En İyi PlayStation 5 Oyunları – 2022

resim84749258
resim84749258

Yeni nesil konsolların çıkmasıyla beraber yeni nesil oyunlar da boy göstermeye başladılar. Bu doğrultuda son zamanların en tanınmış oyun konsollarından olan PlayStation 5, oyunlarıyla aktörleri memnun etmeyi başarıyor. Bu noktada doğal ki en büyük katkı, oyun geliştiricilerinden geliyor. Oyun geliştiricileri, devamlı PlayStation 5 oyuncularını memnun edecek yeni oyunlar geliştiriyorlar. Bundan kaynaklı oyuncular da en iyi PlayStation 5 oyunları hangileri diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi PlayStation 5 oyunlarından bahsedeceğiz. Sizler için hazırladığımız listemizde çıkmış olduğu günden bugüne kendisinden olabildiğince etkili bir halde laf ettiren PlayStation 5 oyunlarına yer verdik. Böylece listemizde yer edinen her bir oyunu, büyük bir zevkle oynayacağınızı düşünüyoruz. Lafı daha çok uzatmadan sizler için hazırladığımız en iyi PlatStation 5 oyunları listemize göz atalım.

İçindekiler

Outriders

En iyi PS5 oyunları listemize Outriders ile başlıyoruz. People Can Fly isimli firmanın çıkardığı RPG elementleriyle dolu bir üçüncü şahıs oyunu olan Outriders piyasaya etkin bir giriş yaptı. Dünya’nın yok oluşundan sonra ortaya çıkan kolonileşme arayışında insanoğlunu, tahmin edeceğiniz gibi, pek iyi durumlar beklemiyor. İki değişik feza aracıyla kaçtığımız dünyadan kısıtlı bir sayıda şahıs kurtulmayı başarıyor. Aslında, kurtulmayı başardılar demek için birazcık erken.

En İyi Playstation 5 Oyunları

RPG ve ekipman elementlerinin hoş bir halde dağıtıldığı Outriders, en azından oyun kıtlığının olduğu dönemde denemeye kıymet bir yapım. İyi bir RPG tecrübesi sunan oyununun eksiklikleri olduğu halde hoş yanları daha baskın diyebiliriz.

It Takes Two

PS5 tecrübesini iki benlik bir eğlenceye dönüştüren It Takes Two, ekip oyununu üst seviyelere çıkarıyor. İletişimin kim bilir her saniye mühim olduğu bu oyunda, küçük bir iletişimsizlik bile size birazcık pahalıya patlayabilir.

A Way Out oyununun yapımcısı olan Hazelight Studios, bu oyunda da iyi bir iş çıkarıyor. Her kısımda değişik bir yapıyla karşılaştığımız bu oyun, tabuları yıkarak oyunun başlangıcında ezberletilen oynanış anlayışının ötesine geçiyor. It Takes Two her bölümde, oynayan kişinin yeni kabiliyetler üzerinde gelişmesini istiyor. Böylece bu mükemmel yapım, oyun içerisinde oyun barındırıyor desek yanlış olmaz.

Farklı bir hikayeyle de aktörleri kendine bağlayan It Takes Two, listenize mutlaka eklenmesi ihtiyaç duyulan bir oyun.

Yakuza: Like A Dragon

Yakuza serisi Japon mafya kültürünü ele alan bir oyun. Serinin yedinci oyunu Yakuza: Like A Dragon oyuncular tarafınca beğenilen bir RPG tecrübesi sunmayı başardı. Sega firması bu sefer iyi bir iş çıkardı ve Yakuza serisini ayakta tutacak bir atılım yaptı. Buna ek olarak, en iyi PS5 oyunları arasında da yer aldı.

Ichiban Kasuga isimli bir genci canlandırdığımız oyunda bizleri çoğu ihanet, yüzleşme ve yalan karşılıyor. Japon kültürüne ilginiz var ise ve RPG tecrübesi istiyorsanız, Yakuza: Like A Dragon tam size göre. Oyun ile ilgili daha ayrıntılı bir malumat almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Assassin’s Creed: Valhalla

Konsol dünyası için iddialı bir çıkış yapan Assassin’s Creed: Valhalla, Assassin’s Creed serisini özleyenlere deva gibi geldi. Daha yenilikçi grafikleri ile oyuncularla buluşan oyunun, son Assassin’s Creed oyunlarından daha iyi olduğu düşünülüyor. Viking kültürüne yoğunlaşan yapım, PS5 tarafında rakiplerine göre birazcık daha iddialı. İyi satış rakamlarıyla da bunu kanıtladı diyebiliriz.

En İyi Playstation 5 Oyunları

Öte yandan, oyun hemen hemen PS5 konsolunun gücünü tam anlamıyla kullanan bir oyun olamadı. Her ne kadar gelişmiş grafiklere haiz olsa da oyuncuların PS5 platformundaki beklentilerini pek karşılayamadı. Oyun ile ilgili daha ayrıntılı malumat için buraya tıklayabilirsiniz.  

Astro’s Playroom

DualSense oyun kolunun ne kadar geliştiğini yayınlayan Astro’s Playroom, PS5 için iyi bir başlangıç oyunu oldu. Yaptığınız hareketlerle vibrasyon gibi denetim hissini artıran özellikler bu oyunda baskın bir halde hissediliyor.

Eğer PS5 deneyiminize kolay bir oyunla adım atmak istiyorsanız, Astro’s Playroom listenizde mutlaka olmalı. Sony tarafınca tasarlanan oyun en iyi PS5 oyunları arasında yer alıyor.

En İyi Playstation 5 Oyunları

Call of Duty: Black Ops Cold War/Warzone

Kasım ayının bizlere getirmiş olduğu en hoş şeylerden biri, Call of Duty: Black Ops Cold War. Oyun, COD serisini bizlere yeniden hoş bir halde hatırlattı. Uzun süredir bizlerle olan COD serisi bu sefer bizi Soğuk Savaş dönemine götürdü.

Warzone ile çevrimiçi kısımda iyi işler çıkaran Activison, müthiş satış rakamlarına ulaştı. Üstelik bu oyunlar, DualSense’in tetik hususi durumunun başarılı olmasını da olabildiğince fazla hissettiriyor. Call of Duty: Black Ops Cold War birazcık pahalı da olsa oynamaya değer. Ayrıca, Warzone bedava olarak indirilebiliyor. Bu sebeple, bu iki oyun en iyi PlayStation 5 oyunları arasında yer alıyor.

Demon’s Souls

12 Kasım 2020’de çıkış yapan bir öteki oyun Demon’s Souls, PS5 tanıtımından aşina olduğumuz bir oyundu. Belki de PS5’i maksimum zorlayan oyun oldu diyebiliriz. Demon’s Souls serisini bir de gelişmiş grafiklerle PS5 oyunları arasında görmek aktörleri sevindirdi.

Gerçekçiliği üst seviyelere çıkaran Demon’s Souls, bu sene çıkacak öteki oyunlara misal olacak türden. Oyun ile ilgili daha ayrıntılı malumat almak için Demon’s Souls yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Oldukça kısa sürmesiyle eleştirilmesine karşın olabildiğince iyi iş çıkaran Marvel’s Spider-Man: Miles Morales de iyi satış rakamlarına ulaştı. Filmlerde ve çizgi romanlarda gördüğümüz Spider-Man karakterini bir de oyunda görmek aktörleri olabildiğince heyecanlandırmıştı. Bir DLC tadında olan oyun, süresi haricinde aktörleri pek üzmedi.

Harika bir süper kahraman oyunu oynamak istiyorsanız Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’e bakabilirsiniz. Oyuncuları hoş bir açılışla karşılayan oyun sizi üzmeyecektir.

Hitman 3

Hitman 3, 2021 yılının en iddialı oyunu olarak çıkışını yaptı. Farklı bölüm tasarımlarıyla ilgiyi üzerine toplamıştı. Düşmanları etkisiz hale getirmede sunmuş olduğu çeşitlilik ile de oyunculara çoğu şey sunan bir imal diyebiliriz.

Başka bir Ajan 47 macerasını PS5 konsolunuzda oynamak istiyorsanız Hitman 3 iyi bir oyun. Ancak, oyunun kısa bir oynanış süresine haiz bulunduğunu belirtelim. Yine de, sunmuş olduğu çeşitlilikle dilerseniz değişik senaryolarla da rakiplerinizi alt edebilirisiniz. Böylece, Hitman 3 de en iyi PlayStation 5 oyunları arasında kendine yer buluyor.

Hitman 3

FIFA 23

Sizler için hazırladığımız en iyi PlayStation 5 oyunları listemize FIFA 23 ile devam ediyoruz. FIFA serisi, konsol oyuncularının sevmiş olarak oynadıkları futbol serilerinin başlangıcında geliyor. Bu doğrultuda serinin geliştiricisi olan EA, her sene serinin yeni oyunuyla aktörleri daha da memnun etmeye çalışıyor. FIFA 23 de 2022 yılının sonlarına doğru oyuncularla buluştu.

EA, serinin öteki oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da olabildiğince etkin bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, son yıllarda oynanabilirlik mevzusuna büyük ehemmiyet veriyor. Bu doğrultuda EA, her sene yeni FIFA oyununda oyun motorunu birazcık daha geliştirmeye çalışıyor. Bundan kaynaklı FIFA 23, olabildiğince gelişmiş ve etkin bir oyun motoruyla oyuncularla buluştu.

Bunun yanı sıra EA, her geçen sene grafikler konusu ile ilgili daha da ileri gitmeyi başarıyor. Böylece şirket, FIFA 23 ile beraber hem oyuncu grafikleri hem de maç içi görüntüleri bakımından aktörleri genel hatlarıyla memnun etmeyi başardı. Bundan kaynaklı FIFA 23, oynanabilirliğinin yanı sıra grafikleriyle de çoğu oyuncunun takdirini kazanmayı başardı.

Futbol oyunları, konsol oyuncularının maksimum tercih ettikleri oyun kategorisinin başlangıcında geliyor. Bundan kaynaklı bizler de sizler için hazırladığımız en iyi PlayStation 5 oyunları listemizde son zamanların en etkin futbol oyunlarından olan FIFA 23’e yer verdik.

Elden Ring

Rol yapma oyunları, konsollar için bilhassa PlayStation 4 ile beraber büyük gelişim göstermeye başladılar. Çünkü Sony, PlayStation 4 ile beraber oyun geliştiricilerine daha realist oyunlar yapabilme imkanı sağladı. Bununla beraber PlayStation 5, rol yapma oyunlarının yükseldiği konsol oldu diyebiliriz. PlayStation 5 oyuncularının oynayabilecekleri en etkin rol yapma oyunlarından birisi de Elden Ring olarak karşımıza çıkıyor.

FromSoftware tarafınca tasarlanan Elden Ring, 2022 senesinde oyuncularla buluştu. Özellikle rol yapma oyunu tutkunları, oyunu bir süredir heyecanla bekliyorlardı. Çünkü Elden Ring, gerek çıkış tarihinden ilkin gösterilen oyun içi görüntüleriyle gerekse de paylaşılan bilgilerle aktörleri büyük bir beklentiye soktu.

Nitekim FromSoftware, oyuncuların beklentilerini büyük bir sıklıkla karşılamayı başardı. Elden Ring, kesintisiz hikayesi ve öyküsünü destekleyen üst seviye grafikleriyle son zamanlardaki en etkin rol yapma oyunlarından birisi olarak oyuncuların karşısına çıktı.

2022 yılının ilk aylarında gösterilen oyun, hızlıca olabildiğince tanınmış hale geldi. Bundan kaynaklı Elden Ring, çoğu PlayStation 5 oyuncusunun kütüphanesinde yer ediniyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra oyunun PlayStation 4 desteği de mevcut. Böylece oyunu PlayStation 5 oyuncularının yanı sıra PlayStation 4 aktörleri da oynayabilmektedir.

F1 22

Formula 1 serisi, oyun konsolu oyuncularının maksimum oynadığı oyun serilerinden birisidir. Uzun süredir oyuncularla buluşan Formula 1 oyunları, yalnızca konsol aktörleri tarafınca değil öteki platformdaki oyuncular tarafınca da olabildiğince sevilerek oynanıyor. F1 serisi, yakın zamanda değişime uğradı. Serinin yayıncılığını EA üstlenmeye başladı. Bununla beraber oyunun hem oynanabilirliğinde hem de grafiklerinde ciddi değişimler oldu diyebiliriz.

F1 22, geçmiş yıllarda gösterilen F1 oyunlarına göre aktörleri fazlasıyla memnun etmeyi başardı. Çünkü Codemasters, serinin bu oyunuyla beraber grafik ve oynanabilirlik konusu ile ilgili ciddi gelişmeler gösterdi. Bu doğrultuda oyun, olabildiğince realist bir ölçüde oyuncularla buluştu.

Codemasters ve EA, o denli etkin bir iş çıkarttılar ki F1 serisini bilmeyen ve alaka göstermeyen oyuncular bile F1 22 oyununu beğenerek oynuyorlar diyebiliriz. Bundan kaynaklı F1 22, PlayStation 5 oyuncularının oynayabilecekleri en etkin oyunların başlangıcında geliyor.

Eğer F1 22’den aldığınız zevki daha da çoğaltmak istiyorsanız oyunu mutlaka direksiyon seti ile oynamanızı öneri ediyoruz. Çünkü oyun, direksiyon setiyle oynanması durumunda harbiden F1’de yarışıyormuşsunuz hissi vermeyi başarıyor.

Call of Duty: Vanguard

Sizler için hazırladığımız en iyi PlayStation 5 oyunları listemizin son esnasında yine bir Call of Duty oyunu yer alıyor. Call of Duty: Vanguard, 2021 senesinde oyuncularla buluştu. 2.Dünya Savaşı’nı mevzu alan Call of Duty: Vanguard, hikayesinden grafiklerine kadar çoğu özelliği ile aktörleri kendisine fanatik bırakmayı başardı.

Call of Duty serisi, dünya çapında neredeyse bütün platformlarda oyuncuların sevmiş olarak oynadıkları serilerden birisidir. Öyle ki Call of Duty: Vanguard, 2021 senesinde oyuncularla buluştu. PlayStation 4 ve PlayStation 5’le de makul olarak tasarlanan Call of Duty: Vanguard, iki konsol oyuncularını da etkilemeyi başardı.

Call of Duty, uzun süredir konsol oyuncularıyla buluşuyor. Bundan kaynaklı serinin yeni oyunları hem grafik kalitesi hem de oynanabilirlik olarak konsol oyuncularını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyorlar. Bundan kaynaklı bizler de hazırladığımız en iyi PlayStation 5 oyunları listemizi Call of Duty serisinin beğenilen oyunuyla son veriyoruz.