Apple’dan Üçüncü Çeyrekte Rekor Seviye Kazanç!

resim43074559
resim43074559

Dünyaca meşhur teknoloji devi Apple, 2022 mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını duyurdu. Takvim yılının ikinci çeyreğine muadil gelen dönemde Apple’ın olağanüstü başarısı dikkat çekti. Apple, hem gelir hem de hasılat anlamında göz dolduran raporlarını açıkladı.

Apple, üçüncü çeyrekte 83 milyar dolarlık bir gelir elde ettiklerini duyurdu. Aynı şekilde üçüncü çeyrekte net kazancın ise 19.4 milyar dolar bulunduğunu açıkladı. Wall Street’in beklentisinin ise 19.7 milyar dolar olduğu anlatım ediliyor. Apple bu anlamda tahminlere oldukça yakın bir çeyrek geçirmiş gibi gözüküyor.

Bir önceki seneyle kıyaslandığında Apple’ın 81.4 milyar dolarlık hasılatını 83 milyar dolara yükselttiği ortaya çıkıyor. Şirketin net karında ise 21.7 milyar dolardan 19.4 milyar dolara düşüş görmek mümkün. Ancak firmanın iPhone satışlarından mühim bir kar elde etmiş olduğu gözüküyor.

Kategorik olarak bakıldığında firmanın gelirine maksimum katkıyı elde eden ürün iPhone oluyor. Toplam gelirin %49’unu oluşturan akıllı telefonların 40.6 milyar dolar gelir sağlamış olduğu belirtiliyor. Bir önceki yılın aynı döneminde ise bu değerinde 39.5 milyar dolar olduğu aktarılıyor.

Daha sonra dikkat çeken mühim bir yükseliş ise Apple servisleri oluyor. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde 17.4 milyar dolar gelir elde eden hizmetlerin 19.6 milyar dolara yükseldiği gözüküyor. Öte taraftan iPad, Mac, giyilebilir ürünler, ev ürünleri ve aksesuarlar gelirlerinde düşüşler olduğu belirtiliyor.

Tim Cook Sonuçlarla İlgili Açıklamalar Yaptı

Şirketin CEO’su Tim Cook sonuçlar üstünde konuştu. Apple’ın elde etmiş olduğu sonuçların “sürekli yenilik yapma, yeni olanaklar geliştirme ve müşterilerin hayatlarını zenginleştirme çabalarını yansıttığını” dile getirdi. Ayrıca her vakit olduğu gibi gizlilik ve emniyet çerçevelerine makul olarak yenilikler geliştireceklerini ve çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

Apple’ın için mühim bir etken ise App Store ve Apple Music gibi yazılımların abonelikleri oluyor. Hizmetler kategorisinde bulunan bu unsurların toplamda 860 milyon aboneye ulaşmış olduğu belirtiliyor. Bir önceki çeyrekte ise bu değerin 825 milyon olduğu aktarılıyor. Bu da firmanın gelirine mühim derecede katkı elde eden bir neden olarak dikkat çekiyor.

Şirketin önümüzdeki dönemde tanıtacağı yeni çıkan mamüller doğrultusunda sonraki çeyreğin neticeleri epey değişim gösterecek gibi gözüküyor. Ancak şimdilik bu değerler ile ilgili net bir yorum yapmak olası değil. Sonbaharda gerçekleşecek etkinliğin sonra Apple şirketinin yeni çeyreğinde elde edeceği hasılat ya da yitik merak konusu.