Takip Ettiğiniz Bağlantının Süresi Doldu Hatası

Takip ettiğiniz bağlantının süresi doldu”, WordPress panosu vasıtasıyla tema ve eklenti yüklemeye çalışırken gerçekleştirilen yaygın bir hatadır.

Hata genelde yüklemeye çalıştığınız dosya WordPress tarafınca belirlenen varsayılan yükleme ve çalıştırma sınırlarından daha büyük olduğunda ortaya çıkar. Sorunu çözmenin en iyi yolu, varsayılan yükleme sınırlarını artırmaktır.

Bu kılavuzda, “takip ettiğiniz bağlantının süresi dolmuş” ya da “izlediğiniz bağlantının süresi dolmuş” olarak karşımıza çıkan hatayı birkaç kolay adımda iyi mi çözüleceğini göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

‘Takip Ettiğiniz Bağlantının Süresi Doldu’ Hatasına Ne Sebep Oluyor?

WordPress panosunu açıp Medya >> Yeni Ekle sayfasına giderseniz, varsayılan olarak WordPress’in daha büyük boyutlu dosyaları yüklemenizi engel olan durağan(durgun) bir yükleme boyutu sınırına haiz bulunduğunu ayrım edeceksiniz.

Bu daha önceden belirlenmiş boyutlar, kullandığınız internet barındırma planının türüne bağlı olarak farklılık gösterir. WordPress hosting barındırma sağlayıcıları en çok yükleme boyutu sınırı olarak 100 MB’ın üstünde ayarlanmış olsa da , daha ufak paylaşılan barındırma planları boyutu 25 MB ile sınırlayabilir. Bu sınır genelde sizi ağır temalar ve eklentiler yüklemekten alıkoyan şeydir.

Web sitenizin daha büyük bir yükleme boyutu sınırı olsa bile, internet sitenizin en çok yürütme süresi sınırlıysa, WordPress genelde daha büyük dosyaları karşıya yükleyemez. Bu, ölümcül hatalarla ve “takip ettiğiniz bağlantının süresi dolmuş” yanlışı gibi öteki muayyen sorunlarla karşılaştığınızda ortaya çıkar.

WordPress Takip ettiğiniz bağlantının süresi doldu hatası

‘Takip Ettiğiniz Bağlantının Süresi Dolmuş’ Hatası Nasıl Düzeltilir?

İzlediğiniz bağlantının süresi doldu” hatasını düzeltmek için yapmanız ihtiyaç duyulan internet siteniz için en çok yükleme boyutunu ve yürütme sürelerini artırmak.

Bu, bir çekirdek WordPress dosyasını düzenlemeyi ve birkaç satır kod kopyalamanızı gerektirir. Birkaç değişik şekilde yapılabilir. Bu süreçte size rehberlik edeceğiz. Tüm bu şekilleri takip etmemeyi unutmayın. Bir teknik işe yaramadıysa, yapmış olduğunuz değişimleri geri alın ve bir sonraki tekniği deneyin. Hepsi aynı anda değil!

Not: Web sitenizi yedekleyin ve çekirdek WordPress dosyalarında rastgele bir değişim yapmadan ilkin dosyaların kopyalarını alın. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bir uzmandan yardım isteyin.

1. Yöntem: .htaccess dosyasını düzenleme

.Htaccess dosya WordPress tarafınca kullanılan bir çekirdek dosyasıdır. WordPress tarafınca ayarlanan varsayılan yükleme sınırlarını değiştirebilmek için bu dosyayı düzenleyebilir ve kodumuzu kopyalayabiliriz.

Dosyayı tanzim etmek için sunucunuz da ki WordPress dosyalarına erişmeniz gerekir. CPanel’i kullanarak servera iyi mi erişeceğimizi göstereceğiz. Ancak bir FTP istemcisi programını da kullanabilirsiniz.

Adım 1: CPanel’e giriş yapın

Eğer CPanel’i hosting hesabınızla bulamıyorsanız, web sitesi alan adınızın sonuna “ cpanel ” yazmanız yeterli olacaktır (örn: interbilgi.com/cpanel).

Sonra CPanel kullanıcı ismi ve şifresini girin. Bu bilgiler genelde size barındırma sağlayıcınızın size gönderilmiş olduğu güzel geldiniz e-postasında verilir.

Adım 2: Dosya Yöneticisini Bulun ve Açın

CPanel’de, Dosya Yöneticisi programını bulun ve açın. Sonra nereye gitmek istediğinizi soracaktır. Açmak için seçin public.html klasörü.

Adım 3: Kodu Kopyala

Public.html klasöründe .htaccess dosyasını göreceksiniz. Bu dosyaya sağ tıklayın ve Düzenle’yi seçin.

Sonra aşağıdaki kod satırlarını kopyalayıp .htaccess dosyasının sonuna yapıştırın.

php_value upload_max_filesize 64M 
php_value post_max_size 64M 
php_value max_execution_time 300 
php_value max_input_time 300

İşiniz bittiğinde Kaydet’i tıklayın.

Bu teknik genelde hatayı düzeltir. İşe yaramazsa, bir sonraki tekniği deneyin.

2. Yöntem: bir PHP.ini dosyası oluştur

Sunucunuza dönün ve public.html klasörüne gidin . Ardından , sisteminizde hemen hemen oluşturduğunuz PHP.ini dosyasını yükleyin .

Bu hatayı düzeltir ve yükleme boyutu sınırlarını 64 MB’a çıkarır.

Sonuç olarak

Bu yöntemler, sorunu gidermeye destek olmalı ve WordPress panosu vasıtasıyla daha büyük boyutta temalar ve eklentiler yüklemenize izin vermelidir.

Ancak, birtakım paylaşılan barındırma sağlayıcılarının büyük dosyalar yüklemenizi engel olan kısıtlamaları olabilir. Sorun devam ederse, internet barındırma sağlayıcınıza başvurun ve yardımlarını isteyin.

Gelecekte, direkt olarak sunucunuza erişmek için Filezilla gibi bir FTP istemcisi programını kullanın ve büyük dosyaları basitçe yüklemek için FTP istemcisini kullanarak temaları ve eklentileri yükleyin.