Hyundai ve Rolls-Royce Ortaklığa İmza Attı

resim94977486
resim94977486

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğinin geleceğinde beraber çalışmak için bir araya geldiğini duyurdu! Bu kapsamda tamamiyle elektrikli tahrik sistemini Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) pazarına entegre etmek için ortak çalışacaklar.

Hyundai Motor Group, EV teknolojilerini benimsemesi ve birden fazla sürdürülebilirlik biçimine yapmış olduğu yatırımlar vasıtası ile büyümeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde IONIQ 6 modelini ve iki yeni konsept aracını duyurmuştu.

Ayrıca yatırımlarının yanı sıra dünya genelinde da sürdürülebilirliği desteklemeye devam ediyor. Bu bağlamda Hyundai Motor Group, Rolls-Royce’un ortaklığı ile pak havacılığı da alanına ekliyor.

Taraflar, hava yolculuğu için sıfır emisyonlu araçlar geliştirmek ve sertifikalandırmak için bir araya geliyor. Bu bağlamda Rolls-Royce’un havacılıktaki uzmanlığı mühim oluyor. Aynı zamanda bu ihtisas Hyundai’nin BEV ve hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile de birleşiyor.

Hyundai ve Rolls-Royce Sürdürülebilir Hava Yolculuğu için Anlaşma Yaptılar

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğinin geleceğinde ortak çalışmak için bir antak kalma imzaladı. Bu bağlamda Hyundai sürdürülebilirlik alanında büyümeye devam ederken Rolls-Royce, hava yolculuğunu yavaşlatmak ve sürdürülebilirlik faktörünü güvenliğini sağlamak istiyor.

Bilindiği suretiyle Rolls-Royce Holdings, havacılıkta süslü bir geçmişe sahip. Şu anda ise 150’den fazla değişik ülkede, 400’den fazla havayolu ve kiralama şirketinden oluşuyor. Aynı zamanda 160 silahlı qüç ve donanmaya da hizmet veriyor. Dahası Rolls-Royce, elektrikli uçağı Spirit of Innovation “dünyanın en süratli elektrikli aracı” olarak yer alıyor. Şimdi ise havacılık başarılarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Hyundai Motor, yapmış olduğu basın açıklamasında Rolls-Royce ile yeni anlaşmasına ait bilgileri paylaştı. Açıklamaya göre, yeni antak kalma sürdürülebilir hava yolculuğunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda geliştirmek ve teşvik etmek için beş stratejik amaçtan oluşuyor.

Hyundai Motor Group Başkanı Jaiwon Shin ise imza töreninde birtakım açıklamalar yaptı:

“Hidrojen yakıt hücreli tahrik sistemlerinin gelişimini hızlandırmak istiyoruz. Bunun için havacılık ve sertifikasyon uzmanlıklarından istifade etmek amacıyla Rolls-Royce ile konsorsiyum yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Küresel havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon uçma hedefini destekleyecek kilit teknolojiyi arıyoruz.”

Jaiwon Shin

Bu bağlamda hidrojen yakıt hücresi teknolojisine dikkat çekiliyor. Aynı zamanda teknolojinin sessiz ve güvenilir havacılık için daha iyi ölçekleneceğini sağlanıyor. 2025 yılına kadar ortak bir yakıt hücreli elektrikli tayyare gösterisi hedefler içinde yer alıyor.

Hyundai Motor Group ve Rolls-Royce, hava hareketliliğine sıfır emisyon teknolojisi getirmek için çalışan geliştiriciler arasına katılıyor. Böylece elektrikli ya da hidrojen yakıt hücresi ile yolculara pak ve sessiz hava ulaşımı sağlanıyor.