Instagram Hesap Silme – 2022

resim28308337
resim28308337

Instagram hesap silme prosedürü iyi mi yapılır? Bir Instagram hesabını kapatma şekilleri nelerdir? Bu içeriğimizde Instagram hesabını kalıcı olarak silme prosedürünü gerçekleştirmek için lüzumlu hesap kapatma linki ve aşamaları derledik. Birçok şahıs toplumsal medya hesaplarını kapamak mevzusu ile alakalı problem yaşasa da bu içeriğin sonra asla bir probleminiz kalmayacağını güvence ederiz.

Sosyal medya günümüzde akıl almaz bir hızla büyümeye devam ediyor. Milyonlarca kullanıcı gününün büyük bir kısmını toplumsal medyada geçiriyor. Hal bu şekilde olunca birtakım kullanıcılar da toplumsal medya hesaplarını kapamak istiyor. Peki bir Instagram hesabı kapamak için lüzumlu adımlar nelerdir?

İçindekiler

Instagram Hesap Silme Linki – 2022

Öncelikle Instagram hesap silme linki ile profil kapatma işlemine göz atalım. Eğer daha önceden Instagram hesabınızı kapattıysanız ya da bu işlemin iyi mi yapılacağını biliyorsanız direkt olarak bu hesap kapatma linki ile işlemleri halledebilirsiniz. Ancak Instagram kalıcı hesap kapatma prosedürü ile alakalı bir fikriniz yoksa aşağıda ayrıntılı olarak anlattığımız aşamaları gözden geçirmenizi şiddetle teklif ediyoruz.

Bu hesap silme linki ile Instagram hesabınızı kapatma işlemine geçebilirsiniz!

Instagram Hesap Silme Linki – 2022

Instagram Hesap Silme – 2022

Hesap kapatma linki sonra Instagram hesabını platform üstünden silme işlemiyle içeriğimize devam ediyoruz. Bu adımlar vasıtası ile Instagram profilinizden hesabı silmek için lüzumlu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bu prosedürü bilgisayar ya da telefon uygulaması üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar kullanarak Instagram hesabı kapatma işleminin oldukça kolay olduğunu belirtelim. Bunun için yapmanız lüzumlu adımlar ise şu şekilde:

 1. Hesabınıza giriş yapın

  Öncelikle Instagram platformunda silmek istediğiniz hesaba giriş yapın. Eğer bu adımı gerçekleştirmezseniz hesap silme sayfasında giriş yapmanız istenecektir.instagram hesap silme

 2. Hesap silme sayfasına ulaşın

  Daha sonra yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür hesap silme sayfasına ulaşmaktır. Bu sayfa üstünden hesap silme ile alakalı işlemeleri gerçekleştireceğiz.instagram hesap kapatma

 3. Hesabı kapatma nedeninizi seçin

  Instagram sizden hesabı kapamak için bir niçin isteyecektir. Burada kendinize en yakın hissettiğiniz nedeni işaretleyebilirsiniz. Eğer seçeneklerden hiçbirine yakın hissetmiyorsanız en altta bulunan “Başka bir şey” opsiyonu ile devam edin.instagram hesap silme nedeni

 4. Şifrenizi girin ve prosedürü tamamlayın

  Bu adımların sonra Instagram sizden şifrenizi doğrulamanızı isteyecektir. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız “Şifremi unuttum” opsiyonu ile parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra en altta bulunan “(kullanıcı adınız)’ı Sil” düğmesi ile prosedürü tamamlayın.instagram hesabı kalıcı olarak silme

Instagram Kalıcı Hesap Silme: Telefon Uygulaması

Bir öteki teknik ise Instagram uygulaması vasıtasıyla bu prosedürü gerçekleştirmektir. Benzer adımlara haiz olmasa da sonuçta aynı noktaya ulaşacağınızı belirtelim. Her iki işlemde de Instagram hesap silme sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Ancak telefon üstünden gerçekleştireceğiniz adımlar tatbik ile bu sayfaya ulaşmanızı olası kılıyor.

 • Telefonunuzdaki Instagram programını açın ve doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Daha sonra profilinize ulaşın ve sağ üst köşede bulunan üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Ardından Ayarlar sekmesi ile devam edin.
 • Bu sayfada Hesap ayalarına dokunun.
Instagram-Kalici-Hesap-Silme-uygulama
 • Sayfanın en altında yer Hesabı sil opsiyonu ile devam edin.
 • Bu aşamanın sonra Hesabı dondur ve Hesabı sil olmak suretiyle iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Hesabı sil ile devam edin.
 • Instagram sizden hesabı silmeyi doğrulamanızı isteyecektir. Hesabı silmeye devam et seçeneğine dokunun.
instagram-hesap-silme-linki-uygulama
 • Ardından Instagram hesap silme sayfası karşınıza çıkacak. Bu sayfada Instagram hesabınızı kapamak için lüzumlu bir niçin işaretlemeniz gerekiyor. Eğer asla bir nedeniniz yoksa en altta bulunan Başka bir şey opsiyonu ile devam edin.
 • Daha sonra şifrenizi girin ve en altta bulunan (kullanıcı adınız)’ı Sil düğmesi ile prosedürü tamamlayın.
instagram-hesap-kapatma-linki-uygulama

Instagram Kalıcı Hesap Kapatma Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bu işlemlerin sonra Instagram hesabınızı kapatmadan ilkin bilmeniz ihtiyaç duyulan mühim öğeleri bir araya toplamak istedik. Bu nedenle en mühim başlıkları sizler için derledik. Bu noktada verilerinizin yedeklenmesi, dönem dışı bırakma ile silme farkı ve hesabı kurtarmak gibi mühim soruların cevapları ile içeriğimize devam ediyoruz.

Kalıcı Silme ile Devre Dışı Bırakma Arasındaki Fark

İlk olarak bir hesabı kalıcı olarak silmek ile dönem dışı bırakmak arasındaki farka göz atalım. Adından da anlayacağınız suretiyle kalıcı olarak silme prosedürü geri dönülmez bir noktaya ulaşmaktadır. Her ne kadar platformlar bu prosedürü belli bir müddet süresince tam anlamıyla gerçekleştirmese de bir noktada hesap tamamiyle ortadan kalkacaktır.

Ancak dönem dışı bırakma prosedürü bir oldukça platformda sizin kontrolünüzdedir. Bu platformlar içinde Instagram da yer almaktadır. Hesap dondurma adı de verilen dönem dışı bırakma prosedürü hesabı sadece gizler. Daha sonra hesabınıza giriş yaparak bilgilerin geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat kalıcı olarak silme için aynı şeyi söylemek olası değildir. Bir hesabı kalıcı olarak silerseniz içinde bulunan bütün verileri de kaybedersiniz. Bu nedenle hesabı silmeden ilkin iki kere düşünmekte yarar var. Tabii ki hesabı silip gene de verileri yedeklemek de mümkün.

Eğer hesabınızı silmek yerine dönem dışı bırakmaya karar verdiyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz ayrıntılı içeriğe göz atmanızı teklif ediyoruz. Instagram hesabı dondurma ile alakalı aklınıza takılan bütün soruların cevapları bu içerikte yer alıyor.

instagram-logo

Veri Yedeklemesi

Eğer Instagram hesabınızı tamamiyle silmek istiyorsanız verilerinizi yedeklemenizi teklif ediyoruz. Bu sayede ilerleyen dönemde göz atmak istediğiniz bir veri karşısında eliniz boş kalmayacaktır. Çünkü Instagram hesabını kalıcı olarak silmek, bu verilere bir daha erişim sağlamanızı da engelleyecektir.

Instagram verilerinizi yedeklemek için yapmanız ihtiyaç duyulan birkaç kolay adım vardır:

 • Instagram profilinize giriş yapın ve hesap ayarlarına ulaşın.
 • Daha sonra Gizlilik ve Güvenlik sekmesi ile devam edin.
 • Veri İndirme alt başlığında bulunan İndirme Talep Et seçeneğini tıklayın.
 • Daha sonra verileri indirmek istediğiniz formatı seçin ve şifrenizi girerek prosedürü tamamlayın.

Hesabı Kurtarmak

Birçok kullanıcının kafasını kurcalayan en mühim soru silinen Instagram hesabını geri getirmek olası mü oluyor. Ancak maalesef tamamiyle silinen bir Instagram hesabını geri getirmek neredeyse imkansız. Yine de birkaç kural dışı olduğunu belirtelim.

Öncelikle Instagram hesap silme işleminin sonra platform size 30 günlük bir süre tanımaktadır. Hesabı sildikten sonraki ilk 30 gün süresince kalıcı olarak kapatma prosedürü gerçekleşmez. Bu süre süresince hesabınıza tekrardan giriş yapmanız durumunda silme prosedürü iptal olacaktır. Bu nedenle fikrinizi değiştirirseniz prosedürü iptal etmek için 30 günlük süre süresince minimum bir kere platforma giriş yapmanız yeterlidir.

Buna ayrıca Instagram hesap silme prosedürü bazen 90 günü bulabilmektedir. Eğer ilk 30 günün sonra fikrinizden vazgeçerseniz Instagram yardımcı kısmına bir ileti gönderebilirsiniz. Fakat alacağınız dönütün negatif olarak sonuçlanma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu unutmayın.

Hesabı kurtarma adımlarından ilkin size tavsiyemiz silme işleminden emin olmanız. Her ne kadar platform size belli bir müddet tanısa da bu süre asla yokmuş gibi silme prosedürü gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Böylece ilerleyen dönemde pişman olmayacağınızı da güvence dibine almış olursunuz.

instagram-kurtarma

Instagram Kalıcı Hesap Silme: Sıkça Sorulan Sorular

Bir Instagram hesabı silme prosedürü ile alakalı maksimum sorulan sorulara da göz atmakta yarar var. Eğer sizin aklınıza takılan soru burada yer almıyorsa en altta bulunan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram hesabı kalıcı olarak iyi mi silinir?

Bir Instagram hesabını kalıcı olarak silme prosedürü için Instagram hesap silme sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra hesabınızı silme nedeninizi işaretleyin ve şifrenizi girin. Daha sonra Sil düğmesine tıklayın ve prosedürü tamamlayın.

Instagram hesabı derhal silinir mi?

Hesabı silme işlemlerinin sonra Instagram hesabınızı 30 gün süresince tamamiyle kapatmaz. Kullanıcılar bu süre süresince hesaba tekrardan giriş yaparak prosedürü iptal edebilir. Ancak daha sonra hesabı geri almak imkânsız hale gelmektedir.

Instagram hesabı mobil ile iyi mi kapatılır?

Uygulama üstünden Instagram hesabı kapamak için profilinize girin. Daha sonra Ayarlar menüsüne ulaşın ve Hesap ayarlarıyla devam edin. Bunun sonra sayfanın en alt kısmında bulunan Hesabı sil seçeneğine dokunun. Peşinden Hesabı silmeye devam et düğmesine dokunun ve hesabı kapatma nedeninizi işaretleyin. Son olarak şifrenizi girin ve hesabı sil düğmesine tıklayarak prosedürü tamamlayın.

Instagram hesabı niçin kapatılır?

Eğer Instagram hesabınız kapatıldıysa bunun nedeni topluluk kurallarını ihlal etmiş olmanız olabilir. Eğer telif hakları size ait olmayan bir içerik paylaştıysanız ya da bir başkasını taklit ediyorsanız Instagram hesabınızı kapatabilir. Buna ayrıca cinsel içerikler, nefret söylemi, yoğun sertlik ve yasal olmayan içerikler gibi paylaşımlar da hesabınızın kapatılmasına niçin olabilir.

Kapatılan Instagram hesabı tekrardan açılır mı?

Eğer Instagram hesabınızı sildiyseniz ve aradan 30 gün geçtiyse hesabın açılması imkansıza yakındır. Böyle bir durumda yeni bir Instagram hesabı açabilirsiniz. Ancak Instagram hesabınızı kapattıysa Instagram yardımcı ile iletişime geçerek hesabınızı tekrardan açma şansınız bulunmaktadır.

Instagram hesabının kapanması için kaç şahıs yakınma etmeli?

Bir Instagram hesabının kapanması için lüzumlu belli bir yakınma sayısı bulunmamaktadır. Eğer topluluk kurallarını ihlal eden biri hızlıca birden fazla yakınma alırsa Instagram, hesabı kapatabilir. Ancak net bir rakam vermek maalesef olası değildir.

instagram-veri

Instagram Hesap Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Instagram hesap silme prosedürü iyi mi yapılır sorusunun detaylarını sizler için derledik. Hesap kapatma işlemine ayrıca öncesinde dikkat etmeniz gerekenler ve sıkça sorulan soruları da yanıtlamaya çaba gösterdik.

İçeriğimizde de sık sık belirttiğimiz gibi bir hesabı kapatmadan ilkin emin olmanızda yarar var. Çünkü dönem dışı bırakmanın aksine kalıcı olarak silme prosedürünü geri almak her vakit olası olmuyor. Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler kısmında saydığımız öteki öğeleri da dikkate almanızı öneriyoruz. Ayrıca profilinizde bulunan bütün fotoğrafla ve videoları da ayrı olarak yedeklemeniz faydanıza olacaktır. Bu sayede veri kaybının etkilerini minimuma düşürebilirsiniz.

Instagram hesap silme prosedürü esnasında Instagram’ın sizden istediği bir etken de hesabı kapatma nedenidir. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi isterseniz bunu belirtmenize gerek yoktur. Ancak reel nedeni işaretlerseniz Instagram size birtakım ipuçları sağlamaktadır. Örneğin platformda oldukça vakit geçiriyorsanız neler yapacağınıza dair birkaç teklif sunar. Bu nedenle doğru gerekçeyi seçmenizi de öneriyoruz.

Eğer uzun süredir kullanmadığınız bir Instagram hesabı var ise silinmiş olması ihtimaller dahilindedir. Düzenli olmasa da Instagram’ın etken olmayan hesapları silinmiş olduğu bilinmektedir. Ancak bu hususta net bir müddet ya da tarih vermek olası değildir. Bununla beraber Instagram robot olduğunu düşündüğü hesapları da birtakım zamanlar platformdan temizlemektedir.

Instagram hesap silme iyi mi yapılır içeriğimiz burada sona eriyor. İçeriğimizle alakalı düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın! Ayrıca Instagram hesap silme mevzusu ile alakalı içeriğimizde yer almadığını düşündüğünüz soruları da yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.