YouTube Beklenen Özelliği iOS Kullanıcılarına Sundu

resim33932999
resim33932999

Kullanıcılar tarafınca merakla beklenen hususiyet iOS için YouTube uygulamasına sunuldu. Picture-in-Picture yani Resim İçinde Resim adlı hususiyet vasıtası ile YouTube uygulamasında oluşturulan bir videoyu oynatırken öteki programları kullanmak da mümkün.

Google, YouTube için Resim İçinde Resim hususi durumunu Android kullanıcılarına uzun bir vakit ilkin sunmuştu. 2021 yılının haziran ayında ise özelliğin iPhone ve iPad cihazlarına da geleceği ile alakalı bir izahat yapmıştı. Aradan geçen bir senenin sonra YouTube için beklenen hususiyet ortaya çıktı.

Resim İçinde Resim özelliğiyle kullanıcılar videoları artık ancak YouTube uygulamasından seyretmek zorunda kalmıyor. Özellik etken hale geldiği vakit video küçülüyor ve telefondaki öteki programları kullanabilmek olası hale geliyor. Bu sırada cihaz, videoyu da ekranın bir köşesinde oynatmaya devam ediyor.

Benzer bir hususiyet WhatsApp üstünden meydana getirilen YouTube paylaşımlarında da bulunuyor. Kullanıcılar YouTube’a gitmeden WhatsApp uygulamasında videoyu seyredebiliyor. Şimdi ise bu hususiyet bütün iOS sisteminde etken hale geliyor.

YouTube Resim İçinde Resim Özelliğinin Dağıtımına Başlıyor

Platform tarafınca paylaşılan mevzuyla alakalı blog yazısında özelliğin dağıtımı ile alakalı detaylar da yer alıyor. Belirtilene göre YouTube, özelliği Premium aboneler için küresel olarak dağıtacak. Ayrıca ancak Premium üyeler değil Premium aboneliği olmayan üyeler de özelliğe haiz olacak. Fakat Premium olmayan üyelerin ancak ABD’de bu özelliği kullanabileceği anlatım ediliyor.

Geçtiğimiz dönemde YouTube özelliğin manuel olarak açıldığı bir kontrol başlatmıştı. Nisan 2022 tarihinde ise bu testi sonlandırdığını duyurdu. Aradan geçen zamanın sonra da Resim İçinde Resim hususi durumunu kullanıma sundu.

iOS 15 ve iPadOS 15 işletim sistemleri ya da daha yüksek bir sürüme haiz kullanıcılar yeni özelliği kullanma şansına haiz olacak. Ancak özelliğin Premium olmayan kullanıcılar için müzik videolarında çalışmadığı anlatım ediliyor.

Bilindiği suretiyle YouTube Premium aboneleri fonda oynatma özelliğine sahip. Ayrıca YouTube Music adlı bir öteki tatbik da Premium üyelik kapsamında sunuluyor. Bu nedenle müzik videolarında özelliğin kullanıma sunulmadığı tahmin ediliyor.

Eğer YouTube Premium aboneliğine sahipseniz hususiyet sunulduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için YouTube uygulamasında Ayarlar menüsüne ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra ise Genel ayarlar içinden Resim İçinde Resim seçeneğini etken hale getirmelisiniz.

Özelliğin dağıtımı başlasa da ne kadar süre sonra bütün kullanıcılara ulaşacağı şimdilik belirsiz. Yine de özelliğin kavuşması için en aktüel YouTube uygulaması versiyonunu kullandığınıza emin olmanız gerekiyor.