ByteDance Çip Üretimi için Araştırma Yapıyor

resim13917969
resim13917969

Günümüzün en tanınmış platformlarından biri olan TikTok’un sahibi ByteDance alakalı yeni bir haber gündeme geldi. ByteDance’in kendi çiplerini tasarlayacağı anlatım ediliyor. Bunun kararında da ByteDance, çip üretimi pazarına giriş yapmış olacak.

Günümüzün büyük şirketleri çip üretimiyle gündeme gelmeye devam ediyor. Haziran ayının sonlarında Samsung, 3nm çip üretimine başlayacağını duyurmuştu. Şimdi ise ByteDance, çip üretimi konusu ile alakalı bir adım atmış oldu. Pekin merkezli ByteDance, bu teknoloji konusu ile alakalı kendiliğinden kafi olmaya çalışıyor.

TikTok Sahibi ByteDance, Çip Üretimi için Kolları Sıvadı

CNBC tarafınca meydana getirilen haberde ByteDance sözcüsünün röportajı yer alıyor. Bu röportaja göre, TikTok’un ve oyun platformlarına haiz ByteDance’in ihtiyaçlarını karşılayabilecek tedarikçiler bulamadığı anlatım ediliyor. Bu nedenle çip üretimi için araştırmalara başladığını belirtiliyor.

Bunun yanısıra sözcü, ByteDance’in muhtelif sektörlerdeki projeleri için çiplerin özelleştirileceğini de ekliyor. Video platformları, malumat ve eğlence programları gibi iş alanlarında iş yükleriyle başa çıkmak için bu hamlenin yapılacağını da anlatım ediyor. Ancak ByteDance’in öteki şirketlere satmak suretiyle çip üretimi gerçekleştirmeyeceğini anlatım ediyor.

Sosyal medya devi olan ByteDance, yarı iletken tasarımına yönelmesinde iki ana temaya odaklanıyor. Bunlardan ilki firmanın muayyen amaçlar için çip üretimine odaklanması oluyor. Bir öteki neden ise Çin hükümetinin baskısı olarak anlatım ediliyor. Ayrıca ByteDance’in yarı iletken tasarımıyla alakalı roller için web sitesinde çok sayıda iş ilanı yayınladığı belirtiliyor.

Baidu, Amazon ve Alibaba şirketleri de çip üretimiyle alakalı üretimlerini sürdürüyor. Bu şirketler, çip üretimi konusu ile alakalı derin bir geçmişe haiz olmasalar da son birkaç senedir tasarladıkları çipleri piyasaya sürmeye devam ediyorlar.

Diğer taraftan Çinli şirketler parçaları kendileri üretmek için yonga üreticilerine gereksinim duyuyor. Bu yonga üreticilerinin de sıklıkla yabancı ve sözleşmeli şirketler bulunmasına dikkat ediyorlar. Örneğin Apple, iPhone üretiminde kullanacağı birtakım mamüller için TSMC gibi yabancı şirketlerden hizmet satın alıyor.

Çip üretimi akıllı telefonlardan otomobillere kadar her alanda ehemmiyet taşıyor. Bu da Amerika ve Çin’in teknoloji savaşına girmesinin önünü açıyor. Çin’in uzun süredir mahalli çip endüstrisini destekleme amacıyla büyük yatırımlar gerçekleştirdiği biliniyor. Bunun sebebinin ise Çin’in Amerika ve Asya’daki rakiplerine yetişmek olduğu söyleniyor.

Çin ve Pekin merkezli ByteDance, kendi çiplerini üretmek için çalışmalar yaparak çip endüstrisinde zirveye ulaşmayı planlıyor gibi duruyor. Şirketin, çip üretimi konusu ile alakalı iyi mi bir başarı yakalayacağı da ileriki zaman anlaşılacak.