Apple Car Ekibine Lamborghini Yöneticisi Transferi!

resim18012782
resim18012782

Bir süredir çalışmaları süren Apple Car elektrikli araba için yeni haberler gelmeye devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre eski bir Lamborghini yöneticisi Apple Car’a katılıyor. Apple’ın elektrikli vasıta tasarımına liderlik için 20 senelik Lamborghini emektarı Luigi Taraborrelli işe alındı.

Apple’ın 2014 yılından itibaren bir elektrikli vasıta üstünde çalmış olduğu konuşuluyor. Şu anda ise proje, Apple Watch kadrosunun başrolü Kevin Lynch ve makine öğrenimi başkanı John Giannandrea’nın liderliğinde sürüyor.

Şimdilerde ise Apple’ın otonom elektrikli vasıta üstünde çalışmalarını hızlandırdığı görülüyor. Bunun bir parçası olarak ise Lamborghini’nin araba geliştirme yöneticilerinden birini görevlendiriyor. Ancak Apple sözcüsü işe alım ile ilgili rastgele bir yorumda bulunmadı.

Apple, Lamborghini’nin 20 Yıllık Yöneticisini Liderlik Ekibine Dahil Ediyor

Geçtiğimiz günlerdeki söylentilere göre Apple’ın vasıta dizayn hedeflerinin limuzin aynısı olacağı iddialar arasında yer almıştı. Detaylar da ise içe dönük dört koltuk, kavisli bir tavan ve basit erişim için kendiliğinden yükselen bir bagaj ihtiva etmiş olduğu biliniyor. Aynı zamanda Apple’ın Amerika Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nden direksiyon simidi ve fren pedalı olmayan bir vasıta için muafiyet istek etmiş olduğu iddialar arasında.

Apple, bu proje ile 2025 senesinde seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Ancak proje içerisinde liderlik değişimleri de laf konusu. Bu nedenle dönemin değişmesi de ihtimaller içerisinde bir durum. Apple Car için Lamborghini aktarımı ise üretim konusu ile ilgili kararlı bulunduğunu işareti oluyor. Böylece Luigi Taraborrelli, Apple kadrosundaki en üst seviye yöneticilerden biri olacak.

Öte taraftan Apple ve Lamborghini’nin beraber bir geçmişi de mevcut. 2020 senesinde araba üreticisi, insanların Huracan EVO RWD Spyder’ı önizlemesine yardımcı olmak için Apple tabanlı bir artırılmış gerçeklik özelliği yayınlamıştı. Hatta o dönemde Apple Pazarlama Müdürü, firmanın Lamborghini’yi oldukça önemsediğini de anlatım etmişti.

Şimdiki dönemde Apple ve Lamborghini arasındaki ilişki ise liderlik değişimi ile alakalı. Açıklamalara göre Luigi Taraborrelli, Lamborghini’de vasıta dinamiği mühendisliği/Ar-Ge’sini denetleyen kişiydi. Taraborrelli, süspansiyon bileşenleri ya da şoför yardımcı teknolojileri gibi oldukça fazla tasarıma öncülük etti.

Dahası Taraborrelli’nin şu açıklamalarında yer aldı : “Yirmi yılı aşkın bir süredir otomobiller tasarlamak ve bunun yanı sıra firmanın vizyon ve misyonunu karşılamaya yönelik organizasyonu adapte etmek ve tekrar şekillendirmek suretiyle otomotiv işinde yer aldım. Teknoloji tutkunlarından biriyim.” Bu nedenle Apple’ın Taraborrelli için en uygun bir seçim bulunduğunu söylemek mümkün.