NFT Nasıl Yapılır? – 2022

resim93431678
resim93431678

NFT iyi mi yapılır? Özellikle NFT’lerin tanınmış olduğu dönemde çoğu kullanıcının aklını kurcalayan bu problemin cevabını sizler için hazırladık. Dünyayı kasıp kavuran NFT rüzgarına katılmak için ne yapmanız gerekiyor? Sizler için ayrıntılı bir halde açıkladık.

Kripto paralar ile beraber gelen yeniliklerden birisi de NFT oldu. Eğer NFT nelerdir sorusunun cevabını bilmiyorsanız mevzuyla alakalı hazırlamış olduğumuz içeriğe göz atabilirsiniz. Çünkü bu içeriğimizde nelerdir sorusunun yerine iyi mi yapılır çerçevesinden NFT’yi ele alacağız.

Eğer daha önceden dijital sanat eserleri oluşturan biriyseniz NFT işinize olabildiğince yarayacaktır. Pek çok sanatçının NFT’ler vasıtası ile olabildiğince ciddi gelirler elde ettiğini geçmiş dönemlerde görmüş olmanız muhtemel. Bu nedenle sanatçılar için mühim avantajlara haiz olan NFT’nin iyi mi yapıldığını bilmeniz faydalı olacaktır.

Fakat daha ilkin dijital sanat ile uğraşmayan biriyseniz de iyi mi bir NFT oluşturabileceğinizi ilk adımdan başlayarak anlattık. Tabii ki bir sanat eseri kurmak için deneyim ve kabiliyetten faydalanabileceğiniz kuşkusuz bir gerçek. Ancak gene de NFT oluşturma konusu ile alakalı ciddiyseniz bu adımları denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz de kesin. Şimdi sözü daha da uzatmadan NFT iyi mi yapılır sorusunun yanıtına bakalım.

İçindekiler

NFT Nasıl Yapılır?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi istek eder dijital bir sanat eseri oluşturmuş olun ya da olmayın NFT yapmanın adımları içeriğimizde yer alıyor. İşin yöntem kısmını ele aldığımız bu altı adım ile NFT pazar yerine sanat eserinizi basitçe yüklemek mümkündür. Tabii ki bunun için ilk adım olan sanat eserini kurmak ile başlamanız gerekiyor.

Satmak İstediğiniz Dijital Nesneyi Seçin

Her şeyden ilkin NFT teriminin tam anlamıyla ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekmektedir. NFT ya da non-fungible tokens yani Nitelikli Fikri Tapu terimi blok zincirleri ile korunun dijital tokenlere verilen isimdir. Ancak kripto paraların aksine her bir NFT tokeni eşsizdir. Aynı sanatçılar tarafınca açılan eserler gibi her bir NFT de benzersizdir. Bu sayede sanatçıların dijital eserlerini satması için son aşama elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

NFT’nin anlamını öğrendiğinize göre hangi eserleri NFT olarak satabileceğinize göz atarak içeriğimize devam edelim. Eğer yöntem olarak konuşacak olursak bütün dijital dosyaları NFT olarak satabilirsiniz. Bu rastgele bir resim, yazı, ses dosyası hatta Tweet bile NFT değerindedir. Ancak pazar yerlerinde bütün bu dijital nesneleri satmak olası değildir.

Daha sonraki adımlarda değineceğimiz pazar yerlerinde satmak için tercih edebileceğiniz başlıca nesneler resim ya da aynısı içerikler olabilir. Örneğin bir GIF, video ya da ses dosyası NFT için son aşama uygundur. Eğer ki NFT satmak konusu ile alakalı bir hedefiniz varsa ilk ilkin buna karar vermeniz gerekiyor. Tabii ki daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir sanat eserini de NFT olarak satabilirsiniz. Dilerseniz yeni bir koleksiyon oluşturarak da NFT pazar yerlerine yükleyebilirsiniz.

Önemli bir nokta bu eserlerin dikkat çekecek içeriklere haiz olması olabilir. Eğer alıcıların dikkatini çekecek yaratıcılık ya da kabiliyet eserlerinizde yer almıyorsa beklediğiniz sonuçlar almanız olası olmayabilir. Bu nedenle NFT satma planlarınızdan ilkin NFT olabilecek kalitede bir içeriğe haiz olup olmadığınızı iyice tartmanızı öneri ediyoruz. Bu mevzuya içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde tekrar değineceğiz.

nft yapmak

Dijital Cüzdanınızı Oluşturun

İkinci adımda ise yaratıcılıktan ve eser seçmekten çok yöntem bir bölüm ile devam ediyoruz. NFT’inizi oluşturdunuz, pazar yerine yüklediniz ve satış gerçekleşti, fakat para nereye gelecek diye düşünüyor olabilirsiniz. Burada devreye giren neden ise dijital cüzdanlar oluyor.

Aslında dijital cüzdanlar sadece NFT’ler konusu ile alakalı değil kripto para kullanılan çoğu alanda size destek olur. Bir diğer deyişle dijital cüzdanınızı sadece NFT için kullanmak zorunda değilsiniz. Piyasada çoğu dijital cüzdan olsa da en popülerlerinden birisi olan MetaMask’i ele alacağız. Fakat siz değişik bir dijital cüzdan kullanarak da bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask hem Chrome tarayıcınızda hem de iOS ve Android işletim sistemli cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir dijital cüzdan. Böylece çok sayıda cihazda kripto para varlıklarınızı kullanmanız mümkün. MetaMask’in resmi web sitesinden bu dijital cüzdanı istediğiniz cihazınız için indirebilirsiniz. Ayrıca hesap oluşturma adımlarını da bu siteden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemin sonra dijital cüzdanınıza birazcık kripto para yükleyebilirsiniz. Bunun nedeni ise birtakım NFT pazar yerlerinin yükleme işleminin sonra belli bir ücret istek etmesidir. Böyle bir durumda hesabınızda kafi para eğer olmazsa bu tutarı ödeyemezsiniz. Dolayısıyla satış gerçekleştiremezsiniz.

Bir Dijital Pazar Yeri Seçin

Dijital eseriniz ve dijital cüzdanınızı hazırladıktan sonra satış yapacağınız platformu seçmeniz gerekmektedir. Piyasada bunun için de birkaç platform saymak mümkün. Ancak içeriğimizde en tanınmış platformlardan biri olan OpenSea’yi ele alacağız. Fakat bunların yanında Foundation ya da Rarible gibi platformları da sayabileceğimizi belirtelim. Bu platformlardan birinde üyelik açarak NFT satmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Seçeceğiniz pazar yeri hangisi olursa olsun satış yapmanız için lüzumlu bulunduğunu bilmenizde yarar var. Özellikle başlarda OpenSea gibi kolay bir platform kullanmak süreci zorlaştırmamak için iyi bir atılım olabilir. Üstelik bu tanınmış sitelerin NFT konusu ile alakalı önder konumda bulunduğunu da unutmamak gerek. Ayrıca her sitenin olabildiğince benzer adımlar ile satış yaptığını da belirtelim. Bu nedenle tanınmış sitelerden hangisini seçerseniz seçin hemen hemen aynı adımları atacağınızı söylemek yanlış olmayacaktır.

opensea

NFT Pazar Yeri ile Dijital Cüzdanınızı Bağlayın

Bir sonraki adımda ise daha ilkin oluşturduğumuz cüzdan ile pazar yerini birbirine bağlamak gerekiyor. Bunun iki mühim nedeni var. İlki ortaya çıkacak harcamalar için bir cüzdana gereksinim olması. Yani satış esnasında ortaya çıkan bir ücret ya da komisyonu ödemek için dijital cüzdanınızın içerisindeki kripto parayı kullanmanız gerekmekte.

İkinci nedeni ise doğal ki satışlardan elde edeceğiniz hasılatı cüzdanınıza transfer etmek oluyor. Pazar yerinde yapmış olduğunuz her NFT satışını dijital cüzdanınıza aktararak bu eserlerin hasılatını elde edebilirsiniz. Daha oradan da değişik platformlarda bu parayı harcayabilir ya da Binance gibi platformlarda istediğiniz para birimine çevirerek saklayabilirsiniz.

OpenSea’de oluşturduğunuz üyeliğin sonra profilinize gidin ve bir cüzdan bağla kısmı ile işleme devam edin. Burada karşınıza gelecek seçenekler arasından dijital cüzdanınızın bulunmuş olduğu platformu işaretleyin. Bizim daha ilkin değindiğimiz MetaMask da bu dijital cüzdanlar içinde yer almaktadır. Bu işlemin dijital cüzdanınızı ve pazar yerini eşleyerek sonraki adıma geçebilirsiniz.

Oluşturduğunuz Dijital Eseri Pazar Yerine Yükleyin

Bu adımda ise eserinizi belirlediğiniz dijital pazar yerine yüklemeniz gerekmekte. Bunun için değişik platformların değişik kuralları ya da adımları bulunmaktadır. Ancak daha ilkin de belirttiğimiz gibi bu içerikte örneklerimizi OpenSea üstünden paylaşıyoruz. Eğer değişik bir pazar yeri seçtiyseniz mevzuyla alakalı platform tarafınca açıklamayı incelemenizi öneri ediyoruz.

OpenSea, bir dijital eser yükleme konusu ile alakalı en kolay şekilleri sunan platformlar içinde yer alıyor. Oluşturduğunuz hesaba giriş yaptığınızda üst kısımda yer edinen “Create” düğmesi ile dilediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz. Ayrıca profilinizde yer edinen koleksiyon bölümüyle çok sayıda eseri de aynı anda satışa sunabilirsiniz. Koleksiyon ismi verilen bu türden eserleri daha ilkin görmüş olmanız da kuvvetle muhtemeldir.

Farklı platformlarda süreç birebir aynı olmasa da benzer adımlar ile dijital eserlerinizi pazar yerine yükleyebilirsiniz. Ancak bu yükleme prosedürü eserlerin satışa hazır hale geldiğini göstermemektedir. Bu nedenle bir sonraki adım olan satıştan da dile getirmemiz gerek.

NFT Eserinizi Satışa Sunun

Son adım ise NFT eserini satışa sunmaktır. Bunun için oluşturduğunuz esere ait detayları (örneğin ismi, açıklaması vb.) girmiş olmanız gerekmekte. Ayrıca satış yapacağınız kripto para çeşidini de seçmeniz gerekmekte. Daha sonra ise ürünü satışa hazır hale getirebilirsiniz.

Yüklediğiniz bir eseri satmak için de gerçekleştireceğiniz adımlar üç aşağı beş yukarıya aynıdır. Yüklediğiniz eserleri profilinizden inceleyebilirsiniz. Eğer satışa taktim etmek istediğiniz bir eser ya da koleksiyon varsa profilde o nesnenin üzerine tıklayın. Ardından “Sell” yani “sat” anlamına gelen butona tıklayın.

Bu adımın sonra pazar yeri size muhtelif sorular yönlendirecektir. Örnek vermek gerek görülürse eserin aleni artırma mı yoksa durağan(durgun) fiyatla mı satılacağını seçebilirsiniz. Ayrıca isterseniz vakit içinde fiyatı azalan bir eser tutarı de belirtebilirsiniz. Tabii ki ürünün fiyatına da bu noktada karar vermeniz gerekmekte. Ancak ihmal etmeyin ki satışa çıkan ürünün kripto para çeşidini daha sonra değiştirmeniz olası değildir.

Bazı pazar bölgeleri bu prosedür için ücret istek etmekte bazıları ise istememektedir. Hatta birtakım kripto para türlerinde bile ücret ödeme opsiyonu ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle eser satışa koymadan ilkin bütün seçenekleri değerlendirmenizi öneri ederiz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra NFT’niz satışa çıkacak ve alıcıların beğenisine sunulacaktır.

NFT Nasıl Yapılır: Önceden Bilinmesi Gerekenler

Her şeyden ilkin NFT dünyasına girmek istediğinizden emin olmalısınız. Çünkü bazen bu eserler olabildiğince zorlayıcıdır. Örneğin bir türlü satılamayan bir NFT ile uğraşmanız mümkündür. Üstelik bu eserin satışı için bir komisyon tutarı de ödemiş olmanız muhtemeldir. Bu nedenle kendinize güvendiğiniz eserleri satışa sunmanızı öneririz.

Eğer halihazırda bir sanatçıysanız NFT sizin için iyi bir seçenektir. Ancak daha ilkin rastgele bir sanat eseri icra etmemiş ve bu hususta deneyimsizseniz beklediğiniz kararı almanız pek olası olmayacaktır. Bu nedenle NFT dalgasına kapılıp ücretler ödeyerek bir eseri satışa taktim etmek hüsranla sonuç vermesi olası bir olaydır.

Eğer ustalaşmış biriyseniz NFT pazar bölgeleri arasından Foundation’ı tercih edebilirsiniz. Seçili kişilere satış izni veren bu platform portföyünüzü sergilemek için faydalı olacaktır. Ayrıca pazar bölgeleri konusu ile alakalı araştırmanızı iyi yapmanızı ve NFT pazar bölgeleri dışında de satışlara göz atmanızı öneriyoruz.

NFT Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Birçok insan NFT iyi mi yapılır sorusu ile alakalı merak etmiş olduğu nedenlere sahip. Bu nedenle biz de NFT konusu ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik! Eğer bu kısımda sorunuzun cevabını bulamıyorsanız aşağıda yer edinen yorumlar kısmından sorunuzu iletebilirsiniz.

NFT nereden oluşturulur?

Eğer hali hazırda bir dijital esere sahipseniz OpenSea ya da Foundation gibi platformlardan NFT oluşturmanız mümkündür. Ancak eseriniz yoksa çoğu aracı kullanarak dijital sanat eseri oluşturabilirsiniz.

1 NFT ne kadar?

NFT’ler durağan(durgun) bir tutara haiz değildir. Her eser aleni artırma ya da eser sahibinin belirlediği fiyatlar ile satışa çıkmaktadır.

NFT hangi programda yapılır?

Photoshop gibi bir resim düzenleme fotoğrafından Blender’a kadar çoğu uygulama ile NFT yapmak mümkündür.

NFT satmak ücretli mi?

Bu problemin yanıtı kullandığınız platform, kripto para birimi ve aynısı etmenlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak hem ücretli hem de bedava olarak NFT satmak mümkündür.

nft pazar yeri

NFT Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde NFT yapma prosedürü ile alakalı ayrıntılı detayları ele almaya çalıştık. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi bu süreç gözüktüğü kadar kolay olmayacaktır. Bu nedenle yaratıcılık ve deneyim NFT satma konusu ile alakalı maksimum gereksinim duyduğunuz nedenler arasındadır.

İçeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca NFT yapma mevzusundaki sorularınızı da yorumlar bölümünden iletebilirsiniz!