Samsung İkinci Çeyrekte Yüksek Kazanç Elde Etti!

resim32737309
resim32737309

Dünyaca meşhur teknoloji devi Samsung, 2022 yılının ikinci çeyreğine dair hasılatlarını resmi olarak duyurdu. Geçtiğimiz günlerde hasılat kılavuzunu paylaşan firma ayrıntılı sayıları kamuoyu ile paylaştı. Her ne kadar akıllı telefon satılmasında bir düşüş gözükse de Samsung genel olarak yüksek hasılat elde etmeyi başardı.

Samsung, resmi sayılara göre firma hasılatının aşağı yukarı 59.1 milyar dolar bulunduğunu anlatım ediyor. Bunun ise şimdiye kadar elde ettikleri en iyi ikinci çeyrek geliri bulunduğunu dile getiriyor. Ayrıca 2021 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %21’lik bir gelir artışı da laf konusu.

Kazanç konusu ile ilgili ise firmanın elde etmiş olduğu sayı 10.8 milyar dolar olarak belirtiliyor. Üstelik bu kazancın 2018 yılından beri en yüksek noktaya ulaşmış olduğu aktarılıyor. Bir önceki seneye kıyasla da %12 artış görmek mümkün. Buna tesir eden mühim bir etken ise firmanın çip üretimi oluyor.

Şirketin açıklamış olduğu sayılara göre Samsung akıllı telefon hasılatıntan aşağı yukarı 2 milyar dolar zarar etti. Ancak senelik gelir artışında firmanın %31’lik bir artış gösterdiği anlatım ediliyor. Bunun sebebi olarak ise Galaxy S22 ve Galaxy Tab S8 modellerinin satışlarının devamlı olması gösteriliyor.

Samsung gelecek dönemde ise gelirin artmasını ya da durağan bir halde kalmasını beklediğini anlatım ediyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleşecek bir Unpacked etkinliği ile yeni akıllı cihazlarını tanıtacağı da biliniyor. Yeni mamüller ile beraber firmanın hedefine kavuşması pek muazzam olmayabilir.

Samsung Çip Gelirlerinde Rekor Kırdı

Şirketin hasılatını mühim seviyede artıran bir öteki bölüm ise Samsung Foundry oluyor. Samsung’un çip üretiminden görevli bölümünde şimdiye kadarki en yüksek ikinci çeyrek hasılatının ortaya çıkmış olduğu anlatım ediliyor. Geçtiğimiz günlerde 3nm çip projesini duyuran firmanın kısa sürede değişik müşteriler için de üretim hazırlamaya başlamış olacağı aktarılıyor.

Ekran üretimi konusu ile ilgili ise firmanın senelik hasılatının 810 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Özellikle OLED paneller ve oyun ekipmanları vasıtası ile Samsung Display’in hasılatı yükselmiş gibi gözüküyor. Ayrıca QD-OLED paneller konusu ile ilgili ise firmanın beklentisi yılın ikinci yarısında hasılatı çoğaltmak oluyor.

Her ne kadar genel olarak Samsung yüksek bir hasılat elde etse de firmanın bütün bölümleri için benzerini söylemek zor. Samsung’un en büyük zarar görmüş olduğu işletmelerden biri ise tv kısmı oluyor. Son üç yılın en fena ikinci çeyreğini geçiren bölümün 275 milyon dolar hasılat elde etmiş olduğu bildiriliyor. Bunun sebebi ise pandemi ve düşük satışa yol açan ekonomik faktörler olarak belirtiliyor. Ayrıca yılın geriye kalan yarısında da benzer bir tablonun gözlenmesi laf konusu.