Laptop WiFi Görmüyor Hatası Çözümü [Windows 7, 8, 10] Asus

Laptop wifi görmüyor yanlışı veya laptop wifi bağlanmıyorsa klavye tuşlarında bulunan ”FN” ve ”F” tuşlarına basarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

”FN” tuşuna matbu tutup sonrasında ”F” basarak problemi çözebilirsiniz.

Laptop WiFi Görmüyor Hatası Çözümü

Önemli Not: Laptop ile modem içinde oluşan irtibat sorunları bazı zamanlar modemden de kaynaklanabilir. Özellikle eski modemlerde Wifi irtibat sorunları daha yaygın görülür.

Bu nedenle hatanın çözümü öncesinde haiz olduğunuz modeme bir cep telefonu ya da bilgisayar ile irtibat kurarak modemin sıhhatli çalışıp çalışmadığını test edin. Modeminizde ve internet bağlantınızda rastgele bir problem yoksa yazımızda belirtilen işlemleri yapabilirsiniz.

1- Driver’ları Kontrol Edin

Laptop wifi görmüyor hatasında her laptopta bir Wifi irtibat kartı yer alır. Bu kartın doğru çalışabilmesi için makul driver’ın yüklenmiş olması gerekir. Bazı durumlarda ise driver yüklü olsa dahi irtibat sorunları oluşabilir.

Bu nedenle hata çözümünün ilk aşaması, makul wifi driverının yüklenmesi ya da yüklü olan driver’ın güncellenmesidir. İşlemi şöyle yapabilirsiniz.

Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine tıklayın ve oluşturulan pencereden “Aygıt Yöneticisi” opsiyonu seçeneğini seçin.

Resimde görüldüğü gibi “Ağ Bağdaştırıcıları” seçeneğini genişletin. Burada bulunan donanımlar içinde Wifi etiketli bir alan bulunuyorsa makul driver yüklü demektir.

Wifi etiketli donanıma sağ tıklayarak “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.

Driver’ın güncellenmesini bekleyin. (Referans olarak alınan cihazda Intel marka wifi kartı bulunuyor. Bu kart sizin sisteminizde Realtek ya da Atheros olabilir.)

Ağ bağdaştırıcıları opsiyonu altında başlangıcında ünlem işaretli Bilinmeyen Aygıt opsiyonu görünüyorsa wifi adaptörü yüklü değil demektir. Bu durumda sürücünün yüklenmesi gerekir.

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız güncelleştirmeleri denetleyerek en aktüel Wifi driverını yükleyebilirsiniz.

Windows 7 kullanıyorsanız bilgisayarınızın üreticisinin internet sitesinden seri numaranızı girerek alakalı driverı indirebilirsiniz.

Not: Wifi driverlarını yüklemenin en basit yolu driver yükleme programlarını kullanmaktır. En iyi driver yükleme programlarına Driver Güncelleme Programları isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2- Wifi Özelliğinin Aktif Olduğundan Emin Olun

Bazen klavye üstünde bulunan wifi tuşları sebebiyle ağ kartı dönem dışı kalabilir. Bu durumda da laptop wifi görmüyor problemi ortaya çıkar. Bu nedenle wifi hususi durumunun etken olup olmadığını denetim etmeniz gerekir. Şu işlemleri yapın;

Win + S tuşuna basarak arama ekranını açın, arama bölümüne Wifi yazarak “Wifi Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin sol tarafında bulunan “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” alanına tıklayın.

Bu ekranda bilgisayarınızdaki bütün ağ kartlarının listesini göreceksiniz. Wi-Fi etiketli kart üstünde dönem dışı yazıyorsa sağ tıklayarak “Etkinleştir” seçeneğini seçin.

3- Uçak Modunu Kapatın

Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemleri ile beraber gelen Uçak Modu, Wifi de dahil olmak suretiyle bilgisayarın bütün kablosuz irtibat özelliklerinin kapatılmasını sağlıyor.

Uçak modu aleni olduğu vakit laptop wifi görmüyor hatası ile karşılaşırsınız. Uçak modunu kapamak için;

Sağ altta bulunan kare simgeye tıklayın ve oluşturulan ekranda tayyare modu simgesine tıklayarak özelliğin kapatılmasını sağlayın.

Bu yazımızda bilgisayar üstünden Wifi ağına bağlanmakta problem yaşayan kullanıcılar için çözüm önerileri sunduk. Bu işlemlere karşın sorununuz devam ederse, aşağıda bulunan yorum sekmesini kullanarak bizden yardım talebinde bulunabilirsin.

İLGİLİ HABER

Telefonum Wifi’ye Bağlanmıyor (Samsung) Çözüldü | 2023