına sahip. Telefonu pahalı ve eşi aynısı olmayan yapan şey ise tasarımında kullanılan altın ve elmaslar oluyor. Telefonun kasa tasarımında 22 ayar altın kullanılıyor. Bunun haricinde telefonun üzerinde ise 136 adet elmas yer alıyor. Diğer hususi dizayn iPhone’lar gibi Supreme iPhone 3GS de hususi bir buton bulunduruyor. Telefonun düğmesi 7 karatlık elmaslardan oluşuyor.

Üretimi 10 ay devam eden Supreme iPhone 3GS, 3.2 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı telefonları sıralamasında kendine yer buluyor.

Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold

Dünyanın en pahalı telefonu - Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold

Apple tarafınca 2011 senesinde piyasaya sürülen iPhone 4S, günümüzde hâlâ dünyanın en pahalı telefon modellerinden birisidir. Stuart Hughes tarafınca geliştirilen iPhone 4S Elite Gold, 2011 senesinde geliştirilen telefon modelinin günümüzde hâlâ kıymetli olmasını sağlıyor.

Tamamen el yapımı bir tasarıma haiz olan Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold, kapsamında 500 adet elmas bulunduruyor. Bu elmasların boyutu 100 karat olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra telefonun arka çerçevesi ve Apple logosu, 24 ayar altından yapıldı. Ayrıca Stuart Hughes, Apple logosunda pırlanta kullanmayı da tercih etti. Telefonun “home” tuşu olarak malum ön ekranda bulunan tuşunda da pırlanta yer alıyor.

Oldukça heybetli olan Stuart Hughes iPhone 4S Elite Gold, günümüze kadar yalnızca 2 adet üretildi. Stuart Hughes, bu telefon tasarımında iPhone 4S’in 64 GB’lık modelini kullandıklarını belirtiyor. Telefon, tasarımında yer edinen altın, elmas ve pırlantalarla beraber 6 milyon sterline üretiliyor. Telefonun satış kıymeti ise 9 milyon dolara kadar ulaştı.

Goldvish Revolution

Dünyanın en pahalı telefonu - Goldvish Revolution

İsveç markası olan Goldvish, bir telefon modeliyle daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Bu telefon modeli de haiz olduğu donanımdan çok heybetli tasarımıyla ön plana çıkıyor. Değerli taşlarla süslenen telefon, üretildiği günden bugüne en pahalı telefonlardan birisi olmayı başarıyor.

Şirket, telefonun tasarımında temelde pırlanta kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra cihazın tasarımında pembe ve beyaz altınlar da mevcut. Aslında telefonun pahalı olmasının nedeni de kullanılan bu kıymetli taşlar oluyor diyebiliriz. Çünkü belirttiğimiz gibi telefon, donanım olarak günümünüz olabildiğince gerisinde bir model. Ayrıca telefonun tasarımında dahili olarak bir saat de yer alıyor. Bu saat, telefonu dizayn olarak farklılaştırırken telefonun satış fiyatını yükselten unsurlardan birisi oluyor.

Goldvish Revolution, yalnızca 9 adet üretilecek şekilde planlandı. Bundan kaynaklı telefon, dünya çapında olabildiğince seyrek bulunuyor. Telefonun seyrek bulunmasının bir öteki nedeni de satış fiyatı oluyor diyebiliriz. Çünkü Goldvish Revolution, 490 bin dolar satış fiyatıyla kullanıcılarıyla buluştu.

iPhone 12 Pro Vintage Edition

iPhone 12 Pro Vintage Edition dünyanın en pahalı telefonu

Çok kısa bir müddet ilkin satışa sunulan bu hususi dizayn telefonun fiyatı öteki tasarımlara göre birazcık daha uygun. Tasarım yeni yapıldığı ve tasarımda yeni bir telefon kullanıldığı için bu telefona da listemizde yer vermek istedik. Telefon gene bir Stuart Hughes tasarımı. Üstelik kullanılan telefon da gene bir Apple üretimi olan iPhone modeli oluyor. Ancak bu hususi üretim telefon, listedeki öteki cihazlar gibi eski üretim değil. Çok kısa bir müddet ilkin satışa sunulan bu hususi üretimde, iPhone 12 Pro kullanılıyor.

Telefonun donanımı öteki hususi dizayn telefonlarda olduğu gibi klasik iPhone 12 Pro’lar ile aynı. Tasarımda 512 GB bir iPhone 12 Pro tercih ediliyor. Telefonu eşi aynısı olmayan yapan yer ise doğal ki tasarımı oluyor. Telefonun çerçevesi 24 ayar altınla kaplı. Ayrıca telefonun kapak bölümünde de 24 ayar altın kullanılıyor. Bu telefonu öteki tasarımlardan değişik yapan yer ise kapağı oluyor. Çünkü bu tasarımın kapağında timsah derisi kullanılıyor. Bunun haricinde iPhone logosunda da 18 ayar altın yer alıyor.

Dünya çapında satışa oluşturulan iPhone 12 Pro Vintage Edition’ın fiyatı ise 14 bin dolar. Fiyatı listedeki öteki cihazlara göre daha makul olsa da dizayn anlamında onlardan pek bir farkı yok diyebiliriz. Bu fiyatıyla dünyanın en pahalı cep telefonu listesine girmeye hak kazanıyor.

Diamond Rose iPhone 4

iphone 4 Diamond Rose dünyanın en pahalı telefonu

Dünyanın en pahalı telefonu listemizdeki son telefon ise Diamond Rose iPhone 4 oluyor. Stuart Hughes tarafınca geliştirilen modelde iPhone 4 telefon kullanılıyor. Telefonun kasası 500 ayrı elmas ve gül karışımından yapılıyor. Apple logosunda ise 53 elmas ve pembe altın kullanılıyor. Ayrıca telefonun ana düğmesinde 7.4 karat pembe bir pırlanta mevcut. Telefon donanım anlamında ise klasik iPhone 4’lerden değişik değil.

Diamond Rose iPhone 4, hususi bir tasarıma haiz olması ve üretiminde kıymetli mücevherler kullanılmasına karşın öteki hususi üretim telefonlara göre daha sade duruyor. Bu sadelik insanların dikkatini çekmiş olacak ki telefon satışa çıkmış olduğu sene olabildiğince alaka gördü. Tasarımıyla alaka çeken Diamond Rose iPhone 4’ün satış fiyatı ise 8 milyon dolar. 2010 senesinde üretilen telefon, hâlâ dünyanın en pahalı cep telefonlarından birisi olmayı başarıyor.

Dünyanın En Pahalı Telefonu Değişecek mi?

Dünyanın en pahalı telefonu listemizde yer verdiğimiz cihazlar burada sona eriyor. Hepsi birbirinden hususi tasarımlara haiz olan cihazlar, yüksek satış tutarları nedeniyle bir müddet daha dünyanın en pahalı telefonları olmayı başaracaklar gibi duruyor. Ancak meşhur tasarımcı Stuart Hughes, yeni model telefonlar üzerinde de bu tür tasarımlar yaratmaya devam ediyor. Bu yüzden dünyanın en pahalı telefonu unvanı kısa bir müddet sonra el değiştirebilir.

Sizler dünyanın en pahalı telefonları olan hususi dizayn telefonlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce telefonlarda kullanılan mücevherler, telefonu harbiden şık mı gösteriyor? Eğer bu hususi telefonları alabilecek maddi durumunuz olsaydı bu telefonlardan birine haiz olmak istek eder miydiniz? Bir telefona yalnızca tasarımı yüzünden milyonlarca dolar vermek sizce mantıklı mı?

Sizler de dünyanın en pahalı telefon modelleri hakkındaki soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.