Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı Yakında Geliyor

resim46561342
resim46561342

Apple, bilgisayar, akıllı telefon ve akıllı saat üretiminin yanı sıra karma gerçeklik başlığı için de çalışmalarını sürdürüyor. Önceki haberlere göre Apple, karma gerçeklik başlığını 2022’de çıkaracaktı. Fakat bu tarihin ertelendiği iddiaları ortaya çıkmıştı. ETNews’ün haberine göre de Apple’ın karma gerçeklik başlığı 2023’ün başlarında piyasaya çıkacak.

Ayrıca Apple, ilk nesil karma gerçeklik başlığının yanı sıra ikinci nesil modelini de geliştirmeye başladı. İddialara göre Apple, mühim özelliklere haiz olacak ikinci nesil modelini 2024 yılı için geliştiriyor. Bunun kararında da şirket, ekosisteminin büyük oranda büyümesini bekliyor.

Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığında Hangi Özellikler Yer Alacak?

Tedarikçiler, bu senenin sonlarına doğru Apple’ın karma gerçeklik başlıkları için üretime başlamaya hazırlanıyor. Ürünün parça üretimi tarihine bakıldığında ise karma gerçeklik başlıklarının 2023 yılının başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu mamüller piyasaya girecek olan ilk öbek olarak anlatım ediliyor. Dolayısıyla mamüllerin üretim kütlesinin yüksek olması beklentiler arasında yer almıyor.

Ürünlerin ekranını ise Sony ve LG Display tedarik edecek. Ekranın ise mikro OLED panellere haiz olacağı anlatım ediyor. Ayrıca renk filtresine gereksinim duymadığı için daha ufak ve daha ince olduğu da bildiriliyor. Bunun da güç açısından bereketlilik sağlamış olduğu belirtiliyor.

Karma gerçeklik başlığının işlemcisinde M1 çipi kullanılacağı tahmin ediliyor. Başlığın işletim sistemi için de iPhone modellerinde yer edinen iOS iddiası gündeme geliyor. Cihazların 3D idrak etme modülünün ise LG Innotek’ten gelme ihtimali olabildiğince yüksek.

Cihazın mühim parçalarından biri ise bu 3d idrak etme modülü olacak gibi gözüküyor. 3D idrak etme modülü, fer kaynağının nesneye dönüşürken geçirdiği süreyi ve 3d etkinin ortaya çıkmasını belirlemede rol oynayan bir parça olarak belirtiliyor.

Apple’ın karma gerçeklik başlığında üç tane 3D idrak etme modülünün yer alacağı da bilgiler arasında. Ayrıca Apple’ın 2023 senesinde çıkaracağı başlığın düşük-orta arası kalitede bir kameraya haiz olacağı söyleniyor.

Apple’ın karma gerçeklik başlığının eğlence ve oyunlara yönelik olması bekleniyor. Bunun yanında, 2023’te çıkacak olan birinci nesil ürünün sonraki nesil için kontrol durumunda olduğu da söyleniyor.

Şirketin ikinci nesil olarak adlandırdığı başlığı, ilk nesil başlığa göre daha hafifçe olacak. Ayrıca ikinci nesil ürün arama yapma kabiliyetine de haiz olacak. Ürünün kamerasını ise LG Innotek tedarik edecek gibi duruyor. Dolayısıyla kamera ultra yüksek çözünürlüğü içerisinde barındıracak.

Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik başlığı piyasasına birazcık geç girdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla Meta, Sony ve Google şirketlerini yakalamak istediği tahmin ediliyor. Bunun için de firmanın kullanılabilirlik ve içerik bakımından muhtelif yollar planladığı konuşuluyor.

Peki sizler Apple’ın karma gerçeklik başlığı ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.