PlayStation Plus Oyunları – Aralık 2022

resim74935448
resim74935448

PlayStation’ın oyun hizmeti PlayStation Plus’a her ay yeni oyunlar ekleniyor. Biz de sizler için bu oyunları bir arada topladığımız bir içerik oluşturduk. Ayrıca platformda bulunan en iyi oyunları da sizler için bir sıralama durumunda derledik. Karşınızda bu ayın PlayStation Plus oyunları!

İçindekiler

PlayStation Plus Oyunları – Aralık 2022

PlayStation Plus aboneleri bu ay üç değişik oyunu indirme şansına sahip. Bu oyunlar ise Mass Effect: Legendary Edition, Biomutant ve Divine Knockout: Founder’s Edition oluyor. Her üç abonelik türündeki oyuncular bu oyunlara erişebiliyor.

Mass Effect: Legendary Edition

Bu ay bedava olarak ilk verilen oyun Mass Effect: Legendary Edition oluyor. İlk olarak 2021 senesinde piyasaya çıkan oyunun geliştiricisi BioWare, yayıncısı ise Electronic Arts olarak anlatım ediliyor. Bu yapımın aslında bir derleme eser bulunduğunu belirtmekte yarar var. Çünkü içinde Mass Effect, Mass Effect 2 ve Mass Effect 3 oyunlarını ve daha fazlasını barındırıyor.

PlayStation 4 konsollarında bulunan Mass Effect: Legendary Edition, ana oyunlara ayrıca onlarca DLC ve ek nedene sahiptir. Video oyunları tarihinde hatırı sayılır etkin oyunun içinde bulunan Mass Effect serisi bir aksiyon ve rol yapma oyunu olarak tanımlanabilmektedir.

Bu serinin Mass Effect: Legendary Edition sürümünde ise mühim seviyede resim düzenlemeler ve yöntem iyileştirmeler yapıldığı belirtiliyor. Bu durumun oldukça mühim bulunduğunu belirtelim zira ilk oyun 2007 senesinde piyasaya çıkmıştı. Daha sonraki yapımlar ise 2010 ve 2012 senesinde oyuncularla buluştu. Bu nedenle modern konsolların etkin görüntüleme teknolojileriyle yeniden Mass Effect oynamak isteyen oyuncular için mükemmel bir fırsat bulunduğunu belirtelim!

Biomutant

Bu ay bedava olarak verilen ikinci oyun ise Biomutant oluyor. Listenin ikinci oyunu olan Biomutant ise 25 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyunun geliştiricisi Experiment 101 ile Experiment 101 AB ve yayıncısı THQ Nordic olarak anlatım edilmektedir. Bir önceki imal olan Mass Effect gibi Biomutant da aksiyon ve rol yapma oyunu olarak anlatım edilmektedir.

Adından da anlayabileceğiniz gibi mutantlar oyunun içinde mühim bir yere sahip. Hikayeye baktığımızda ölümcül bir istila sonra dünyanın post apokaliptik bir yer haline geldiğini görüyoruz. Bu tehlikeli dünyada geçen aleni dünya bir imal olan Biomutant, bir Kung-Fu hikayesi şeklinde de anlatım ediliyor.

Üçüncü şahıstan oynadığımız bu oyun oldukça etkin dövüş mekaniklerine sahip. Ayrıca mutant öğeleri ile dövüş ve silahları birleştirerek keyifli bir evrene başlamak Biomutant ile mümkün. Sadece atmosferi için bile göz atmaya kıymet bulduğumuz Biomutant, bu ayın bedava PlayStation Plus oyunları içinde yerini alıyor!

Divine Knockout: Founder’s Edition

PlayStation Plus abonelerine bu ay sunulan son imal ise Divine Knockout: Founder’s Edition oluyor. Aralık ayında PlayStation Plus üyeliği kapsamında bedava olarak verilen Divine Knockout: Founder’s Edition, Red Beard Games tarafınca geliştirildi ve Hi-Rez Studios tarafınca yayınlandı. Divine Knockout: Founder’s Edition bir aksiyon ve dövüş oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

2022 yılının aralık ayında, yani daha yeni, piyasaya çıkan Divine Knockout: Founder’s Edition, PlayStation 5 kullanıcılarının beğenisine PlayStation Plus ile sunuluyor. Oyunda gene üçüncü kişi kamerası görmek mümkün. Bunun yanı sıra iki boyutlu oyunlardan esinlenilerek tasarlanan dövüş mekaniklerinin de oyunda kullanıldığı belirtiliyor. Ayrıca Founder’s Edition ile çoğu ek neden da oyunculara sunuluyor.

PlayStation Plus Nedir?

Oyuncular için ekstra avantajlar elde eden PlayStation Plus, Sony tarafınca tasarlanan bir ücretli oyun aboneliği sistemidir. Bu sistem vasıtası ile PlayStation oyucuları; oyunlar, sınırı olan süreye haiz oyun denemeleri, hususi indirimler, oyun içi kullanılabilen eşyalar ve daha çoğu nedene erişim sağlama şansına sahiptir.

Eskiden PlayStation Now adlı bir sistem ile oyunculara ek avantajlar sağlıyordu. Oyuncular PlayStation Now hizmetiyle yüzlerce oyuna erişim sağlıyordu. Ancak firma ek avantajlar da getirerek iki sistemi tevhit sonucu aldı. Yeni PlayStation Plus sisteminde ise üç kademeli bir seviye ile değişik abonelik imkanları tanıyor.

Essential

Şirketin PlayStation Plus aboneliği kapsamında sunmuş olduğu ilk plan PlayStation Plus Essential oluyor. Bu planda PlayStation Plus koleksiyonuna ve her ay eklenen yeni oyunlara erişim sağlamak mümkün. Buna ayrıca online oldukça oyunculu oyunları oynamak da Essential planının üstünlükleri içinde bulunuyor. Ayrıca aboneler için hususi indirimler de sağlandığı belirtiliyor.

Ayrıca Essential planıyla bulut depolama alanı, oyun yardımı ve hususi içerikler de abonelere sunuluyor. Tüm bunlara ayrıca Paylaşımlı Oyun desteği de Essential planının üstünlükleri içinde yer alıyor. Bu planın tutarı ise aylık 40 TL olarak belirtiliyor.

Extra

İkinci PlayStation Plus planı ise PlayStation Plus Extra oluyor. Bu planda ise Essential’da olduğu gibi aylık oyunlar, PS Plus koleksiyonu, hususi indirimler ve daha çoğu neden yer alıyor. PlayStation Plus Essential planında bulunan bütün avantajlara ayrıca oyun kataloğuna erişim de PlayStation Plus Extra üyelerine sunuluyor.

Oyun kataloğunda bulunan bütün oyunları indirmek ve oynamak bu plan dahilinde yer alıyor. Bu katalogda ise AAA yapımlardan bağımsız geliştiricilerin oyunlarına kadar yüzlerce oyun yer alıyor. Oyuncular bütün bu oyunlara PlayStation Plus Extra ve üzerinde bir aboneliğe haiz olduğu sürece erişebiliyor. PlayStation Plus Extra aboneliğinin fiyatı ise aylık 60 TL olarak belirtiliyor.

Deluxe

Üçüncü abonelik planı ise PlayStation Plus Deluxe olarak anlatım ediliyor. Bu abonelik planında ise öteki iki planda bulunan bütün özellikler bulunuyor. Bunlara ayrıca “Klasikler Kataloğu” ve oyun tecrübe etme sürümleri de PlayStation Plus Deluxe abonelerine sağlanan avantajlar içinde yer alıyor.

Adında da anlayabileceğiniz gibi klasikler kataloğunda bulunan oyunlar değişik PlayStation konsollarında piyasaya çıkmış efsaneler olarak oyunculara sunuluyor. Deluxe aboneleri daha önceki nesillerde PlayStation versiyonu bulunan birtakım oyunları oynama şansı yakalıyor.

Ayrıca bu abonelik türünde sınırı olan süreli oyun denemeleri de yer alıyor. Bir oyunun kilidini belli bir müddet ile açmak ve oynamak olası hale geliyor. PlayStation Plus Deluxe abonelik planı için istenen ücret ise aylık 70 TL olarak anlatım ediliyor. Her üç planın da 3 aylık ve 12 aylık aboneliklerini indirimli bir halde almak mümkün.

playstation-plus

En İyi PlayStation Plus Oyunları

PlayStation Plus oyun kataloğunda yüzlerce oyun yer alıyor. Bu oyunlar içinde devasa bütçelerle meydana getirilen oyunlardan bağımsız geliştiricilerin yapımlarına çoğu tercih mevcut. Biz de sizler için en iyi PlayStation Plus oyunlarını bir araya getirdik. Siz de kendi önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.

Spider-Man: Miles Morales

PlayStation için hususi olarak tasarlanan Spider-Man serisinin ikinci oyunu olan Spider-Man: Miles Morales listemizdeki ilk oyun oluyor. Bir süper kahraman oyununun oldukça ötesinde eşi benzeri olmayan bir tecrübe yaşatan oyun Insomniac Games tarafınca geliştiriliyor. Oyunun yayıncısı ise Sony Interactive Entertainment oluyor.

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu oyunda yönettiğimiz Spider-Man Peter Parker değil Miles Morales oluyor. New York’da geçen hikayede Miles Morales, Oscorp tarafınca genetiği değiştirilen bir örümcek tarafınca ısırılıyor. Daha sonra özgün Spider-Man olan Peter Parker’dan eğitim görmeye ve kabahat ile savaşmaya başlıyor.

NBA 2K22

En iyi PlayStation Plus oyunları içinde bulunan bir öteki imal ise NBA 2K22 oluyor. Basketbol oyunları içinde aleni ara en tanınmış olan NBA 2K serisinin aktüel oyunu NBA 2K22, bilhassa spor oyunu seven oyuncular için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Oyun içinde birbirinden değişik modlar yer alıyor. İsteyen oyuncular bir dizi kurup online olarak öteki oyuncularla savaşım edebiliyor. Buna ayrıca 2K Games tarafınca açılan bir öykü ile NBA oyuncusu olmak da mümkün. Daha çoğu oyun modu da NBA 2K22’de yer alıyor. Oyunun grafiklerinin de oldukça etkin bulunduğunu belirtelim.

Demon’s Souls

En iyi PlayStation Plus oyunları içinde sayabileceğimiz bir öteki oyun ise Demon’s Souls oluyor. Souls serisinin en yeni oyunlarından olan Demon’s Souls bilhassa zorluğuyla nam salmış bir imal olarak karşımıza çıkıyor.

İçerisinde aksiyon, serüven ve RPG öğeleri barındıran yapımın tasarımı Hidetaka Miyazaki’ye ait. Bluepoint Games tarafınca tasarlanan yapımın bunun yanı sıra oldukça oyunculu bir modu da mevcut. Daha ilkin souls türünden oyunlar oynadıysanız Demon’s Souls adını duymuş olmanız muhtemel. Ancak ilk defa duyuyorsanız mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

God of War

PlayStation denince akla gelen klasik seriler vardır. Şüphesiz God of War da bunların içinde yer alıyor. Uzun uzun yıllardan beri PlayStation konsollarında karşımıza çıkan serinin en yeni oyunları piyasaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde piyasaya çıkan God of War ise en iyi PlayStation Plus oyunları içinde yer almaya hak kazanıyor.

Savaş tanrısı Kratos’un macerasına ortak olduğumuz bu oyunda bir öteki karakterimiz ise oğlu Atreus oluyor. Oğluna akıl hocalığı yapan Kratos hayatta kalması için lüzumlu her şeyi kendisine öğretmeye çalışıyor. Serinin yeni oyunu God of War Ragnarök‘te ise öykü devam ediyor!

Returnal

En iyi PlayStation Plus oyunları içinde sayabileceğimiz bir öteki imal ise daha ilkin incelemesini de yaptığımız Returnal oluyor. Housemarque tarafınca tasarlanan ve SIE tarafınca gösterilen oyun üçüncü kişi bir roguelike imal olarak anlatım ediliyor.

Returnal’da ana karakterimiz Selene Vassos kendisini daha ilkin asla görmediği bir gezegende kaza geçirmiş halde buluyor. Gezegeni keşfetme sürecinde enteresan vakalar karakterimizi takip ediyor. Bilim kurgu türünde bir imal şeklinde de adlandırabileceğimiz Returnal mutlaka denemeniz ihtiyaç duyulan oyunlar arasında.