Facebook ve Instagram Yeni Yılda Farklılaşacak

resim21862986
resim21862986

Geçtiğimiz günlerde Instagram‘ın TikTok’laşma süreci reaksiyon çekmişti. Ancak bu değişiklik her ne kadar kullanıcılar tarafınca beğenilmese de hem Facebook hem Instagram’da değişiklik sürecek. Instagram ve Facebook’un yeni yılda daha değişik hale gelmesi laf konusu. Yapılan açıklamalara göre gelecek yılda her iki platformda da “tavsiye” tarafı ağırlıkta olacak.

Dolayısıyla kullananların yeni yılda Facebook ve Instagram akışlarında daha oldukça teklif gönderi içerikleri yer alacak. Böylece takip etmediğiniz hesaplardan içerikler gösterilecek. Aynı zamanda kişilerin takip etmiş olduğu hesaplardan oldukça yeni şeyleri keşfetmesi için gayret gösterecek. Dolayısıyla keşfetmeye daha aleni bir tecrübe için değişimler mevzubahis olacak.

Instagram ve Facebook Öneri İçeriklerinin Oranı Artış Gösterecek

Geçtiğimiz gün Instagram’da meydana getirilen değişikliklere karşı birden fazla tenkit oldu. Bu eleştirilere sessiz kalmayan firma bu hususta videolu bir izahat yaptı. Adam Mosseri, yapmış olduğu açıklamada değişiklerin yeni trendlere ahenk sağlama mevzusu ile alakalı bir gereklilik bulunduğunu anlatım etti.

Açıklamalara göre Instagram platformunda her ne kadar resim temelli kenara atılmasa da her insanın videoya yöneldiği ifadeler içinde yer aldı. Bu nedenle Instagram artık video tarafına daha oldukça ağırlık verecek. Ancak dizayn süreci hemen hemen hazır değil. Öte taraftan Mosseri, Instagram ve Facebook için teklif sistemi ile alakalı da izahat yaptı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg‘in ise önümüzdeki sene ile alakalı açıklamaları mevcut. Zuckerberg’in açıklamalarında, insanların Instagram ve Facebook kullanırken görmüş olduğu teklif edilen içerik miktarının 2023’de iki katından fazla olacağı yer alıyor. Hatta bu teklif içeriklerin şu anda Facebook’un aşağı yukarı yüzde 15’ini oluşturduğunu anlatım ediyor. Instagram’da ise bunun oldukça daha yüksek bulunduğunu belirtiyor.

Facebook’un içerik önerme mevzusundaki son büyük değişikliği 2018 senesinde olmuştu. Bu değişiklik “Anlamlı Sosyal Etkileşimler (MSI)” olarak adlandırılmıştı. Zuckerberg, değişikliğin toplumsal ağda geçirilen dönemin azalmasına yol açacağını anlatım etmişti. Ancak aynı zamanda kullanıcılar kendilerini daha iyi hissedecekti.

Dahası Zuckerberg’in yeni açıklamalarında “Keşif Motoru” olarak bulunan özellik, kullanıcının toplumsal grafiği ya da arkadaş listesindeki gönderi odağından ayrılmayı işaret ediyor. Öte taraftan video önerileri için TikTok’un yoğun AI kullanması ile rekabet amacı laf konusu.

Meta’nın çarşamba günü ikinci çeyrek hasılat çağrısı esnasında da Zuckerberg, AI ile alakalı açıklamalarda bulundu: “AI, insanların enteresan bulduğu, etkileşimi ve yayınların standardını artıran ek içerikler sunmaktadır. İnsanların aleni olarak paylaşmış olduğu linkler ya da fotoğraflar gibi içerikleri önermek için AI kullanılacak”. Gelecek dönemde kullananların bu değişikliklere iyi mi reaksiyon göstereceği ise merak konusu.