TikTok Yaş Sınırlaması için Yeni Bir Özellik Geliştirdi!

resim48605778
resim48605778

Son zamanların en tanınmış toplumsal medya platformlarından olan TikTok, yeni özellikler üstünde çalışmaya devam ediyor. Şirket, bir süredir platformu genç kullanıcılar için daha güvenilir hale getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda TikTok, yaptığı yeni bir açıklamayla yaş sınırlaması için yeni bir hususiyet geliştirdiğini duyurdu.

TikTok tarafınca tasarlanan yeni özellik, genç kullananların yetişkinler için üretilen içeriklere erişimlerini engelleyecek. Platform yetkilileri, bu hususiyet vasıtası ile TikTok’un daha güvenilir bir toplumsal medya platformu haline geleceğine inanıyorlar. Bu kapsamda yeni yaş sınırlaması özelliği, kısa sürede bütün kullanıcılar için etken hale gelecek.

TikTok Yeni Yaş Sınırlaması Özelliği ile Güvenliği Artırmayı Hedefliyor!

TikTok, dünya çapında gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Neredeyse her yaş grubu tarafınca kullanılan toplumsal medya platformu, bazen genç kullanıcıları için tehlikeli olabiliyor. Durumun bilincinde olan TikTok yetkilileri, bir süredir platformu daha güvenilir hale getirebilmek için muhtelif yaş sınırlamaları özellikleri üstünde çalışıyorlar.

Bu doğrultuda TikTok, yaptığı yeni bir açıklamayla yaş sınırlaması için olabildiğince etkili olabilecek bir hususiyet üstünde çalıştıklarını açıkladı. Şirket, artık 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılarının +18 videolara erişimlerini tamamiyle engelleyecek. Bunun için TikTok, kullanıcılarının yüklediği videolara muhtelif denetimler uygulayacak. Denetimler kararında videolar, genç kullanıcılar için zararlı nedenler içeriyorlarsa erişkin içerik olarak işaretlenecekler.

13-17 yaş aralığındaki TikTok kullanıcıları, yetişkinlere yönelik içerikleri seyretmek istediklerinde yaş kısıtlaması bildirimiyle karşılaşacaklar. Böylece TikTok, genç kullanıcılarının zararlı içeriklere erişimlerini tamamiyle kısıtlamayı planlıyor.

TikTok, yaptığı açıklamada videoların değerlendirilme sürecinde iyi mi bir yol izleneceğini paylaşmadı. Bundan kaynaklı hangi videoların erişkin içerik olarak belirleneceği hemen hemen net olarak bilinmiyor. Ayrıca TikTok, bu özelliğin şimdilik kontrol sürecinde bulunduğunu belirtti. Bu kapsamda TikTok, gelecek günlerde özelliğin daha da geliştirilerek kullanıma sunulacağını açıkladı.

TikTok geliştiricileri, platformun gizlilik ve güvenliğini artırabilmek için yeni özellikler üstünde çalışmaya devam ediyorlar. Yaş sınırlamasıyla beraber tasarlanan bir öteki hususiyet “Sizin için” filtreleme sistemi oldu. Bu filtreleme sistemi, kullananların görmek istemedikleri videoları filtrelemelerini sağlayacak.

Yani TikTok kullanıcıları, bu filtre aracı üstünden muhtelif kelimeleri ya da hastagleri filtreleyebilecekler. TikTok, yaş sınırlaması özelliği gibi bu özelliğin de şimdilik kontrol sürecinde bulunduğunu belirtti. Bunun yanı sıra platform yetkilileri, “Sizin için” filtreleme sisteminin de kısa sürede dünya çapında kullanıma sunulacağını açıkladılar.

Sizler de TikTok tarafınca tasarlanan emniyet ve gizlilik özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.