Intel ve MediaTek Stratejik Ortaklığa İmza Attı

resim44599083
resim44599083

Intel, MediaTek’in çiplerini üretmek için bir antak kalma yaptığını duyurdu! Intel ve MediaTek arasındaki anlaşma, Intel Foundry Services’ın (IFS) gelişmiş teknolojileri ile yonga setleri üretmek suretiyle olan stratejik ortaklığa dayanıyor. Aynı zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’da mühim kapasiteye haiz dökümhaneler vasıtası ile antak kalma MediaTek için mühim olacak.

Kaliforniya Santa Clara’da yapılan konsorsiyum dengeli ve esnek bir tedarik zinciri oluşmasına destek olmak için tasarlandı. Yarı iletken firması MediaTek, bir takım akıllı aygıt için birden oldukça yonga üretmek istiyor. Bu nedenle, Intel prosedür teknolojilerini kullanmayı planlıyor.

Bilindiği suretiyle Intel, MediaTek 5G veri kartı için çip üretiyordu. Şimdi ise Intel ve MediaTek içinde yeni bir antak kalma laf konusu. Bu antak kalma bir takım akıllı aygıt için üretimi gerçekleşecek çiplere dayanıyor. Öte taraftan anlaşmanın finansal detayı ve öteki bilgiler ile alakalı ise hemen hemen bir malumat yok.

Intel ve MediaTek Ortaklık Kuruyor

2021 senesinde Intel, yarı iletken üretimine yönelik artan talepten fayda sağlamak için IFS’i başlattı. Böylece yüksek performans, düşük güç ve her vakit aleni irtibat için geniş üretim platformu sağlıyor. Aynı zamanda Intel, Amerika ve Avrupa’da taahhüt edilenlerin yanısıra süreç ve paketleme teknolojisini de sunuyor. Bu nedenle dünyaca meşhur çip üreticisi MediaTek, Intel için mühim bir müşteri olacak gibi gözüküyor.

IFS Başkanı Randhir Thakur ise konsorsiyum ile alakalı açıklamalar yaptı. Thakur, “Dünyanın önde gelen çip tasarımcılarından biri olan MediaTek, IFS için müthiş bir ortak. Böylece Intel, büyümenin bir sonraki aşamasına ilerliyor. Anlaşma vasıtası ile MediaTek’in gelişmiş işleme teknolojisi ve coğrafi olarak sağladığımız kapasitenin doğru kombinasyonuna ulaşmasına destek olacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte taraftan MediaTek şirketinden NS Tsai ise şu açıklamaları ekledi: “MediaTek uzun süredir oldukça kaynaklı bir strateji benimsiyor. Intel ile mevcut ortaklığın yanı sıra Intel Foundry Services vasıtasıyla akıllı cihazları üretmeyi hedefliyoruz. Büyük kapasite artışlarına olan bağlılığı ile IFS, MediaTek’e kıymet sağlıyor. Dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerimizden olan isteği karşılamaya yönelik uzun vadeli bir konsorsiyum oluşturmayı dört gözle bekliyoruz.”

Ayrıca geçen sene Intel, dökümhane lansmanında Qualcomm için çip üretimine gerçekleştireceğini duyurmuştu. Hatta rakip firmalar ile savaşım içerisine giren Intel, “IDM 2.0” stratejisini de detaylandırmıştı. Bu kapsamda Arizona’da iki üretim tesisine 20 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı.