Online infografik Yapmak İçin En İyi 5 Ücretsiz Araç


infografik malumat sunmanın görsel bir yoludur. Peki online infografik yapmak için en iyi 5 bedava araç önerilerimizi sizlere sunalım!

infografik bilgi sunmanın görsel bir yoludur. İster komplike bir terimi açıklıyor olun, talep eder veri aktarıyor olun, bir infografik kullanmak düz eski metin kullanmaktan daha alaka çekicidir.

inforgrafik formülü seneler içerisinde mükemmelleştirilmiştir. Araştırmanızı yapar, verilerinizi ya da puanlarınızı toplar ve bu tarz şeyleri mantıksal bölümlere yerleştirirsiniz. 

Daha sonra, birtakım destekleyici metinlerle beraber mühim detayları iletmek için veri görselleştirmelerini kullanırsınız.

Neler Okuyacaksınız? →

Online infografik Yapmak İçin En İyi 5 Ücretsiz Araç

Ancak, şayet konferans kabiliyetiniz yoksa, inceleme ve çizimden bitmiş bir grafiğe iyi mi geçersiniz? Neyse ki, çevrimiçi olarak kullanılabilen çoğu bedava vasıta var ve bu yazı inforgrafiks kurmak için en iyi bedava araçları listeliyor.

1. Canva

Canva, tasarımcı olmayanlar için tercih edilen dizayn aracıdır. Kullanımı basit bir arayüz, fotoğraflar ve simgeler gibi geniş kapsamlı bedava mevcudiyet koleksiyonunu ve basit dışa transfer seçeneklerini bulacaksınız. Canva’daki özelliklerin çoğu bedava olarak kullanılabilir.

Canva İnfografik Maker ile benzer bir hikaye. Sunum yapıcısına benzer şekilde bir şablonla başlarsınız. Ardından, rastgele bir metni değiştirebilir, rastgele bir resmi silebilir ya da ihtiyacınız olan şeyleri karşılamaya yönelik rastgele bir simgeyi taşıyabilirsiniz. Logo ve varlıklar gibi kendi resimlerinizi bile ekleyebilirsiniz.

Canva’nın kendisinden seçebileceğiniz iki milyondan fazla varlığı var (görüntülerin çoğu bedava ya da tek kullanımlık lisans için 1 dolar).

Uygulamanın basitliği de onun sınırlamasıdır. Mükemmel bir şablon bulursanız (ve olma ihtimaliniz şudur), muntazam yelken açacaktır. Metni düzenleyin, işleri hareket ettirin ve bigün arayın. Yapmazsanız, sıfırdan bir inforgrafik kurmak uzun ve zahmetli bir işlemdir. Ancak bunun bu şekilde olduğu kanıtlanırsa, aşağıdaki alternatif seçeneklere bakmalısınız.

Online infografik yapma aracı Canva internet sitesine ulaşmak için https://www.canva.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. Visme

Basit bir şablon ihtiyacınız olan şeyleri karşılamıyorsa, Visme kullanmayı deneyin. Bir blok sistemi üstüne kurulu çok yönlü bir inforgrafik oluşturma aracıdır. Giriş yaptıktan sonra, şablonların koleksiyonuna göz atabilir ve rastgele bir şey için istediğinizi etkileyip etkilemediğini görebilirsiniz.

Ancak Visme’ye yaklaşmanın en iyi yolu blokları kullanarak sıfırdan kendi inforgrafik’inizi oluşturmaktır. Mükemmel inforgrafik şablonunu bulma şansı, bir inforgrafik bloğunu bulmaktan çok daha düşük.

Boş bir şablon oluşturduktan sonra, başlıklar, istatistikler, rakamlar, grafikler, şemalar ve daha fazlası için bloklara göz atmak için Önerilen İçerik bölümüne gidin. Size hitap eden bir şey gördüğünüzde, bloğa eklemek için tıklamanız yeterlidir. Sonra tekrar boyutlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Diğer programlardan ve internet sitelerinden açılan unsurları de içe aktarabilirsiniz. Örneğin, bir akış çizelgesi kurmak ve sonrasında Visme’ye içe aktarmak için en iyi bedava çevrimiçi akış çizelgesi oluşturucularından birini kullanabilirsiniz.

Sıfırdan bir inforgrafik kurmak istemiyorsanız, bu da problem değil. Visme’deki her şablon aynı bloklar çerçevesi üstüne inşa edilmiştir. Bu nedenle, blokları değiştirerek inforgrafik bölümlerini silmek ve tanzim etmek kolaydır. Bu, Canva gibi bir şablonda tam bir şablon düzenlemekten çok daha basit bir işlemdir.

Örneğin, Canva’da, ancak bütün inforgrafik arka planını değiştirebilirsiniz. Ancak Visme’de, infografikin her bloğu (veya bölümü) bir resim ya da düz bir renk olsun, kendi bireysel arka planına haiz olabilir.

Visme’nin bedava planı, beş projeye erişmenizi sağlar, fakat sınırı olan şablonlar vardır ve infografiklerinizi ancak bir JPG dosyası olarak indirebilirsiniz. 

PDF olarak indirmek ve premium şablonlara erişmek için, standart plan için ayda 14 $ ‘a kaydolmanız gerekir.

Online infografik yapmak için Visme internet sitesine https://www.visme.co/ adresininden erişebilirsiniz.

3. Piktokrat

Performans açısından Piktochart, Canva ve Visme arasında bir yerde duruyor. Editör daha fazla yönlü ve daha çoğu özelliğe sahip. Bir blok sistemine haiz bulunmasına rağmen, blok tabanlı bir şablon galerisine haiz değildir. Bunlar ancak bölüm bölücüler olarak ve muayyen bölümlerin geçmişini değiştirmeyi kolaylaştırmak için kullanışlıdır.

Ancak Piktochart, dizayn ve güzel duyu konusu ile ilgili parlıyor. Piktochart şablonları ile cool inforgrafik yapabilirsiniz. Hem şablonları hem de kullanıcı arayüzü Visme’den daha parlak. Piktochart templates inforgrafiks’e ustalaşmış bir tasarımcı tarafınca tasarlanmışlar gibi ustalaşmış bir dokunuş katacaktır.

Ancak Piktochart’ın blok tabanlı bir galerisi olmadığı için kendi cihazlarına bıraktın. Bir şablonu içe aktarırsanız ve birkaç bölümden hoşlanmıyorsanız ya da gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, her şeyi kendi başınızdan sıfırdan oluşturmanız gerekir.

Ancak Piktochart’da bu kusur için neredeyse telafi eden birkaç vasıta var. Boş bloğu oluşturduktan sonra, dairesel ya da stilize edilmiş bir çerçeveye resim eklemek için Fotoğraf Çerçevesi aracını kullanabilirsiniz. Geniş Grafik aracı, direkt olarak inforgrafik içerisinde bir düzine değişik stilde bir görselleştirme eklenmesine destek olacaktır.

Ücretsiz Piktochart planı, infografikleri PNG olarak indirmenize izin verir (blokları ayrı ayrı de indirebilirsiniz). 25 $ / aylık Pro planı filigran olmadan inforgrafik olarak PDF indirmenize imkan tanıyor ve 800’den fazla şablona erişebilmenizi sağlıyor.

4. Venngage

Venngage, Canva’dan bir adım ötede. Visme gibi blok sistemiyle övünmese de, metin, varlıklar, fotoğraflar, grafikler ve çizelgeler eklemek için sayısız aracı var.

Düzenlemek için bir şablon seçebilir ya da boş bir tuval ile başlayabilirsiniz. Büyük bir inforgrafik için düzenlemeyi kolaylaştırmak için unsurları gruplandırabilir ve bu tarz şeyleri kilitleyebilirsiniz. Gruplama hususi durumunu kullanarak bir bloğun işlevselliğini çoğaltabilirsiniz. Bu, infografik’in değişik bölümlerini görsel olarak ayırt etmenize destek olacaktır.

Grafiğiniz için yeni parçalar kurmak üzere, adım atmak için sol kenar çubuğundan bölümlerden birini kullanın. Simgeler, grafikler, haritalar, fotoğraflar ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Online infografik yapma aracı Venngage internet siesine erişmek için https://venngage.com/ adresini kullanabilirsiniz.

5. Infogram

Infogram olağanüstü derecede kuvvetli bir görselleştirme aracıdır. Ancak özgür planın ihracat seçenekleri sınırlı. Infogram filigranının yanı sıra, infografikleri blogunuza yerleştirmenize de izin verir. Grafiği görsel ya da PDF olarak indiremezsiniz.

Bu sınırlamaya uymazsanız, bir Infogram hesabına kaydolun ve boş bir tuval oluşturarak ya da bir şablon seçerek bir infografik hazırlamaya başlayın. Grafikler, metinler ve grafikler için mevcut bütün şablonlarda gezinmek için sol kenar çubuğunu kullanın. Tek bir tıklamayla bir grafiği içe aktarabilirsiniz. Ardından veri eklemek, yoldam düzenlemeyi tanzim etmek ve yerleşimi sonlandırmak için doğru vasıta çubuğunu kullanın.

Infogram’ın şablonları olabildiğince basit. Infogram en uygun şekilde veri görselleştirme aracı olarak kullanılır. Bir blog çalıştırırsanız, animasyonlu ya da etkileşimli grafikler gibi görseller kurmak ve bu tarz şeyleri yazı metninize eklemek, seyircinizi çekmek için iyi bir yol olabilir.

Tabii ki, grafikler hazırlamak için diğer araçlar da kullanabilmeniz mümkün – örneğin Excel’de iyi mi grafik yapılacağı – ancak Infogram size ancak lüzumlu verileri girerek görsel olarak etkileyici etkileşimli grafikler oluşturma kabiliyeti verir.

Infogram’ın 19 Amerika Doları / aylık planı, hususi projeler oluşturmanıza, sahneler indirmenize ve 100’den fazla premium şablona erişmenize imkân tanır.

5 bedava çevrimiçi infografik yapma araçlarından sonuncusu infogram ın internet sitesine erişmek için https://infogram.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer infografik yapma araçlarını öğrenmek dilerseniz infografik yapma araçları makalemize göz atabilirsiniz!

Canva, inforgrafikten Çok Daha Fazlasını Yapıyor

Basit bir metin ve grafik tabanlı infografik kurmak istiyorsanız, Canva en iyi seçenektir. İnfografik verileriniz grafiklerde ve hususi bölümlerde ağır olacaksa, Visme kullanın. Estetiğe daha fazla odaklanmak istiyorsanız, Picktogram’ın görkemli şablonlarının yararlı olması gerekir.

Canva’da oluşturabileceğiniz tek şey inforgrafiks değil! Canva, onlarca değişik grafik dizayn formatı için bedava şablonlara sahiptir. Canva ile yaratabileceğiniz bazı şeyleri sıfır çabayla inceleyin.

Önerilen Yazı;  Başarılı ve başarısız insanların alışkanlıkları [İnfografik]

Yorum yapın