Sony, PlayStation Oyunu Satışlarında Düşüş Yaşıyor

resim53575229
resim53575229

Sony, PlayStation oyun satışları ile alakalı bir izahat yaptı. Açıklamasına göre şirket, son çeyreğinde 2.4 milyon PlayStation 5 konsolu sattığını duyurdu. Bunun ise geçen senenin aynı döneminde satışı olan 2.3 milyona göre yalnızca %4 arttığını belirtti.

Sony, donanım satışları yıldan yıla belli miktarda artarken program satışlarında ise %26 düşüş yaşadığını duyurdu. Şirket, oyun satışlarındaki düşüşü geçen yıla kıyasla PlayStation oyunlarının eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Aynı zamanda şirket, aylık etken PlayStation Network kullanıcılarının %3 düşüşle 102 milyona düşmesinin de bunda oranı bulunduğunu belirtti.

Sony PlayStation Oyun Sektörü için Kar Tahminini Düşürdü

Reuters, Sony’nin son 3.7 milyar dolarlık Bungie satın alımıyla alakalı maliyetlerin yanı sıra gelecek çeyrekte oyun satışlarında düşüş öngördüğünü bildirdi. Bu bildiriye göre şirketin, oyun sektörü için kar tahminini %16 oranında aşağıya düşürdüğü belirtti.

PlayStation oyun satışlarının pandeminin ilk zamanlarındaki büyük artışın sonrasında oyun endüstrisinin yavaşlamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bunun yanısıra Microsoft ise Xbox donanım satışlarıyla alakalı bir izahat yapmadı. Ancak şirketin, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde %6’lık bir düşüş yaşamış olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda toplam oyun hasılatının de %7’lik bir düşüşle yüz yüze geldiği bilgisi yer alıyor. Ayrıca Xbox donanım hasılatının son çeyrekte %11 düşmüş olduğu de tahminler içinde kendisini gösteriyor. Buna ayrıca Microsoft, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinin önümüzdeki çeyrekte düşeceği konusu ile alakalı uyarıyor.

Sony 2022 mali yılı için 18 milyon PlayStation 5 satışı öngörmüştü. Ancak firma bu tahminlerini hemen hemen güncellemedi. Sony CFO’su Hiroki Totoki, PlayStation talebini karşılamaları icap ettiğini vurguladı. Sony, PS5 gönderilerini etkileyen şeyin bileşen eksikliğinin yanı sıra tedarik zinciri kesintileri bulunduğunu belirtti. Aynı zamanda şirket, donanım gönderilerinin bu sene daha iyi olması icap ettiğini de ekledi.

Sony PlayStation oyun satışları genel hatlarıyla düşüş yaşarken, bu satışların %79’unun dijital bulunduğunu vurguladı. Son çeyrekte bu alanda senelik %11 artış yaşamış olduğu da bilgiler içinde yer aldı. Bu oyun satışlarının, son yıllarda pandemi ve PS5’in yalnızca dijital versiyonu tarafınca desteklenen bir alana da yöneldiği bilgisi kendisini gösterdi.

Sony’nin yeni PlayStation Plus Extra ve Premium katmanlarını geçen ay ABD’de piyasaya çıktı. Ancak bunların iyi mi bir tesir yaratacağı önümüzdeki dönemde belli olacak gibi duruyor. Bunun yanısıra PlayStation Plus abonelerinin geçen yıla göre 46.3 milyondan 47.3 milyona yükseldiği bildiriliyor.

Ancak bu sayının 2021’in üçüncü çeyreğindeki 48 milyona göre düşük olduğu da gözlemler içinde yer alıyor. Aylık etken PlayStation Network kullanıcılarının ise son çeyrekte 105 milyon senelik düşüşle 102 milyona gerilediği bilgisi de kendisini gösteriyor.