TikTok Hesap Silme – 2022

resim23824216
resim23824216

TikTok hesap silme prosedürü iyi mi yapılır? Günümüzün en tanınmış toplumsal medya mecralarından birisi olan TikTok, çoğu kullanıcı tarafınca etken olarak kullanılmakta. Ancak kimi kullanıcılar bu toplumsal medya programını kullanmaktan vazgeçebiliyor. Böyle bir durumda TikTok hesaplarını kalıcı olarak kapamak isteyen kişiler TikTok hesap silme prosedürü iyi mi yapılır sorusunu soruyor.

Biz de bu nedenden dolayı TikTok hesap silme prosedürü ile alakalı bütün bilgilerin bulunmuş olduğu bir içerik kurmak istedik. Bu içeriğimizde TikTok hesap silme linki, hesap kapatma adımları ve değişik şekilleri ile sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı tamamiyle silmeden ilkin bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenlere de değindik.

Kısa ya da uzun dikey videolardan oluşan TikTok, milyonlarca şahıs tarafınca kullanılmakta. Bu yönüyle günümüzün maksimum kullanılan toplumsal medya mecralarının üst sıralarında yer aldığını belirtmekte yarar var. Son aşama etken bir topluluğa haiz olan TikTok, uzun bir müddet daha listenin zirvelerinde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Hal bu şekilde olunca yeni kullanıcılar da TikTok hesabı oluşturup bu topluluğa dahil olmak isteyebiliyor. Ancak beklediğini alamayan kişiler ve uygulamadan sıkılanlar TikTok hesabını kapamak istiyor. Şimdi sözü uzatmadan TikTok hesabı iyi mi silinir sorusunun yanıtına bakalım.

İçindekiler

TikTok Hesap Silme – 2022

Bir TikTok hesabı kapamak için iki değişik teknik kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki mobil tatbik vasıtasıyla TikTok hesabını silmektir. Fakat Instagram ya da Twitter’da olduğu gibi bir url vasıtasıyla bu prosedürü tamamlayamayacağınızı belirtmekte yarar var. Başka bir deyişle TikTok hesap silme linki diye bir irtibat olmadığını belirtelim.

TikTok hesap silme prosedürünü tatbik üzerinden silmek için yapmanız lüzumlu olanlar olabildiğince basit. Sıraladığımız şu adımları izleyerek TikTok hesabınızı rahatlıkla silebilirsiniz:

 • Öncelikle TikTok programını açın.
 • Daha sonra Profil sembolüne dokunun. Bu sembolü uygulamanın sağ alt bölümünde görebilirsiniz.
 • Hemen sonra sayfanın en üzerindeki üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Ayarlar ile devam edin.
 • Gizlilik bölümüne dokunarak prosedürü sürdürün.
 • Peşinden Hesabını yönet opsiyonu ile devam edin.
 • Hemen sonra ise Hesabı sil seçeneğine dokunun. Ardından hesabı silmek için uygulamanın size sunmuş olduğu talimatları yerine getirin. İşlemler tamamlandığınızda hesap silme prosedürü başarıyla gerçekleşecektir.

Görüldüğü suretiyle mobil tatbik ile TikTok hesap silme prosedürü bu kadar basit. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek prosedür tatbik üzerinden ayarlar menüsüne ulaşmak ve hesabı kapamak için lüzumlu talimatları yerine getirmek. Ancak TikTok hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan öğeleri dikkatle okumanızda yarar var.

İçeriğimizin ilerleyen bölümünde bu nedenlere ayrıntılı bir halde değineceğiz. Kaldı ki TikTok da hesabı silme prosedürünü onaylamadan ilkin sizin bu maddeleri okuduğunuzdan emin olmak istiyor. Ancak öncesinde tarayıcı ve bilgisayar üzerinden TikTok hesabı iyi mi kapatılır sorusunun yanıtına göz atalım.

tiktok-kalici-hesap-kapatma

Tarayıcı ile TikTok Kalıcı Hesap Silme

TikTok hesabınızı tarayıcı ya da bilgisayar üzerinden kapamak birtakım kullanıcılara mobilden çok daha basit gelecektir. Herhangi bir halde bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan bu prosedürü tamamlayabilirsiniz. Fakat daha ilkin de belirttiğimiz gibi sizi bu sayfaya doğrudan olarak yönlendirebileceğimiz bir irtibat maalesef mevcut değil. Bunun için yapmanız lüzumlu olanlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle TikTok web sitesine (tiktok.com) ulaşın. Silmek istediğiniz hesaba giriş yaptığınıza emin olun.
 • Daha sonra sayfanın sağ üst bölümünde yer edinen profil resminize tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Ayarlar seçeneği ile devam edin.
 • Hesabı yönet bölümünde Hesap Kontrolü başlığının altında yer edinen Hesabı Sil seçeneğini bulun. Ardından bu sekmede bulunan kırmızı renkli Sil düğmesine tıklayın.
 • Peşinden TikTok’un hesabınızı silmeden ilkin size yapmış olduğu ikazları dikkatlice okuyun. Eğer şartları kabul ediyorsanız işleme devam edin ve hesabınızı kapatın.

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle TikTok’un sunmuş olduğu kapatma şartlarını dikkatli bir halde okumanız olabildiğince önemli. Aksi takdirde hesabınızı tekrar geri alamayabilirsiniz. Ayrıca yüklediğiniz videolar ve hikayeler de sonsuza kadar ortadan kaybolur. Bu nedenle TikTok hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz gerekenlere bir bakalım.

TikTok Kalıcı Hesap Kapatma Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bir TikTok hesabı silmeden ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan çok mühim bilgiler bulunmaktadır. Çünkü bu detayları tam anlamıyla anlamadan hesabınızı silerseniz istenemedik neticelerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle TikTok’un hesap silme öncesinde sizi uyardığı başlıklara göz atmakta yarar var.

Öncelikle TikTok hesabı silme prosedürünü tamamladıktan sonra kullanıcıya 30 günlük bir süre tanımakta. Bu süre süresince hesabı kalıcı olarak kapatma yerine dönem dışı bıraktıklarını anlatım ediyorlar. Eğer kullanıcı bu süre zarfında hesaba asla giriş yapmazsa belirlenen sürenin sonunda hesap kalıcı olarak silinmektedir.

Eğer bu süre bitirildiğinde hesaba asla giriş yapmamış olursanız kullanıcı adınızla tekrar giriş yapamazsınız. Bir diğer deyişle TikTok programını kullanmak için yeni bir hesap açmak zorunda kalırsınız. Aynı zamanda TikTok ile ilişkili asla bir servise de bu kullanıcı adıyla giriş yapamayacağınızı belirtelim.

Buna ayrıca hesabınızda yer edinen bütün videolara erişiminizi kaybedeceğinizi unutmayın. Aynı zamanda taslaklarınızın da ortadan kaldırıldığını belirtelim. Kısaca bütün verilerinize erişiminizi yitirirsiniz. Ancak doğrudan mesajlarınız, iletileri gönderdiğiniz kişilerde kalacaktır.

Tüm bunların dışında satın aldığınız nedenlere da erişim sağlayamaz ve geri ödeme alamazsınız. Örneğin TikTok’ta kullanmak için satın aldığınız jetonlar tamamiyle kullanılamaz hale gelecektir. Peki bunların önüne geçmek için neler yapılabilir? Önemli detayların üzerinden geçmekte yarar var.

tiktok-hesap-silme-tarayici

Kalıcı Silme ile Devre Dışı Bırakma Arasındaki Fark

İlk olarak bir hesabı kalıcı olarak silme ile dönem dışı bırakma arasındaki farka bakalım. TikTok platformunda hesap dondurma yani dönem dışı bırakma ayrı bir seçenek olarak bulunmamaktadır. Yani hesabınızı dondurmanın tek tekniği kalıcı olarak silme adımlarını gerçekleştirmektir.

Çünkü daha ilkin de belirttiğimiz gibi TikTok hesabınızı silme adımlarını gerçekleştirdiğinizde platform sizlere 30 günlük bir müddet tanımaktadır. Bu aşağı yukarı bir aylık süre aslında hesabı dondurma ile aynı fonksiyonu görmektedir. Kalıcı olarak silmekle arasındaki en mühim ayrım hesaba tekrar erişim olası kılabilecek olmanızdır.

30 günlük süre süresince hesabınıza bir kere giriş yapmış olursanız hesabınız tekrar kullanıma açılacaktır. Ancak süre dolduktan sonra giriş hazırlamaya çalışırsanız hesabınıza tekrar erişim sağlayamazsınız. Tüm verileriniz ve kullanıcı bilgileriniz tamamiyle silinmiştir. Devre dışı bırakma esnasında ise bu şekilde bir durumdan anlatmak olası değildir.

Veri Yedeklemesi

Eğer TikTok hesabınızı kapamak istediğinizden eminseniz ilk ilkin verilerinizi yedeklemenizi öneri ediyoruz. Bunu yapmanın tekniği ise olabildiğince basit. Ancak veriler arasında maalesef videolarınız yer almamaktadır. Eğer videolarınızı da yedeklemek istiyorsanız teker teker profilinizde yer edinen videoları indirebilirsiniz. Ancak ilk ilkin veri yedeklemesi adımlarına göz atalım:

 • Tiktok.com adresine ulaşın.
 • Ardından sağ üst kısımda yer edinen profil fotoğrafınıza tıklayın ve Ayarlar menüsünü açın.
 • Sonrasında Verilerinizi indirin opsiyonu ile devam edin.
 • Bu veriler arasında profil bilgileriniz, video, yorum ve söyleşi geçmişiniz ve tatbik ayarlarınız bulunmaktadır. Dilerseniz TXT isterseniz de JSON formatında indirebilirsiniz.
 • Verileri istek ettikten birkaç gün sonra indirme prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz. Dört gün içerisinde indirmezseniz dosyanın silindiğini belirtelim.

Videolarınızı indirmek için ise profilinize ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra dilediğiniz videoya dokunun. Ardından paylaş düğmesine tıklayın ve Videoyu Kaydet opsiyonu ile prosedürü tamamlayın. Dilerseniz filigranlı ya da filigran olmadan videonuzu indirebilirsiniz.

Hesabı Kurtarmak

Son olarak TikTok hesabınızı kurtarmak için yapabileceklerinize bir göz atalım. Eğer hesabınızı sildiyseniz fakat süreç içerisinde bu karardan vazgeçtiyseniz yapabileceğiniz birkaç fiil mevcuttur. Öncelikle hesabı silme prosedürünü gerçekleştirdikten sonraki ilk 30 gün içerisinde hesaba giriş yapmanız kurtarmak için yeterlidir. Devre dışı bırakma prosedürünü engelleyerek hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Ancak bu süre tamamlandıysa ve hesabınızı kurtarmak istiyorsanız şansınızın epey düşük bulunduğunu belirtelim. Yine de ne kadar süratli davranırsanız netice alma ihtimalinizin o denli yüksek bulunduğunu unutmayın. Çok düşük bir olasılık olsa dahi TikTok ile iletişime geçmek hesabınızı kurtarmak için kafi olma ihtimali taşır. Bunun için TikTok’a bir rapor gönderebilirsiniz.

tiktok-logo

TikTok Kalıcı Hesap Silme: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin bu bölümünde TikTok hesap silme prosedürü ile alakalı sıkça sorulan sorulara göz attık. Eğer aklınıza takılan soru bu sorular arasında yer almıyorsa aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

TikTok hesabı kalıcı olarak iyi mi silinir?

TikTok hesabınızı kalıcı olarak silmek için iki değişik teknik izleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden TikTok hesabı silmek için uygulamadan Profil ve sonra Ayarlar kısmına ulaşın. Daha sonra Gizlilik opsiyonu ile devam edin. Hesabı yönet -> Hesabı sil adımlarını takip edin ve talimatları yerine getirerek hesabınızı silin. Tarayıcı üzerinden hesabınızı silmek için ise tiktok.com adresine ulaşın. Sonrasında Ayarlar -> Hesabı yönet -> Hesabı Sil -> Sil adımlarını takip edin. Daha sonra talimatları yerine getirerek prosedürü tamamlayın.

TikTok hesabı derhal silinir mi?

Eğer TikTok hesap silme işlemlerini başarıyla gerçekleştirdiyseniz belli bir müddet süresince hesabınız tamamiyle silinmeyecektir. TikTok, 30 gün süresince hesabın dönem dışı kaldığını belirtmektedir. Bu sürenin sonunda ise hesap ve bütün verilerin kalıcı olarak silmiş olduğu anlatım edilmektedir.

TikTok hesabımı silemiyorum, ne yapmalıyım?

Eğer TikTok hesabınızı silemiyorsanız mevzuyla alakalı TikTok yetkilileri ile konuşmanızı öneri ediyoruz. Bunun için monitör görüntüsü ile TikTok’a bir rapor gönderebilirsiniz.

TikTok silinirse hesap silinir mi?

Hayır, telefonunuzdaki TikTok programını silmeniz TikTok hesabınızı silmek için kafi değildir. TikTok hesabınızı silmek için alakalı adımları gerçekleştirerek hesap silme talebinizi iletmeniz gereklidir. Sadece uygulamayı silmek bu prosedürü gerçekleştirmez.

TikTok hesabı kaç günde silinir?

Eğer lüzumlu adımları gerçekleştirirseniz TikTok hesabı 30 gün sonunda tamamiyle silinmektedir. Ancak TikTok’u etken olarak kullanmayı bırakırsanız hesabınızın durumu eylemsiz statüsüne geçebilir. Böyle bir durumda kullanıcı adınız değiştirilebilir. 180 gün boyunda TikTok hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız eylemsiz hale gelebilir.

tiktok-hesap-dondurma

TikTok Hesap Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için TikTok hesap silme prosedürünü olası olduğunca ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık. Hem tarayıcı hem de mobil tatbik vasıtasıyla TikTok hesap kapatma işleminin iyi mi yapıldığı sizler için detaylıca ele aldık. Buna ayrıca TikTok hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz gerekenleri de bir araya getirdik.

Kısaca özetlemek gerek görülürse TikTok hesabını silme prosedürü son aşama basittir. Ancak hesap silme talebinin sonra 30 gün süresince hesaba erişim sağlamayı sürdürebilirsiniz. Eğer bu süre süresince hesaba asla dokunmazsanız hesap kalıcı olarak kapanacaktır. Bu durumda hesaba tekrar erişim sağlayamazsınız.

Buna ayrıca 180 gün süresince TikTok’a erişim sağlamazsanız hesabınız eylemsiz hale gelir. Kullanıcı adınız herhangi bir isim alır ve TikTok sizi eylemsiz olarak algılar. Bu nedenle hesabınızı güvenliğini sağlamak için derli toplu aralıklarla giriş öneriyoruz. İçeriğimiz hakkındaki görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!