Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

resim78339077
resim78339077

Ekran kartı, bilgisayarların en mühim donanımlarının başlangıcında gelmektedir. Bu donanım, kullananların bilgisayar üstünden bir çok prosedürü gerçekleştirmelerine imkân sağlamaktadır. Bundan kaynaklı monitör kartının aktüel kalması olabildiğince önemlidir. Fakat monitör kartını iyi mi güncelleyeceğini bilmeyen bir çok bilgisayar kullanıcısı mevcut. Bundan kaynaklı bu kullanıcılar, monitör kartı iyi mi güncellenir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda monitör kartı iyi mi güncellenir, monitör kartını güncellemenin önemi nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Tabii ki bu mevzulara değinmeden ilkin monitör kartının ne olduğu ve ne işe yaradığı konusu ile ilgili bir bilgilendirme yapmak daha doğru olacaktır.

İçindekiler

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Görüntü kartı bir öbür adıyla monitör kartı, bilgisayarda meydana getirilen işlemlerin görüntülenmesini elde eden donanımdır. Ekran kartının, çok uzun soluklu bir zamanı geçmişi bulunmuyor. Buna karşın bu donanımlar, bilhassa son yıllarda üstün performanslar göstermeye başladılar.

Bu durumun en büyük nedeni doğal ki hızla gelişen teknoloji oldu diyebiliriz. İlk tasarlanan monitör kartları, tek renk seçeneğine sahipti. Daha sonra gelişen teknolojiyle beraber monitör kartları da değişik bir hâl aldılar. Gelişmiş özelliklere haiz monitör kartlarının geliştirilmesiyle beraber renkli görüntülü monitör kartları da kullanıcılarla buluşmaya başladı. Bu vaziyet bunun yanı sıra monitör kartının geliştirilme tabanını da değiştirdi.

Çünkü ilk monitör kartları, makale tabanlı olarak geliştirilmişti. Daha sonra günümüzde de hâlen kullanımda olan px tabanlı monitör kartları, kullanıcılarla buluştu. Ekran kartlarıyla ilgili maksimum dört gözle beklenen bir öbür mevzu da monitör kartı çeşitleri oluyor. Bilgisayar kullanıcıları, monitör kartı ile ilgili rastgele bir inceleme yaptıklarında paylaşımlı ve harici olmak suretiyle 2 temel monitör kartı seçeneğiyle karşılaşıyorlar.

İki monitör kartı arasındaki fark, çabalama stili ve donanım farklılığından kaynaklanıyor diyebiliriz. Paylaşımlı monitör kartı, çalışmak için bilgisayarda bulunan RAM gücünden faydalanıyor. Harici monitör kartlarında ise monitör kartlarına ait bir RAM mevcut. Kısacası paylaşımlı monitör kartları, bilgisayarın RAM enerjisini kullanırken harici monitör kartları kendi haiz oldukları RAM enerjisini kullanıyorlar.

Ekran Kartı Neden Güncellenir ve Güncellemeler Önemli midir?

Çoğu teknolojik cihazda olduğu gibi monitör kartları da birtakım durumlarda bakım ihtiyacı duyuyorlar. Bu bakım, donanımsal bir bakımdan çok tatbik tabanlı bir bakım oluyor. Çünkü monitör kartları, bilgisayarlarda muntazam bir performans gösterebilmek için bir monitör kartı yazılımına gereksinim duyuyorlar.

Ekran kartı için tasarlanan yazılımlar, monitör kartının performansının düşmemesi için muayyen aralıklarla güncelleniyor. Bundan kaynaklı monitör kartının yazılımının güncellenmesi, bilgisayar performansının düşmemesi için çok mühim diyebiliriz.

Zaten mevcut monitör kartı sürümünüzde bir hata var ise ya da versiyon çok eski kalmaya başladıysa bunu bilgisayarın performansından hissediyorsunuz. Çünkü hatalı yazılımlar, bilhassa oyuncular için baş belası olabiliyorlar. Oyunlarda donma, günlük kullanımda takılma/donma gibi problemler yaşıyorsanız aklınıza öncelikle monitör kartı yazılımı gelmeli. Belirttiğimiz gibi yazılımınızın eski ya da hatalı olması bilgisayar performansınızı mühim oranda etkiliyor.

Ekran kartı yazılımının aktüel olmasının, bilgisayar performansı için mühim olduğuna değindik. Fakat bir çok bilgisayar kullanıcısı, monitör kartı yazılımını iyi mi güncelleyeceğini bilmiyor. Bundan kaynaklı bir çok kişi, monitör kartı iyi mi güncellenir diye merak ediyor.

Bizler de yazımızın devamında monitör kartını iyi mi güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için muhtelif monitör kartı güncelleme şekillerinden bahsedeceğiz.

Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Ekran kartı yazılımını aktüel tutmanın öneminden bahsettik. Belirttiğimiz gibi bir çok bilgisayar kullanıcısı, monitör kartını iyi mi güncelleyeceğini bilmiyor. Kullanıcılar, monitör kartlarını programlı ve programsız olmak suretiyle iki şekilde güncelleyebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda iki tekniği de detaylarıyla açıklayacağız.

Programsız Güncelleme Yapma Yöntemleri

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, emniyet endişesinden kaynaklı rastgele bir güncelleme yaparken üçüncü parti bir tatbik kullanmak istemiyor. Kullanıcılar, monitör kartı yazılımı güncellemesi esnasında da aynı şekilde düşünüyorlar. Bundan kaynaklı birtakım kullanıcılar, güncelleme yaparken harici bir tatbik kullanmadan güncelleme yapabilecekleri şekilleri seçiyorlar.

Windows için Programsız Ekran Kartı Güncelleme Yöntemleri

Windows kullanıcıları, monitör kartlarını rastgele bir tatbik kullanmadan 2 yöntemle güncelleyebiliyorlar. İlk yöntem, cihaz yöneticisi üstünden güncellemek oluyor. Windows, kullanıcılarına cihaz yöneticisi üstünden otomatik tatbik güncelleme özelliği sunuyor. Kullanıcılar, aşağıdaki adımları izleyerek monitör kartı yazılımlarını güncelleyebiliyorlar.

  • İlk olarak Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazmanız gerekiyor.
  • Daha sonra çıkan sonuçlardan cihaz yöneticisine giriyoruz. Karşımıza bilgisayar donanımlarımızın listelendiği bir monitör çıkıyor.
  • Bu ekrandan “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğine geliyoruz.
  • Eğer paylaşımlı ve harici monitör kartlarına sahipseniz bu seçenekte 2 alt antet çıkacak. Bu başlıklar, monitör kartlarınızı gösteriyorlar. Eğer yalnızca paylaşımlı monitör kartınız mevcutsa bu bölümde tek seçenek çıkacaktır.
  • Güncellemek istediğiniz monitör kartına sağ tıklayarak “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Burada Windows, bize 2 adet şoför arama opsiyonu sunuyor. “Sürücüleri kendiliğinden ara” diyerek Windows’un kendiliğinden sürücüleri aramasını bekliyoruz.
  • Daha sonra Windows, monitör kartı güncellemelerini kendiliğinden aramaya başlıyor. Eğer monitör kartınız güncelleme aldıysa, güncelleme kendiliğinden indirilip kuruluyor.

Windows için programsız monitör kartı güncellemenin bir öbür yolu da manuel olarak monitör kartınızı güncellemek oluyor. Bunun için doğal ki öncelikle monitör kartınızın modelini tam anlamıyla bilmeniz gerekiyor. Sizler için hazırladığımız donanım iyi mi öğrenilir rehberimizde monitör kartı modelinizi tam anlamıyla iyi mi öğrenebileceğinizi anlatmıştık.

Ekran kartı modelinizi tam anlamıyla öğrendikten sonra monitör kartı üreticinizin sitesinden monitör kartınız için son olarak gösterilen yazılımı indirmeniz gerekiyor. Yazılımlar, genelde kurulum dosyası şeklinde iniyorlar. Bu yüzden indirdiğiniz tatbik üstünden kendiliğinden monitör kartınızı güncelleyebilirsiniz.

macOS için Programsız Ekran Kartı Güncelleme Yöntemi

Apple, güncelleme konusu ile ilgili Microsoft’a göre daha etkin diyebiliriz. Çünkü Apple tarafınca gösterilen sistem güncellemeleri, genelde donanım güncellemelerini de içeriyor.

Yani Mac kullanıcıları, sistem güncellemesi yaptıklarında aslında donanım sürücülerini de güncelliyorlar. Tabii ki donanımlar, sistem güncellemesi haricinde da güncelleme alabiliyorlar. Bu gibi durumlarda kullanıcılar, elle tatbik güncellemesi yapabiliyorlar.

Mac kullanıcıları da Windows kullanıcıları gibi haiz oldukları monitör kartı modelini aratarak aktüel yazılımlarını indirebiliyorlar. Bunun haricinde Apple kullanıcıları, Windows kullanıcıları gibi dahili bir tatbik arama özelliğine sahipler.

Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmeleri için öncelikle Güncellemeler sekmesine girmeleri gerekiyor. Daha sonra bu sayfada Yazılım Güncelleme bölümüne giriyoruz. Bu sayfada, yazılımları denetim edebiliyoruz. Yazılımları arattığınızda tatbik güncellemesi var ise sistem kendiliğinden indirip kuruluyor. Yazılımı indirip kurduktan sonra cihazınızı tekrar başlatarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Programlı Güncelleme Yapma Yöntemleri

Geliştiriciler, bilgisayar kullanıcılarına kolay tatbik güncellemesi şekilleri sunuyorlar. Bunların başlangıcında da doğal ki driver güncelleme uygulamaları geliyor. Driver güncelleme programı önerilerimizde driver güncelleme programlarından bahsetmiştik.

Bazı kullanıcılar, driver güncelleme uygulamaları üçüncü parti geliştiriciler tarafınca piyasaya sürüldüğü için bu uygulamaları pek kullanmak istemiyorlar. Bu programların güvenilirliği birazcık münakaşaya aleni olabilir. Fakat güvenilir geliştiriciler tarafınca piyasaya sürülen driver güncelleme programları, olabildiğince etkin işler çıkartıyorlar. Bundan kaynaklı monitör kartı güncelleme rehberimizde driver güncelleme programlarından bahsetmezsek olmazdı.

Driver Güncelleme Programları ile Ekran Kartınızı Güncelleyebilirsiniz

Bilgisayarlarda bir çok donanım ve tatbik mevcut. Kullanıcıların bu donanım ve yazılımları ayrı ayrı takip etmesi olabildiğince zor oluyor. Üçüncü parti geliştiriciler de kullananların takibini kolaylaştıran driver güncelleme uygulamaları geliştiriyorlar.

Bu programlar, bilgisayarda bulunan donanım ve yazılımların güncelliğini takip ediyorlar. Eğer donanımınız ya da kullandığınız tanınmış programlar güncelleme alırsa, bu programlar üstünden kolayca güncelleme yapabiliyorsunuz.

Tabii ki bu güncellemelerin başlangıcında da monitör kartı güncellemeleri geliyor. Birçok kullanıcı, temelde bu uygulamaları monitör kartı güncellemelerini takip edebilmek amacıyla kullanıyor. Eğer siz de manuel yöntemlerle monitör kartınızı güncellemekle uğraşmak istemiyorsanız driver güncelleme programlarından birisini kullanabilirsiniz.

Piyasada bir çok ücretli ve bedava driver güncelleme programı mevcut. Sizler de driver güncelleme programı önerilerimize göz atarak size makul driver güncelleme uygulamasını seçebilirsiniz.

Üreticiler Tarafından Geliştirilen Uygulamalar Üzerinden Güncelleme Yapabilirsiniz

Bazı bilgisayar ve monitör kartı üreticileri, kullanıcılarının tecrübe seviyesini çoğaltmak için bunun yanı sıra tatbik da geliştiriyorlar. Bu yazılımlar, sıklıkla kullanıcılarına monitör kartı güncellemesi yapma imkânı sunuyor.

NVIDIA, bu geliştiricilerin başlangıcında geliyor diyebiliriz. Örneğin NVIDIA, kullanıcıları için GeForce Experience isminde bir tatbik geliştirdi. NVIDIA monitör kartına haiz kişiler, bu tatbik üstünden monitör kartlarını güncelleyebiliyorlar.

Bunun haricinde GeForce Experience, kullanıcılarına oyun optimizasyonu başta olmak suretiyle öbür özellikler de sunuyor. Sizler de kullandığınız bilgisayar ya da monitör kartı üreticisi tarafınca tasarlanan bu biçim programlar vasıtası ile monitör kartınızı aktüel tutabilirsiniz.

Ekran Kartı Yazılımı Ne Sıklıkla Güncellenmeli?

Ekran kartını aktüel tutmanın öneminden bahsettik. Bunun haricinde monitör kartını iyi mi güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için monitör kartı güncelleme yöntemlerini de kolaylıkla açıkladık.

Bunun üstüne bilgisayar kullanıcıları, monitör kartımı ne sık sık güncellemeliyim diye merak ediyorlar. Ekran kartının aktüel olmamasının birtakım sorunlara neden bulunduğunu belirtmiştik. Bundan kaynaklı birtakım kullanıcılar, karşılaştıkları en küçük hatada bile monitör kartımdan mı kaynaklanıyor diye merak ediyorlar.

NVIDIA GeForce RTX 3090

Rehberimizde belirttiğimiz gibi monitör kartı yazılımınız çok eski bir sürümde kaldıysa ya da hatalı bir versiyonu kullanıyorsanız bunu bilgisayar performansınızdan anlayabilirsiniz. Bunun haricinde monitör kartı geliştiricileri, genelde çok sık monitör kartı güncellemesi yayınlamıyorlar.

Bundan kaynaklı üç ayda bir monitör kartı güncellemelerini denetim etmeniz kafi olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi birtakım durumlarda hatalı yazılımlar yayınlanabiliyor. Bu gibi durumlarda monitör kartı geliştiricileri, hatalı tatbik üstüne bir çok revizyon güncellemesi yayınlıyorlar.

Eğer yapmış olduğunuz monitör kartı güncellemesinden sonra bilgisayar performansınızda ciddi bir düşüş bulunduğunu gözlemliyorsanız, monitör kartı güncellemelerini birazcık daha sık denetim etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi şayet geliştiriciler hatalı bir güncelleme yayınladılarsa hızlıca bunu düzeltmek amaçlı yeni güncellemeler yayınlıyorlar.

Ekran Kartı Güncellenmezse Ne Olur?

Ekran kartları, muayyen aralıklarla güncelleme almaktadırlar. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, birtakım durumlarda monitör kartınız için güncelleme mevcut uyarısıyla yüz yüze kalabiliyorlar. Bu durumda güncellemeleri önemsemeyen kullanıcılar, monitör kartlarını güncelleme konusu ile ilgili telaşlı davranmayabiliyorlar. Ekran kartını güncellemeyi düşünmeyen kişiler, bu güncellemeleri yapmazsam ne olur diye merak etmektedirler.

Ekran kartı üreticileri, ürettikleri monitör kartlarının performansını koruyabilmek ve geliştirebilmek için monitör kartı yazılımlarını muayyen aralıklarla güncellemeyi tercih ediyorlar. Yani monitör kartları için gösterilen güncellemeler, monitör kartlarının performanslarında genelde mühim artışlar sağlarlar. Bunun yanı sıra monitör kartı güncellemeleri, performans artışı sağladıkları gibi düzeltmeler de içerebilirler.

Ekran kartı tatbik güncellemeleri, bilgisayarların performansı için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü günümüzde bir çok tatbik ve oyun, monitör kartı yazılımı ile ahenkli çalışmaktadır. Yani programlar ve oyunlar, monitör kartının versiyonunu denetim edebiliyorlar. Ekran kartı yazılımının aktüel olmadığını ayrım eden tatbik ve oyunlar, kullanıcılara güncelleme yapmaları gerektiği aksi takdirde performans kaybı yaşayabilecekleri konusu ile ilgili ikazlar verebiliyorlar.

Eğer sizler de kullanmış olduğunuz sisteminizde monitör kartından kaynaklı performans kaybı yaşamak istemiyorsanız monitör kartınızın yazılımını muayyen aralıklarla güncellemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde monitör kartınızın aktüel olmayan yazılımı, başta oyunlar olmak suretiyle muhtelif programlar ve işlemlerde performans kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

Ekran kartı iyi mi güncellenir diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız rehberimizde lüzumlu adımları uygulayarak monitör kartınızın yazılımını rahatlıkla güncelleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için monitör kartınızı iyi mi aktüel tutabileceğinizden bahsettik. Bunun haricinde rehberimizde monitör kartı nedir, ne işe fayda gibi temel mevzulara da değindik. Ekran kartları, temelde kullananların bilgisayarda yaptıkları işlemleri ekranda görmelerini sağlıyorlar. Bundan kaynaklı monitör kartı, bir bilgisayarın asli donanımlarının başlangıcında geliyor diyebiliriz.

Çoğu bilgisayar donanımı gibi monitör kartları da bir yazılıma sahipler. Rehberimizde de bahsetmiş olduğumuz gibi monitör kartı yazılımları, bilgisayar performansını ciddi seviyede etkilemektedirler. Bu yüzden monitör kartınızı aktüel tutmanız, bilgisayar performansınız için olabildiğince önemlidir. Eğer çok eski ya da hatalı bir monitör kartı sürücüsü kullanıyorsanız donma başta olmak suretiyle bir çok problemle karşılaşmanız olabildiğince muhtemel.

Ekran kartını iyi mi güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için programlı ve programsız olarak monitör kartını güncelleme şekillerinden bahsettik. Bu noktada sizler için hazırladığımız monitör kartı güncelleme rehberimiz sona eriyor.

Ekran kartı güncelleme prosedürü hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.