QD-OLED Ekran Üretiminde Samsung’u Sevindiren Gelişme

resim33461307
resim33461307

Samsung’un uzun süredir üretimine devam etmiş olduğu QD-OLED ekranlar ile alakalı yeni bir büyüme gündeme geldi. Son bilgilere göre Samsung QD-OLED monitör üretiminde %85 üretim verimliliğini yakaladı. Şirketin bu kıymeti aşağı yukarı %50 seviyelerinden artırdığı da anlatım ediliyor.

Bilindiği suretiyle Samsung Display firması geçtiğimiz dönemde QD-OLED üretimine başladı. QD-OLED teknolojisinin, QLED panellerde bulunan geniş renk gamı ve yüksek parlaklığı OLED panellere getirmiş olduğu belirtiliyor. Quantom dot teknolojisi ile OLED’i bir araya getiren yeni monitör teknolojisinin gelecek dönemde firmanın ana üretim hedefi olduğu anlatım ediliyor. Hatta firma LCD üretimini bıraktığını da geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Samsung ağırlığını QD-OLED monitör panellerine doğru kaydırırken firma için sevindirici bir büyüme de ortaya çıktı. Business Korea tarafınca paylaşılan habere göre Samsung Display şirketinde QD-OLED monitör üretimi için bereketlilik %85’e kadar yükseldi. Bu da mamüllerin kalitesinin daha da artacağını gösteriyor.

Konuyla alakalı gelişmeyi Samsung Display Başkan Yardımcısı Choi Joo-sun duyurdu. Choi, 2022 yılının ilk yarısı ile alakalı firma detaylarını ve artan üretim verimi ile alakalı bilgiler paylaştı. 2021 yılının kasım ayında QD-OLED üretimi veriminin %50 olduğu belirtiliyor. Ancak açıklanan yeni veriler ışığında firmanın durumu beklenenden ilkin stabilize etmeyi başardığı anlatım ediliyor.

Küçük ve Orta Boyutlu Panellerde de Artış Söz Konusu

Samsung’un yeni üretim başarılarının içinde sadece QD-OLED paneller yer almıyor. Aynı zamanda ufak ve orta boyutlu panellerin de geçtiğimiz seneye kıyasla %10 artış gösterdiği anlatım ediliyor. Üstelik bu gelişme, Samsung Display’in üretimde şimdiye kadar görmediği seviyelere ulaşmasını sağlıyor. Bir diğer deyişle bütün zamanların en yüksek üretim seviyesine ulaşmış olduğu belirtiliyor.

Şirketin bu başarıları iş ortaklıklarını da çoğaltmış gibi gözüküyor. Sony ve Dell’in tanıttığı yeni televizyonlar ve oyuncu monitörlerinde Samsung’un QD-OLED panellerinin yer alacağı belirtiliyor. Buna ayrıca Samsung Electronics firması de Samsung Display tarafınca üretilen panellere cihazlarında yer veriyor.

Her ne kadar 2022 yılının ilk yarısında akıllı telefon isteği azalsa da Samsung Display’in üretiminde bir artış görmek mümkün. Bunun nedeni ise katlanabilir telefon satışının artması olarak belirtiliyor. Samsung böylece ufak ve orta boyutlu OLED açık oturum üretimini artırmış gibi gözüküyor.

DSCC verilerine göre 2022 yılının ilk çeyreğinde katlanabilir OLED açık oturum sektöründe Samsung’un oranı %85.9 olarak anlatım ediliyor. Ayrıca ufak ve orta boyutlu OLED panellerde bu değerin %64.5 olduğu belirtiliyor.