Intel CPU Fiyatlarını Artırmayı Planlıyor


Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden biri olan Intel, 1968 yılından bu yana CPU ve yonga üretmeye devam ediyor. Son raporlara göre Intel, CPU fiyatlarını artırmaya yönelik hazırlık yapıyor. Bunun yanısıra şirket, yongalarının da fiyatlarını artırmayı planlıyor.

Nikkei Asia kaynağının paylaşmış olduğu haberlere göre önümüzdeki dönemde Intel ürünlerinde bir fiyat artışı laf konusu. Buna göre Intel, amiral gemisi CPU’larında ve Wi-Fi ile öteki irtibat yongaları dahil olmak suretiyle çoğu çipin fiyatlarını artırmayı düşünüyor.

Intel’in bu fiyat artışı ile alakalı müşterilerini çoktan bilgilendirdiği anlatım ediliyor. Ayrıca bu durum, önümüzdeki dönemlerde PC ve dizüstü bilgisayar fiyatlarında da artışa yol açacak gibi duruyor.

Intel CPU Fiyatları Henüz Net Değil

Nikkei’den gelen raporlara göre, Intel’in yeni CPU fiyatlarıyla alakalı net bir karar yok. Ancak birtakım çiplerin fiyatlarının %20 artması ile alakalı düşünceler yer alıyor. Intel, 2022 yılının başlarında artan enflasyon, malzeme, nakliye ve işçilik maliyetleri sebebiyle birtakım çipler için fiyat artışları düşündüğünü belirtmişti.

Bir Intel sözcüsünün Nikkei Asia’ya izahat yapmış olduğu da aktarılıyor. Intel sözcüsü, Intel’in birinci çeyrek hasılat raporunda enflasyon baskıları sebebiyle birtakım ürünlerinin fiyatlandırmasını artıracağını belirttiğini iletiyor. Ayrıca firmanın bu değişimlerle alakalı müşterileri bilgilendirmeye başladığını da ekledi.

Bu fiyat artışlarının, bilgisayar sevkiyatları düşüş yaşarken gerçekleşeceği söyleniyor. Buna ayrıca Gartner tarafınca hazırlanan rapor dünya genelinde PC satışlarının %13 düşmüş olduğu belirtiliyor. Basın açıklamasına göre bilgisayar pazarı, tedarik zincirinin etkisiyle dokuz senenin en keskin düşüşünü yaşıyor.

Bilgisayar pazarındaki düşüş ve CPU fiyatlarındaki artışın yanı sıra GPU’da bu vaziyet daha değişik oluyor. Geçtiğimiz ay GPU’da yaşanmış olan sorun kripto borsasının düşüşünden sonrasında sona erdi. CPU fiyat artışı ve GPU fiyat düşüşü kararında değişik bir döneme giriyoruz demek de mümkün.

Önerilen Yazı;  Bilgisayarı Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır?

Intel dünya genelinde bilgisayar, gömülü sistem ve sunucular için CPU’ların çoğunu üretmektedir. Bunun yanısıra firma Wi-Fi, Ethernet ve daha çoğu çipin tedarikçisidir. Dolayısıyla Intel’in CPU’larına koyduğu bu fiyat artışı endüstriyi etkileyecek gibi duruyor.

AMD, Nvidia, Realtek gibi öteki firmalar de benzer pazar segmentlerine hizmet ediyor. Bu şirketlerin de Intel gibi benzer problemleri yaşamış olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle rakip şirketlerin fiyatlarını koruması ve daha çok ürün satması da beklentiler arasında yer alıyor.

Intel’in, 2022 yılının ikinci çeyrek neticelerini temmuz ayı içerisinde bildireceği söyleniyor. Bu nedenle Intel’in CPU fiyat artışı ile alakalı daha çok bilgiyi ilerleyen zaman duyurma ihtimali yüksek. Peki sizler Intel’in CPU fiyatlarını çoğaltması ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın