Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

11 değişik şirket, arama motoru piyasasının lideri Google’ın tahtını, kullanıcılara değişik özellikler sunarak sarsmaya çalışıyor. İşte Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru.

Google geçtiğimiz ay ve yıllarda birbirinden değişik birçok yeniliğe imza attı. Bu yeniliklerin başlangıcında en akılda kalanları ise Google+’ya yeni bir otomatik resim revizyon özelliği eklendi, uzaydan internet bağlantısı için balonlar gönderdi, aboneliğe dayalı bir müzik hizmeti başlattı, yeni bir akıllı telefonun tanıtımını yapmış oldu ve haritasını geliştirdi.

Neler Okuyacaksınız? →

Google’a Alternatif Web Arama Motoru

Ancak firma son kârlılık rakamlarını açıkladığında, yatırımcılar tek bir şeye, aramalardaki reklamlardan ne kadar para kazanıldığına bakacak.

Google’ın bütün bu yeniliklerine rağmen, aslolan para kazanılmış olduğu alan aramalar. Geçtiğimiz yılda meydana getirilen bir istatistiğe göre İngiltere’de masaüstü bilgisayarlardan meydana getirilen aramaların yüzde 90’ı Google arama motorundan yapıldığı belirleme edilmiştir. Mobil cihazlardan meydana getirilen aramalarda da bu nispet yüzde 92.

Elbette ki bu rakamlar bu platformda bulunan ya da değişik platformlarda bulunan bütün şirketlerin kuşkusuz imrenerek bakacağı bir performans. Şirketin dünya çapında ki düzeyde sayıları daha da yüksek. Ancak Google’ın ABD Birleşik Devletleri ‘nde ki pazar oranı ortalamanın altında, yüzde 78 düzeyinde. Şirket Asya Kıtası ülkelerinde yani Çin, Rusya ve Güney Kore’de de ise bu rakamın oldukça gerilerinde.

Google yerine alternatif arama motoru | Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

Google’ın 11 Alternatif Web Arama Motoru

İşte Google’a alternatif birtakım arama motorları

Bing

Microsoft’un Bing arama motoru, toplamda Google’ın yalnızca 20’de birine muadil düşen pazar payına haiz olsa da, küresel anlamda Google’ın başlıca rakibi. Google’dan en mühim farkı, Bing’in anasayfasında renkli arkaplan fotoğrafları ve fotoğrafın çekilmiş olduğu yerle alakalı muhtelif linkler koyması. Microsoft ayrıca, muhtelif toplumsal medya özelliklerini de deniyor. ABD’deki Bing kullanıcıları aranan mevzuyla alakalı daha fazla malumat verebilecek Facebook arkadaşları sıralaması öneriyor. 

Yandex

Rusya’nın en tanınmış arama motoru Yandex’in İngilizce, Türkçe ve Ukraynaca versiyonları da bulunuyor. Şirket şuan arama sonuçlarında ‘adalar’ isimli yeni bir hususiyet sunuyor. Bu özellikle, direkt olarak aranan unsurla alakalı bir takım malumat sunuluyor. Örneğin, ‘Aeroflot check in Moskova’ şeklinde bir arama yapıldığında doğrudan, Aeroflot Havayolları’nın check-in menüsü görülebiliyor. Ya da ‘Göz hekimi Londra klinik’ diye arama yapıldığında, direkt olarak arama sayfasından buluşma alınabiliyor. 

DuckDuckGo

DuckDuckGo’nun başlıca özelliği mahremiyet. Şirket kullananların şahsi bilgilerini toplamayacağını ve paylaşmayacağını taahhüt ediyor. Kişisel mahremiyet, bilhassa Google, Microsoft ve diğerlerinin ABD’nin Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile veri paylaştığının ortaya çıkmasından sonrasında daha da mühim hale geldi.

Şirketin performansı bilhassa NSA’in Prizma seyretme programının ortaya çıkmasından sonrasında yükseldi. Ama daha sonrasında NSA harbiden malumat toplamak istediği takdirde firmanın buna iyi mi mani olabileceğiyle alakalı sorular da sorulmaya başlandı. 

Ayrıca karakter arama kısmından alakalı karakterlerin resimlerini göstermekte arama sayfasında alakalı sayfanın sol tarafında BKNZ: DuckDuckGo Karakter Arama

Blippex

Arama motorlarının genelinde kelimelerin neticeleri kelimeleri ve bir sayfadaki linkleri çözümleme ederek sıralamasıdır. Ama Blippex, alakalı kelimeyi arayan kişileri yönlendirdiği sayfada geçirdiği süreye dayanarak kendi sıralamasını yapıyor. Sayfada ne kadar uzun vakit geçirilirse, Blippex için bu vaziyet o denli mühim kabul ediliyor.

Blippex bu sıralamayı öteki internet arama motorlarının yapmış olduğu gibi seyirci yerine, gönüllü kullanıcılarından bir eklentiyi kurup, bu eklenti vasıtası ile kullanıcının alakalı sayfada geçirdiği süreyi hesaplaması ile alınan bilgiye dayanarak yapıyor.

Henüz beta aşamasında olan Blippex geçen aylarda çıkardığı neticeleri birtakım kullanıcılar ilginç bulabiliyor. Ancak Blippex daha fazla şahıs kullandıkça, arama motorunun daha da iyileşeceğini taahüt ediyor.

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha kendisini ‘sayısal malumat motoru’ olarak tanımlıyor ve kendisini bir ‘arama hizmeti’ olarak görmüyor. Diğer sitelerin bağlantılarını taktim etmek yerine, birincil kaynaklardan veri ve sayı topluyor ve öteki verilerle kıyaslanmasına izin veriyor, sonrasında da neticeleri tablolar, grafiklerle sunuyor.

Wolfram Alpha bir nebi istatistiki malumat olarak sunmakta. Hal bu şekilde olunca Wolfram’ın paralı bir ustalaşmış sürümü eğer olmazsa olmaz. Profesyonel ücretli versiyonda kullanıcılar istatistiklerini girip, analizini alabiliyor. 

Blekko

Blekko’nun başlıca özelliği ‘slashtag’ler. Slashtag, kullananların arama neticelerini filtreleyebilmesini ve istedikleri detayları alabilmesini elde eden bir araç.

Örneğin bir kullanıcı nereden pasta alabileceğini öğrenmek istiyorsa, ‘çikolatalı pasta, dükkân, restoran’ şeklinde arama yapabiliyor. Ama kullanıcı, mevzuyla alakalı yakın geçmişte yazılanları görmek istiyorsa, ‘çikolatalı pasta-blog-tarih’ şeklinde bir arama yapılıyor. Daha sonrasında sonuçlar, alışveriş, tarifler, pasta süslemeleri şeklinde değişik kategoriler durumunda sunuluyor ve bu kullanıcının tam anlamıyla istediği arama sonuçlarına odaklanabilmesini sağlıyor.

Naver

Güney Kore’nin başlıca arama motoru, 1999’da bir öbek eski Samsung çalışanı tarafınca kuruldu. Arama sonuçları, bloglar, toplumsal medya, reklam verenler, uygulamalar, kitaplar ve haberler şeklinde, kaynaklarına göre sıralanıyor.

Güney Kore Adil Ticaret Kurumu, geçtiğimiz aylar da Naver’in rekabet kurallarını ihlal etmiş olduğu iddialarını araştırmaya başladı.

Pipl

Pipl, belli bir şahıs ya da bu kişinin internette paylaşmış olduğu materyali ortaya çıkarmak konusu ile alakalı alanında tek ve uzman olan bir arama motorudur. Aradığınız kişinin isim, elektronik posta, kullanıcı ismi ya da telefon numarasıyla arama yapılabiliyor.

Pipl’ın geliştiricileri sitelerinin rakiplerinin kaçırılmış olduğu detayları de bulduğunu, Pipl’in internette ‘derin bir araştırma’ yaptığını belirtiyor. Pipl’ın bulmuş olduğu veriler içinde toplumsal medya profilleri, mahkeme ve sabıka kayıtlarıyla öteki veri tabanları bulunuyor.

Baidu

Baidu Çin’in Çin’de bulunan öteki arama motorlarına nazaran en tanınmış arama motoru. Şirket gücünü, yalnızca irtibat değil kullanıcının tam anlamıyla istediği bilgiyi sunmasından aldığını söylüyor. Buna arama sonuçlarına eklenen şarkılar, videolar ve hatta interaktif internet programları da dahil.

Yacy

Yacy kullanıcılara dayalı bir arama motoru sistemi. İnternet te ki sıralamayı kendi sunucuları yerine, verdiği bir yazılımla kullananların bilgisayarları yapıyor. Daha sonrasında toplanan bilgiler ortak bir veri tabanında toplanıyor ve dağıtılıyor. Yacy, detayları kullanıcılardan topladıkları için asla kimsenin sansürleyemeyeceğini söylüyor. Ancak liste algoritmaları rakiplerinden daha eski olduğu için, istekli kullanıcılar dışındaki kesime pek hitap etmeyebiliyor

StartPage

StartPage sunmuş olduğu hizmeti ‘Google tarafınca geliştirildi’ diyerek tanımlıyor. Çünkü aslında bütün arama neticeleri aslında Google’a bağımlı. Google’dan farkıysa, kullananların kimliklerine dair detayları Google’ın ele geçirmemesine izin vermemesi. StarPage’i geliştiren Hollanda merkezli firma Surfboard Holding, ABD’nin malumat toplama programlarının kendilerine ulaşamayacağını savunuyor. Bu hususiyet şahsi mahremiyetine ehemmiyet veren kullanıcılara hitap edebilir. Ama karşılığında arama neticeleri internetteki geçmiş ya da bulunulan yere göre kişiselleştirilemiyor.