Akıllı Telefon Satışlarında Düşüş Yaşanıyor

resim82062113
resim82062113

Canalys 2022’nin ikinci çeyreğindeki küresel akıllı telefon satışlarıyla alakalı bir rapor yayımladı. Rapora göre, dünya genelinde akıllı telefon satışları 2022 yılının ikinci çeyreğinde %9 düşüş yaşadı. Nisan ve haziran ayları arasındaki sevkiyatların, ekonomik kilo verme ve yöresel belirsizlik sebebiyle bu düşüşe yol açtığı bildirildi.

Şu sıralar yalnızca akıllı telefonlarda değil, bilgisayar satışlarında da ciddi düşüşler meydana geliyor. 2021 yılına göre bilgisayar satışlarında ciddi düşüşler yaşanmıştı. Pek oldukça tanınmış marka da bu düşüşlerden nasibini almıştı. Şimdi ise benzer vaziyet akıllı telefon satışlarında oluştu.

Kaynak: Canalys

Akıllı Telefon Satışlarından En Az Etkilenen Marka Samsung Oldu

Canalys’in duyurduğu çizelgede Samsung’un orta segmentte bulunan A serisi tedarikini güçlendirerek %21 pazar oranı elde etmesi dikkat çekiyor. Bunun kararında da Samsung, akıllı telefon satışlarındaki düşüşe karşın zirvedeki marka haline geliyor. Apple’ın ise iPhone 13’ün yüksek istek görmesiyle %17 pazar payına haiz olduğu belirtiliyor. Bu da Apple’ı, düşüşten minimum etkilenen markalardan biri haline getiriyor.

Çizelgeye göre Xiaomi, Oppo ve Vivo, akıllı telefon satışlarındaki düşüşten etkilenen öteki markalar oluyor. Xiaomi’nin bundan önceki seneye göre %3’lük bir düşüş yaşamış olduğu görülürken Oppo’nun ve Vivo’nun %1’lik bir düşüşle karşılaşmış olduğu ortaya çıkıyor. Vivo ise %9 pazar oranı elde ederek listedeki minimum pazar payına haiz marka haline geliyor.

Canalys araştırmacısı Runar Bjørhovde, akıllı telefon satışlarındaki düşüşle alakalı açıklamalar yaptı. Runar, akıllı telefon pazarı görünümünün daha davranışlarında ölçülü hale gelmesinden kaynaklı satıcıların ikinci çeyrekte taktiklerini gözden geçirmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Kaynak: Canalys

Bunun yanısıra Runar ekonomideki sorunlar, azca istek ve yığın birikiminin satıcıların 2022’nin geri kalanı için portföy stratejilerini tekrar değerlendirmesine yol açtığını ekliyor. Ayrıca fazla tedariki olan orta segment cihazlar artık daha fazla risk taşıyor. Çünkü tüketicilerin çoğunun artık daha da ucuz cihazlara yöneldiği belirtiliyor. Bu da orta segment için zarara niçin oluyor.

Bir öteki Canalys analisti Toby Zhu, düşen talebin tüm akıllı telefon tedarik zinciri için büyük endişeye yol açtığını belirtti. Buna ayrıca Zhu, bileşen tedarikleri ve maliyetlerinin hafiflediğini de ekledi. Ancak ithalat yasalarının ve sevkiyatı geciktiren gümrük prosedürlerinin problem yaşattığını da söylüyor.

Zhu, satıcıların yeni lansmanlar öncesinde promosyon ve teklifler sunarak satışlarını artırmayı planlayacağını belirtiyor. Ayrıca Zhu, geçen yılki talebin aksine tüketicilerin hasılatının bu sene yükselen enflasyondan etkilendiğini de ekliyor.

Peki sizler akıllı telefon satışlarında düşüş yaşanması ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.