Samsung Ekran Kartlarında Yeni Bir Devir Başlatıyor

resim89988591
resim89988591

Samsung Electronics monitör kartlarına düzen atlatacak yeni bir teknoloji duyurdu. Bellek teknolojileri konusu ile alakalı nam salmış şirketlerden olan Samsung, monitör kartları için mühim bir büyüme sundu. Şirketin ürettiği yeni teknoloji ile dünyada ilk defa monitör kartlarında 24Gbps hızında GDDR6 DRAM hafıza yer alacak.

Samsung mevzuyla alakalı detaylara paylaşmış olduğu basın bülteninde değiniyor. Şirket, üçüncü nesil 10nm süreciyle ve EUV teknolojisiyle üretilen yeni belleklerde mühim seviyede performans artışı gözlemleneceğini belirtiyor. Ayrıca yeni belleğin üst seviye monitör kartları için hususi olarak tasarlandığını anlatım ediyor.

Bunların içinde ise yeni nesil monitör kartları, dizüstü bilgisayarlar ve oyun konsollarını saymak mümkün. Ayrıca yeni hafıza teknolojisinin suni zeka temelli programlar ve yüksek performanslı malumat prosedür sistemleri için de büyük avantajlar sağlayacağını dile getiriyor.

Yeni nesil belleğin 18Gbps teknolojisine haiz ürünlere kıyasla %30 daha süratli netice verdiği anlatım ediliyor. Ayrıca şirket, yeni belliğin üst seviye bir monitör kartına bağlandığında 1.1 TB verinin sadece bir saniyede aktarım edildiğini de belirtiyor. Bu boyutun aşağı yukarı 275 tane FHD film ile eş kıymet bulunduğunu da vurguluyor.

Yeni Bellek Teknolojisi Verimlilikte de Sınıfı Geçti

Samsung’un hafıza teknolojisinin bütün monitör kartı tasarımlarıyla ahenkli olduğu da belirtiliyor. Bu sayede çoğu monitör kartında yeni belleğin yer almasının olası olduğu anlatım ediliyor. Ayrıca yeni teknoloji ile bereketlilik konusu ile alakalı da bazı gelişmeler laf konusu.

Yeni GDDR6 hafıza düşük enerji seçeneklerine de haiz olacak. Böylece dizüstü bilgisayarların pil ömrünü uzatacağı tahmin ediliyor. Dinamik voltaj değişiklik yapma teknolojisi vasıtası ile lüzumlu olan gücü bilgisayara sağlayacağı bildiriliyor. Böylece 20Gbps ve 16Gbps sürümlerine karşı %20 daha yüksek enerji verimliliğine haiz olduğu aktarılıyor.

Yeni teknolojinin sadece bilgisayarlar ve oyun konsollarında baş göstermeyeceği de anlatım ediliyor. Samsung; otonom sürüş, elektrikli araçlar, malumat prosedür teknolojileri gibi alanlarda da bu teknolojinin üstünlük sağlayacağını iletiyor. Yeni belleğin suni zeka iş yüklerini destekleyeceği bildiriliyor. Üstelik bu sırada 4K ve 8K videoların problemsiz bir halde oynatılacağı da belirtiliyor.

Samsung Electronics yetkilisi Daniel Lee mevzuyla alakalı bir açıklamada bulunuyor. Lee, sektörün günümüzde gerçekleşen veri patlamasıyla ortaya çıkan büyük veri kümelerini işleyecek bir grafik performansına gereksinim duyduğunu belirtiyor. Buna ayrıca yeni hafıza teknolojisiyle piyasadaki isteği karşılamayı dört gözle beklediklerini dile getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*