Meta Müzik Gelirlerini İçerik Üreticileri ile Paylaşacak

resim90681384
resim90681384

Meta, Facebook’a içerik üreticiler için yeni güncellemeler eklemeye devam ediyor! Resmi duyurusu gerçekleşen hususiyet ile beraber artık içerik oluşturucular lisanslı müzik kullanımında Facebook videoları vasıtasıyla gelir kazanabilecek. Meta “Müzik Geliri Paylaşımı” olarak adlandırılan özellik, video yaratıcılarının içeriklerine lisanslı müzik eklemelerine imkân sağlıyor. Böylece üreticiler gösterim içi reklam gelirlerinden de hisse kazanma şansına haiz oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook, yeni güncellemelerini ve testlerini duyurmuştu. Bunlar içinde Facebook için NFT sergileme ve çoklu profil özellikleri dikkat çekti. Şimdi ise hem içerik oluşturucular hem de müzik hakları sahiplerinin para kazanmaları için yeni bir yol ortaya çıktı. Bu yol ise Facebook videolarında 60 saniye ya da daha uzun lisanslı müzik kullanmayı gerektiriyor.

İçerik oluşturucular, İçerik Stüdyosu’ndaki Lisanslı Müzik Kitaplığı’na erişerek Müzik Geliri Paylaşımı için onaylanan makul şarkıları bulabiliyor. Öte taraftan duyurusu gerçekleşen Meta Müzik Geliri Paylaşımı özelliğiyle alakalı bütün teferruat şimdilik mevcut değil. Ancak içerik üreticilerin hak sahiplerine ve Meta’ya ayrı bir hisse ayrılarak makul videolardan %20 gelir oranı elde edeceği anlatım ediliyor.

Meta Müzik Geliri Paylaşımı Aracılığıyla İçerik Üreticileri Gelir Elde Edecek

Meta Müzik Geliri Paylaşımı özelliği için muayyen koşullar laf konusu. Bunlardan ilki içeriklerin gösterim içi reklamlara makul olması. Aynı zamanda üreticinin Facebook’un para kazanma uygunluk standartlarını karşılaması gerekmekte. Dahası topluluk standartları ve müzik yönergelerine de makul olması gerekiyor. Ayrıca videoda kullanılan en önemli şarkının Lisanslı Müzik Kitaplığı’nın bir parçası olması şartı da mevcut.

Lisanslı Müzik Kitaplığı, Müzik Geliri Paylaşımı için makul bütün şarkıları içeriyor. Müzik Kitaplığı’nda ise makul şarkılar içinde “Post Malone, Tove Lo, Grupo La Cumbia gibi sanatçıların tanınmış şarkıları yer alıyor. Son olarak ise Meta, videoda birkaç resim bileşenin ve klibin de olması gerektiğine işaret ediyor.

Ek olarak videoyu Facebook sayfasına yüklediğinizde İçerik Stüdyosu’nda ve Destek Gelen Kutusu’nda şarkının Müzik Geliri Paylaşımı için makul olup olmadığını yayınlayan bildirim yer alıyor. Ayrıca video yayınlandıktan sonra gelir elde ettiğini onaylayan bildirim geliyor. Böylece içerik oluşturucular, gösterim içi reklamlardan hasılatlar hakkında ilerleme kaydediyor.

Meta Müzik Geliri Paylaşımı hususi durumunun bugün dünya çapındaki içerik oluşturuculara sunulmaya başlayacak. Ayrıca Meta, Lisanslı Müzik Kitaplığı’nı daha çok lisanslı şarkı üstüne genişletmeyi planlıyor. Başlangıç olarak ise makul videolar ABD’de gösterim içi reklamlardan gelir sağlayacak.

Ardından önümüzdeki süreçlerde özelliğin dünyanın geri kalanına yayılması laf konusu. Öte taraftan Meta şu anda Facebook Reels’in Müzik Geliri Paylaşımı için makul olmadığını anlatım etti. Ancak firmanın gelecekte Müzik Geliri Paylaşımı hususi durumunu Reels’e genişlemesi mevzubahis olabilir.