En Pahalı NFT Örnekleri – 2022

resim58657356
resim58657356

En pahalı NFT örnekleri listemiz ile karşınızdayız. Son yılların en en mühim mevzularından birisi kuşkusuz NFT oldu. Bu yeni dijital kavram çoğu sanatçının hayal edemeyeceği ölçüde kapılar açtı. Ayrıca şimdiye kadar ortaya çıkmamış sanat eserlerinin de toplumla buluşmasını sağladı.

Sizler için NFT’nin ne işe yaradığını açıklayan bir içeriği daha ilkin hazırlamıştık. Ancak orada yer edinen NFT örnekleri sınırı olan sayıdaydı. Şimdi ise piyasada maksimum rağbet görmüş ve en yüksek ücretlere haiz NFT örnekleri ile bir liste yapmaya karar verdik. Bu listenin vakit içerisinde değişebileceğini belirtelim. Böyle bir durumda da yeni NFT örnekleri listeye dahil olacak.

Buna ayrıca NFT iyi mi yapılır konusu ile ilgili da kapsamlı bir içerisinde ne olduğu sizler için hazırlamıştık. Eğer listemizdeki NFT örneklerine benzer eserler ortaya koyuyorsanız kim bilir NFT olarak sunmayı düşünebilirsiniz. Bunun için lüzumlu olan bütün detayları ise hazırlamış olduğumuz içerikte bulabilirsiniz.

İçindekiler

En Pahalı NFT Örnekleri – 2022

Listemizde ucuzdan pahalıya doğru bir liste yaptık. Bu kapsamda en pahalı NFT örnekleri listenin en sonunda yer alıyor. Şimdi sözü daha da uzatmadan NFT örnekleri listemizi incelemeye başlayalım. İşte karşınızda şimdiye kadar satılmış en pahalı NFT örnekleri:

Rick and Morty Collection – 2.000.000 Dolar

Adından da anlayabileceğiniz gibi Rick and Morty dizisiyle bağlantılı bir NFT listemizde yer alıyor. Tam olarak 2 milyon dolar tutarındaki bu NFT koleksiyonunu ortaya çıkaran sanatçı ise Justin Roiland olarak anlatım ediliyor. Kendisi bunun yanı sıra Rick and Morty dizisinin de yaratıcılarından birisi.

Koleksiyonda yer edinen Smintons adlı eserde Justin Roiland’ın The Simpsons dizisindeki karakterleri kendine orijinal kalemiyle çizdiğini görmek mümkün. Ayrıca bu NFT’nin satışından elde edilmiş gelirin bir bölümü Los Angeles şehrindeki evsizlere yardım amacıyla bağışlanmış.

İlk Tweet – 2.900.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer edinen bir öteki eser ise Jack Dorsey tarafınca paylaşılan ilk Tweet oluyor. Aynı zamanda bu Tweet’in ilk NFT örnekleri arasında da yer aldığını belirtmekte yarar var. Bir öteki deyişle çok geniş kesimlerin NFT terimini duymasını elde eden eserler arasında.

Twitter’ın eski CEO’su ve kurucusu olan Jack Dorsey’nin “just setting up my twttr” yazılı Tweet’i tam anlamıyla 2 milyon 900 bin dolardan alıcı buldu. Sina Estavi tarafınca satın alınan Tweet 2022 senesinde tekrardan satışa sunuldu. 48 milyon dolardan alıcı arayan NFT’ye beklenen alaka gösterilmedi.

ilk-tweet-en-pahali-nft-ornekleri

CryptoPunk #2338 – 4.400.000 Dolar

Listemizde ismini sıkça göreceğimiz bir eser ile içeriğimize devam ediyoruz. CryptoPunk Collection olarak malum NFT koleksiyonundan bir parça 4 milyon 400 bin dolara satıldı. Matt Hall ve John Watkinson tarafınca geliştirilen ve 10.000 eserden oluşan koleksiyonun 88 zombisinden birisi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca saç biçimi itibariyle de kendisine benzer 4 parçadan birisi olması çok yüksek bir fiyattan satılmasını elde etmiş gibi gözüküyor.

Stay Free – 5.270.000 Dolar

Listemizin sıradaki eseri ise daha önceki yıllarda ismini sıkça duyduğumuz Edward Snowden’e ait. Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi ve muhbir olan Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gizli saklı belgelerini ifşa etmesiyle de tanınmakta.

Eseri de bu sızıntıyla ilgili bir görse ve metinsel tasvir olarak adlandırılabilir. NSA belgeleri hakkındaki mahkeme kararlarından oluşan bu eser Snowden’in bir portresini oluşturuyor. İfade özgürlüğünü mevzu alan eserin satış fiyatı ise 5 milyon 270 bin dolar olarak anlatım ediliyor. Elde edilen gelirin ise Basın Özgürlüğü Vakfı’na aktarıldığı bilinmekte.

stay-free-en-pahali-nft-ornekleri

A Coin for the Free Man – 5.300.000 Dolar

Listemizde yer edinen bir öteki eser ise “A Coin for the Free Man” oluyor. XCopy adlı Londralı bir sanatçı tarafınca ortaya çıkarılan bu eser de en pahalı NFT örnekleri arasında yer alıyor. Eserin yaratıcısı ile ilgili ise pek bir bilgiye ulaşmak olası değil. Ancak kendisinin gizemli yapısına karşın NFT dünyasında maksimum tanınmış adlar arasında yer aldığını belirtelim. Ayrıca bu eserinin satış fiyatı ise 5 milyon 300 bin dolar olarak belirtiliyor.

CryptoPunk #7252 – 5.330.000 Dolar

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi CryptoPunk eserleri listemizde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Koleksiyonun bu parçası ise sadece 9 uzaylıdan birisi olması yönüyle dikkat çekiyor. Ayrıca saçı, gözü, altın küpesi ve sakalı da mühim detaylar arasında yer alıyor. Bu eserin ilk ilkin 2 milyon 500 bin dolardan satıldığını fakat sonra 5 milyon 330 bin dolardan alıcı bulduğunu belirtelim.

World Wide Web Kaynak Kodu – 5.430.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer edinen bir öteki NFT ise World Wide Web kaynak kodu oluyor. Tim Berners-Lee tarafınca üretilen WWW dünyanın gidişatına tesir eden en mühim nedenler arasında yer alıyor. Bu kapsamda NFT olarak satılmak için son aşama yerinde bir eser bulunduğunu söylemek mümkün.

Tim Berners-Lee tarafınca satışa koyulan kaynak kodu öteki eserlerden birazcık değişik gibi gözüküyor. Ancak sanat eserlerinin yanısıra tarihe bu denli damga vurmuş olan kod 5 milyon 430 bin dolardan alıcı buldu. Eserdeki kodun birebir kaynak kodu olmadığı ve yanlışlar içerdiğini de belirtelim.

CryptoPunk #5217 – 5.440.000 Dolar

Sıradaki isim ise gene CryptoPunk koleksiyonundan bir parça oluyor. Koleksiyondaki 24 maymundan birisi olan bu parçanın dikkat çeken birkaç özelliği daha var. Bir şapka ve altın kolyeye haiz olan eser, koleksiyondaki öteki parçalardan ayrılıyor. Bu sayede 5 milyon 440 bin dolardan alıcı bulmuş olduğu anlatım ediliyor.

Ocean Front – 6.000.000 Dolar

NFT dünyasına uzak kalsanız bile Beeple ismini minimum bir kere duymuş olmanız mümkün. Şüphesiz dünyanın maksimum alaka gören sanatçıları arasında yer ediniyor Beeple. Mike Winkelmann ya da daha fazla malum mahlasıyla Beeple’ın Ocean Front eseri ise listemizdeki ilk Beeple parçası oluyor.

Dijital sanatın ne kadar büyüleyici olabileceğinin bir göstergesi olan bu eser iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya göz kırpan bir mesaj içeriyor. Konteynırların üzerinde duran bir ağaç ve mantarın yanısıra yağlı görüntüye haiz bir deniz ile son aşama manalı olan bu eser 6 milyon dolardan alıcı buldu. Satıştan elde edilmiş hasılatını ise Open Earth Foundation adlı küresel ısınmayla savaşım eden bir vakfa bağışlandığı anlatım ediliyor.

Ocean-Front-en-pahali-nft-ornekleri

Crossroad – 6.600.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizin sıradaki eseri ise gene Beeple’a ait. Eserde yer edinen Donald Trump çiziminin üzerinde çoğu düşmanca mesaj yer almaktadır. Donald Trump’a yönelik hakaretler içeren bu eserin Amerika seçimleri kararına göre öteki türlü tasarlanma ihtimalinden de laf edilmektedir. Eğer Donald Trump başkanlığı tekrardan kazansaydı ateşlerin içerisinden geçen ve kafasında taç olan bir Trump’tan oluşan eserin ortaya çıkmış olacağı anlatım edilmektedir.

CryptoPunk #8857 – 6.630.000 Dolar

Koleksiyonun bu parçasında ise karşımıza bir öteki zombi çıkıyor. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi zombiler koleksiyonun çok azca bir bölümünü oluşturuyor. Ayrıca bu parçanın gözünde bir 3d gözlük görmek mümkün. Bu nedenle son aşama seyrek bir eser olduğu anlatım ediliyor. Bu parçanın fiyatı ise 6 milyon 630 bin dolar olarak belirtiliyor. Ancak eserin alıcısı bilinmemekte.

Ringers #109 – 6.930.000 Dolar

Art Blocks tarafınca geliştirilen bu koleksiyonun 109 numaralı parçası ise dünyanın en pahalı NFT örnekleri arasında yer almaya hak kazanıyor. Tam olarak 6 milyon 930 bin dolardan alıcı bulan eser 99 bin parçalık bir koleksiyonun en alaka cazibeli eseri şüphesiz. Soyut bir eser olarak tanımlayabileceğimiz Ringer #109, Art Blocks’un öteki eserlerinin alaka görmesini de elde etmiş gibi gözüküyor.

Ringers-109

Right-Click and Save as Guy – 7.090.000 Dolar

Daha ilkin de ismini gördüğümüz XCopy, listemizin en üst sıralarında da kendine bir yer edinmiş gibi gözüküyor. Bu eserinde ise Basquiat ile benzer bir güzel duyu anlayış görmek mümkün. Tabii ki XCopy’nin ürettiği versiyonun mühim bir özelliği dijital olması. Tam anlamıylra bir sanat eseri olan “Right-Click and Save as Guy” 7 milyon 90 bin dolardan alıcı buldu. NFT’yi satın alan isim ise Snoop Dogg olarak anlatım ediliyor.

right-click-and-save-as-guy

CryptoPunk #3100 – 7.580.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer edinen bu eser ise CryptoPunk koleksiyonunun geriye kalanından tamamiyle ayrılmakta. Kafa bandı olan bir uzaylı olması yönüyle son aşama nadir. 7 milyon 580 bin dolardan satılmış olan bu eser daha sonra değişik fiyatlarla satışa sunuldu. Fiyatı ise 126 milyon 190 bin dolara kadar yükseldi. Ancak eserin alıcı bulamadığını belirtelim.

CryptoPunk #7804 – 7.570.000 Dolar

Koleksiyonun bir sonraki eseri ise değişik bir uzaylı oluyor. Toplamda 9 tane bulunan uzaylılardan şapkaya, gözlüğe ve pipoya haiz olan bu eser en pahalı CryptoPunk eserlerinden birisi olarak anlatım ediliyor. 7 milyon 570 bin dolardan alıcı bulan eser sonra çok daha yüksek tekliflerle ile satışa sunuldu. Güncel olarak ise 11 milyon 250 bin dolardan satışta bulunduğunu belirtelim.

CryptoPunk #4156 – 10.260.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizde yer edinen bir öteki CryptoPunk eseri ise 24 maymundan birisi olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra mühim özelliği ise bandanaya haiz olması oluyor. İlk olarak 10 milyon 260 bin dolardan satılmış olan bu eser sonra 3 milyon 310 bin dolardan tekrardan alıcı buldu.

en-pahali-nft-cryptopunk
CryptoPunk #3100, #7804, #4156, #7523 ve #5822

CryptoPunk #7523 – 11.800.000 Dolar

En pahalı NFT örneklerine bir öteki CryptoPunk eseriyle devam ediyoruz. Bu parçada ise gene bir uzaylı görmek mümkün. Ancak bu uzaylının özelliği ise maske takması oluyor. COVID-19 dönemine gönderme yapan bu eser 11 milyon 800 bin dolardan alıcı bulmuştur.

CryptoPunk #5822 – 23.700.000 Dolar

CryptoPunk koleksiyonundaki en pahalı parça olan 5822 listemizdeki son CryptoPunk eseri oluyor. Yine bir uzaylı olan 5822, bandanasıyla dikkat çekiyor. En seyrek parçalardan biri olan bu eser 23 milyon 700 bin dolardan alıcı bulmuştur.

Human One – 28.985.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri listemizin en üst sıralarında ise sık karşılaştığımız bir öteki isim yer alıyor. Beeple’ın Human One eseri en yüksek fiyatlı NFT örnekleri arasında yer alıyor. Üç boyutlu bu NFT, değişik kıyafetler ve ortamlar içerisinde olan bir insanı tasvir ediyor. Eserin fiyatı ise 28 milyon 985 bin dolar olarak belirtiliyor.

Clock – 52.740.000 Dolar

En pahalı NFT örnekleri arasında yer edinen Clock ise Julian Assange ve Murat Pak tarafınca oluşturulmuştur. Wikileaks’in kurucusu olan Assange’in hapishanede geçirdiği günleri simgeleyen eser 52 milyon 740 bin dolardan alıcı buldu. Ayrıca eserin bir bölümü Assange’in savunması için bir bölümü da anlatım özgürlüğü için bağışlanmıştır.

clock

Beeple Collection_ Every Day: The First Five Thousand Days – 69.346.250 Dolar

Beeple’ın maksimum malum eseri “The First Five Thousand Days” ile devam ediyoruz. Günümüzde en yüksek fiyata haiz ikinci NFT olarak kayıtlarda. Adından da anlayabileceğiniz gibi Winkelmann’ın 5.000 gün süresince oluşturduğu resimlerden oluşan bir eser. Bu eserin satış fiyatı ise 69 milyon 346 bin 250 dolar olarak anlatım ediliyor.

the-first-five-thousand-days

The Merge – 91.800.00 Dolar

En pahalı NFT eseri ise Murat Pak tarafınca açılan The Merge oluyor. Ancak listedeki birtakım eserlerden değişik olarak bir şahıs değil aşağı yukarı 30.000 şahıs tarafınca satın alınmıştır. Toplam geliri ise 91 milyon 800 bin dolar olarak anlatım edilmektedir. Murat Pak’ı bir öteki projesi olan Archillect Twitter hesabından da tanıyor olabilirsiniz. Türk sanatçı halihazırda çoğu esere sahiptir. Ayrıca en pahalı NFT eserinin üreticisi olma unvanını da elinde tutmaktadır.

the-merge