iPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Bilgisayarlarda senelerce çalışırken, ‘Zip’ ya da ‘sıkıştırılmış’ kavramını birkaç kez duymuş olmalısınız. Peki İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Sıkıştırılmış dosyalar, büyük dosyaları sıkıştırabileceğiniz ve e-postayla gönderebileceğiniz, hem bireyler hem de işletmeler için oldukça kullanışlıdır.

Sıkıştırılmış dosyalar bütün verileri tek bir klasörde sıkıştırır ve e-posta eklerini hızla indirmeyi ya da aktarmayı kolaylaştırır. Bu şekilde dosya gönderme yöntemi, alakalı bütün dosyalar rahatlıkla e-posta yoluyla aktarılıp indirilebildiğinden, bir seferde birden fazla dosya gönderilmesine destek olur.

Ancak, akıllı telefonunuzdaki zip dosyalarını iyi mi açabilirim?

Neler Okuyacaksınız? →

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Genellikle, birden fazla / büyük dosya eklenmiş e-posta göndermek için dizüstü bilgisayarlar ya da masaüstü bilgisayarlar kullanırız. Ancak, iPhone ya da Android cihazlarda dosyaları sıkıştırmak ya da açmak için bir seçenek bulmak mükemmel değil mi? Her şey mobil hale geldiğinden, akıllı telefonlarımız vasıtasıyla sıkıştırılmış dosyalara erişmek de daha basit hale geldi. İPhone’da zip dosyalarını oluşturma ya da açma opsiyonu artık son olarak Android ve iOS güncellemelerinin sonrasında mobil cihazlarda kullanmak olası duruma getirildi.

Peki iPhone’daki Zip dosyalarına erişmek mi istiyorsunuz yoksa bir adet kurmak mı istiyorsunuz? Her ne kadar Apple’ın iPhone dosya paylaşımı ve hepsi mevzubahis olduğunda oldukça sınırı olan seçenek var. Ancak, son olarak güncellemeleri iOS 13 ile yeni bir hususiyet sundu, yani sıkıştırılmış dosyalar için mahalli destek. iPhone’un dosya uygulaması artık zip dosyalarını kullanabiliyor.

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

İPhone’unuzu son olarak sürümüne güncellemeniz gerekir; artık dosyaları ve fotoğrafları zipleme ve dosyaları açma seçeneğine erişebilirsiniz. Başlangıç ​​noktasını düşünüyor olabilirsiniz, o yüzden işte buradasınız:

Bölüm I: iPhone’da zip dosyaları iyi mi oluşturulur?

II. Bölüm: iPhone’da zip dosyalarını iyi mi önizleyebilirim?

Bölüm III: Dosyaları iPhone’da iyi mi açabilirim?

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Oluşturulur Adım Adım

İPhone iOS’taki birkaç güncellemeden sonra, kullanıcılara birden fazla dosyayı sıkıştırarak Zip dosyası oluşturma opsiyonu verildi. Zip oluşturma özelliği, son olarak iOS güncellemesiyle, yani iOS 13 ile tanıtıldı.

Dolayısıyla, birden fazla dosyayı sıkıştırmak ve iPhone’unuz da bir Zip dosyası kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 1. İPhone’unuzdaki Dosyalar programını açın.
 2. Sıkıştırmak istediğiniz birden fazla dosyanın bulunmuş olduğu klasöre gidin.
 3. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları kura çekmek için seç simgesine tıklayın.
 4. Ekranın sağ köşesindeki ‘üç nokta’ butonuna dokunun.
 5. Birden oldukça seçenek arasından, sıkıştırmayı seçin.
 6. Bu, ‘Arşiv’ isminde bir dosya oluşturacaktır.

Tüm dosyaları görmek için Arşiv adına yeni açılan dosyaya tek bir dokunuşla. En son iOS güncellemelerinin ardından, zip dosyaları kurmak için artık üçüncü taraf bir programa ihtiyacınız yok.

Ayrıca, birden fazla resmi sıkıştırabilir ve bir zip dosyası oluşturabilirsiniz. Ancak, süreç birazcık uzundur. İPhone’daki kamera rulosundan fotoğrafların bir Zip dosyasını kurmak için ilkin lüzumlu resimleri seçmeniz ve bu tarz şeyleri iPhone’daki dosya uygulamasına kaydetmeniz gerekir. Bundan sonra, yukarıda belirtilen adımları izlemeniz gerekir. Oluşturulan zip dosyası, kişileriniz içinde WhatsApp ve öteki medya üstünden birden fazla dosya için tek bir Zip dosyası olarak paylaşmanız için kullanılabilir.

İPhone’da Sıkıştırılmış Dosyaları Önizleme Adımları

Hızlı Arama seçeneğiyle iPhone’da bir zip dosyasını açmadan ilkin önizlemesini görüntüleyebilirsiniz. Burada, doğru zip dosyasını açtığınızdan emin olmak için çıkarmadan ilkin dosyaları denetim edebilirsiniz.

İPhone’da Sıkıştırılmış Dosyaları Önizleme adımları için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 1. Dosyalar uygulamasına gidin ve önizlemek istediğiniz dosyayı bulun,
 2. Bulunduktan sonra, seçeneklerin listesini almak için sıkıştırılmış dosyaya uzun basın.
 3. Şimdi, Hızlı Bakış’ı bulun ve üstüne dokunun.
 4. Bu, sıkıştırılmış dosyadaki dosya boyutunu ve dosya sayısını görüntüler.
 5. Şimdi, bütün dosyaların tam monitör görüntüsünü almak için İçeriği Önizle’ye dokunun. Tüm dosyaları denetlemek için yana kaydırmaya devam edin.

Önizleme dosyası özelliği, zip dosyasındaki içeriğe bir göz atmanızı sağlar. İPhone’da doğru zip dosyasının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Artık zip dosyalarının iyi mi oluşturulduğunu ve önizlendiğini öğrendiğine göre, iPhone’daki dosyaları ayıklama adımlarını size bildirmenin tarihi geldi. Bu yazının bir sonraki kısmı size ‘iPhone’da zip dosyalarını iyi mi açacağınızı’ söyleyecektir.

İPhone’da Zip Dosyaları Nasıl Açılır?

Daha önceki zamanlarda, iPhone üstünden dosya paylaşımı, dosya işleme özelliklerinde kusur yapmak için kullanılan en zor görevlerden biri olarak kabul edildi. Ancak iOS’deki devamlı güncellemeler ile geliştiriciler iPhone’da zip oluşturma ve dosyaları açmayı olası kılmıştır. Bu özelliği güncellemenin en iyi yararı, bu tür dosyaları işlemek için iPhone üstünde bulunan rastgele bir üçüncü taraf uygulamasının kullanımını ortadan kaldırmasıdır. Devam etmeden önce, cihazınızın son olarak iOS 13 güncellemeyle güncellendiğinden emin olun.

İPhone’da Zip dosyalarını açmak için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar:

 1. Dosyalar uygulamasına git
 2. Sıkıştırmak istediğiniz RAR ya da Zip dosyasını bulun.
 3. Dosyaları açmak için direkt olarak dosyaya dokunabilir ya da ‘Uncompress’ (Sıkıştırma) seçeneğine haiz olmak için Zip dosyasına uzun basmanız gerekir.

Sıkıştırılmış dosyalar aynı klasörde gösterilecektir, kendi başınıza bulmanız gerekir. Bu özelliğin tek sınırlaması, hedeflenen hedefteki dosyaları çıkartmak için onay isteyen rastgele bir iletişim kutusu istememesidir. Ek olarak, bu iOS güncellemesi iPhone’daki dosyaları açmak için bu eklenen özelliği içeren çubuğu kırdı.

Henüz Bir Deneme Yapmaya Karar Verdiniz mi?

Bu hususiyet çoğu kullanıcı tarafınca daha azca bilinmesine rağmen. Bu nedenle, iPhone’da zip dosyaları oluşturma, önizleme ve açma yollarını vurguladık. Çünkü artık iPhone’daki dosyaları açmanın yollarını biliyorsunuz, denemeyi kaçırmayın.

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere denemiş olup olmadığınızı bildirin.