Spotify Premium Abone Sayısı Rekor Kırdı!

resim64618573
resim64618573

Müzik dinleme platformlarının başlangıcında gelen Spotify, podcast alanında birtakım sorunlarla yüz yüze kalmıştı. Bu sorunlar, platformun abonelik sayısına tesir etmişti. Bunun üstüne şirket, podcast dinleyicilerinin ilgisini çekecek birtakım adımlar attı. Bu adımlar işe yaramış olacak ki firmanın yayınladığı raporlara göre Spotify, Premium abone sayısı ile üstün dereceli kırmayı başardı.

Şirket, yapmış olduğu yeni bir açıklamada platformla alakalı verileri paylaştı. Bu açıklamaya göre, Spotify platformunun Premium abone sayısı ikinci çeyrekte 188 milyona yükseldi. Diğer taraftan aylık etken kullanıcı sayısı ise 433 milyona ulaştı. Bu sayının ise bundan önceki yıla göre sırayla %14 ve %19’luk bir artış gösterdiği belirtildi.

Ayrıca geçen yılki raporda, 182 milyon Premium abone sayısı ve 422 milyon aylık etken kullanıcı sayısı yer almıştı. Şirket, aylık etken kullanıcı sayısındaki büyümenin ikinci çeyrekte şu ana kadarki en büyük gelişme bulunduğunu ve üstün dereceli kırdığını bildirdi.

Spotify Premium Abone Sayısı 188 Milyona Yükseldi!

Diğer taraftan Obamas, 2019 senesinde Spotify ile yüksek profilli bir podcast anlaşması imzalamıştı. Obamas, kısa sürede bu anlaşmayı uzatmaya karar verdiğini bildirdi. Bunun kararında ise Obamas, rakip podcast platformu olan Audible ile çalışacağını duyurdu. Spotify’ın, Joe Rogan Experience ve Breaking Bread gibi yayınlarıyla popülerliğini korumayı başardığı da bilgiler içinde yer aldı. Bunun kararında da firmanın podcast sayısı artmaya devam etmiş olduğu de aktarıldı.

Spotify bu çeyrekte 127 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Diğer taraftan şirket, abone büyümesinde de iyi bir noktaya ulaştığını gösterdi. Kullanıcı başına takribi gelirin aşağı yukarı 4.44 dolar olduğu da rapor eder içinde yer aldı. Şimdi ise şirket, kullanıcı başına takribi hasılatının 4.60 dolar olduğu belirtti.

Dünya çapında olabildiğince tanınmış olan Spotify, ikinci çeyrek raporunu açıklarken rakip firmalar bu hususta rastgele bir izahat yapmıyor. Ancak Apple Music’in 2019’da aşağı yukarı 60 milyon aboneye ulaştığıyla alakalı rapor eder yer alıyor. Ayrıca Amazon Music’in 2020’deki abone sayısının ise 55 milyon olduğu söyleniyor.

Spotify, 2021’in Şubat ayında abonelik katmanı olan Spotify HiFi’yi duyurmuştu. Ancak şirket, bu hizmetin çıkış zamanı ve fiyatlandırması ile alakalı hemen hemen bir malumat vermedi. Spotify, bu hizmetin geçen senenin sonunda başlayacağını söylemişti. Şirketin bu mevzu ile alakalı daha çok ayrıntı vermesi de beklentiler içinde yer aldı.

Peki sizler Spotify Premium abone sayısının üstün dereceli kırması ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Sizler de Spotify tarafınca paylaşılan verilerle alakalı görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.